Dávám tomu rok, dáte tomu šanci?

Film Kultura / 3.5.2013

Jednou se takhle potkají tvůrci Borata a Lásky nebeské a natočí spolu romantickou komedii. Ne, to vážně není začátek nějaké filmové anekdoty