Králova řeč pod Palmovkou slibuje mimořádný divadelní zážitek

Divadlo Kultura / 24.4.2013

Strhující příběh královské rodiny nyní i v Praze. Nenechte si ho ujít!

V Divadle pod Palmovkou se zrodila velká událost. Svou premiéru zde měla hra o koktavém králi Jiřím VI. a opravdu bylo na co se koukat. Celý umělecký soubor této pražské scény v Libni odvedl nadprůměrnou práci, vše pod přísným dohledem režiséra a ředitele Divadla pod Palmovkou Petra Kracika. Pro něho to byla poslední premiéra v Libni ve funkci ředitele, od září byl na jeho místo navržen Michal Lang.

Pomalá cesta Královy řeči na divadelní prkna

Autorem divadelního textu je americký televizní a filmový scénárista a pedagog David Seidler, který díky deníkům královského logopeda a dalším pokladům, jakými dopisy od krále jistě jsou, vytvořil divadelní hru, která nám dovoluje nahlédnout do životů královské rodiny v době nejtěžší. Svět stojí před druhou světovou válkou a Velká Británie potřebuje silného a cílevědomého vůdce.

Martin Stránský jako koktavý král Jiří VI. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Martin Stránský jako koktavý král Jiří VI. Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Seidler, který sám koktal, si krále Jiřího VI. vzal za svůj vzor a zabýval se jeho životem již od svých prvních autorských textů. Nejprve vznikal filmový scénář, na popud své ženy ale autor scénář přepsal pro divadlo. Objevil se ale jiný problém, královna matka požádala autora, aby se zveřejněním příběhu, který odtajňoval nejcitlivější momenty jejího soukromého života, počkal do její smrti. Až po roce 2002, kdy královna matka zemřela, se autor k rozpracované hře vrátil. Hra ale zaujala spíše filmové producenty, a tak v roce 2005 začaly přípravy na film, který s Colinem Firthem v hlavní roli získal čtyři Oscary a stal se filmovou událostí roku 2010, kdy byl uveden do kin. Příběh se na divadelní prkna přenesl až v loňském roce a setkal se s velkým úspěchem.

Divadelní událost letošní sezóny

V pražském Divadle pod Palmovkou se zrodilo něco mimořádného, inscenace Králova řeč je ve všech směrech výborná. Pokud čekáte pouhý přesun známého filmu na divadelní prkna, budete příjemně překvapeni. Hra nabízí hlubší pohled do zákulisí královské rodiny, která se po smrti krále Jiřího V. musela vypořádat se skandální krátkou vládou prvního následníka trůnu a po jeho abdikaci i s vadou řeči a malou sebedůvěrou následníka druhého. Bertie, jak byl král Jiří VI. nazýván svou rodinou, si prošel těžkým dětstvím a těžko se potýkal s nároky, které na něj byly jako na královského syna kladeny. Objevila se u něj tedy řečová vada, ale nikdo z lékařů nedokázal zlepšit jeho vyjadřování. Až Bertie navštívil logopeda Lionela Loguea, který mu nejen dokázal pomoci, ale stal se i jeho velkým přítelem.

Lionel Logue (Dušan Sitek), král Jiří VI. (Martin Stránský) a královna Alžběta (Simona Vrbická). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Lionel Logue (Dušan Sitek), král Jiří VI. (Martin Stránský) a královna Alžběta (Simona Vrbická). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Hra nabízí úžasné herecké možnosti a já jsem si naprosto jistá, že ústřední dvojici krále a logopeda by nemohl zahrát lépe nikdo jiný než herci, kteří byli do role obsazeni. Koktavého krále Bertieho hraje Martin Stránský, který je naprosto fenomenální. Nedovedeme si asi ani představit, jak náročné musí být koktat celé divadelní představení a Stránský ani jednou nezaváhal. Hraje opravdu přesvědčivě jak plachého koktavého vévodu z Yorku, tak i v závěru sebevědomého krále, který chce být slyšen nejen jako král, ale hlavně jako člověk. Naprosto mě ohromilo napětí, které bylo cítit v celém sále zejména při králových projevech. Bylo jasné, že každý divák ani nedýchá a drží mu palce. Herecké umění Stránského vás prostě pohltí a cítíte se být nedílnou součástí celé hry.

Králova logopeda si zahrál Dušan Sitek, který zastával tu komičtější část představení. Diváci se bavili zejména při jeho hereckých konkurzech. I logoped může mít sen stát se hercem. Přesto dokázal být i rázný a přesvědčivý. Za zmínku stojí i herecké výkony manželek obou mužů. Královnu a milující chápavou manželku hraje Simona Vrbická, z které přímo srší elegance hodná královy manželky. Logopedovu svéráznou a trochu ohnivou ženu Myrtle ztvárňuje Kateřina Macháčková.

Cosmo Lang, arcibiskup z Cantenbury (Miloš Kopečný) a král Jiří VI. (Martin Stránský). Zdroj. divadlopodpalmovkou.cz

Cosmo Lang, arcibiskup z Canterbury (Miloš Kopečný) a král Jiří VI. (Martin Stránský). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Výborně vyřešená je i scéna inscenace, která je dílem Iva Žídka. Nápaditě navržený pokoj s dvěma dveřmi a mohutnými křesly je opravdu povedený. Častější přestavby scény jsou také vítaným prvkem, vůbec v tomto případě neruší. Obnova rekvizit je příjemným zpestřením pro diváky. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou kostýmy, které vytvořila kostýmní výtvarnice Samiha Maleh. Přidávají celé inscenaci na noblesnosti.

Inscenace, která vás pohltí

Králova řeč je nevšedním divadelním zážitkem. Hra se zabývá velkým tématem, které je navíc inspirované skutečností. Při odtajnění některých situací z královské rodiny se vám bude tajit dech a možná vás hra přivede k názoru, že mít královskou krev není zase taková výhra. Hra je zajímá především tím, že ukazuje tak známou historii i z jiného než jen oficiálního úhlu. Přesto není historií přesycena a spíše se zaměřuje na jednotlivé postavy. V neposlední řadě hra poukazuje i na společenské chování. A všechno dohromady dává jedinečnou inscenaci, která vás pohltí.

Královna Alžběta (Simona Vrbická) a král Jiří VI. (Martin Stránský). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Královna Alžběta (Simona Vrbická) a král Jiří VI. (Martin Stránský). Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Zbývá dodat, že pokud se rozhodnete navštívit Divadlo pod Palmovkou a strávíte večer ve společnosti této inscenace, odnesete si mimořádný pocit, který ve vás zůstane ještě dlouho. Na pražských scénách se toho v současnosti hraje opravdu mnoho, ale Králova řeč vyniká nejen svým silným příběhem, ale uvidíte hlavně inscenaci, na které je znát obrovská píle a kus práce celého divadelního souboru v Libni.

Pohled editorky sekce V obraze Alice Pazderové

Ještě nikdy se mi nestalo, aby mě divadelní představení takhle rychle vtáhlo do děje. Ze začátku jsem se trochu bála, že podoba s filmem bude úplně přesná a divadelníci nic nového nepřinesenou, což neznamená, že by bylo na škodu, ale přinesli. Proto už když Dušan Sitek ztvárňující Lionela Loguea v rámci hry pronesl: „Měl jsem krásné recenze“, jsem věděla, že i recenze Královy řeči bude krásná.

Před hereckým výkonem Bertieho v podání Martina Stránského nezbývá nic jiného, než smeknout. Zvládnout text, který se herec musí naučit koktat, je samo o sobě úžasné, ale Martin Stránský zahrál skvěle i ticho před jeho projevy, které stupňovalo napětí v sále a vyvolávalo v nás pocit zakřičet, že to zvládne.

Inscenace: Králova řeč
Autor: David Seidler
Divadlo: Divadlo pod Palmovkou
Premiéra: 19. dubna 2013
Režie: Petr Kracik
Herecké obsazení: Martin Stránský, Dušan Sitek, Simona Vrbická/Petra Horváthová, Kateřina Macháčková, Miloš Kopečný, Karel Vlček, Ivan Jiřík, Saša Malinská, Rudolf Jelínek, René Přibil ad.
Cena: 160 – 280 Kč, zlevněné vstupenky pro studenty na balkon za 100 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlopodpalmovkou.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář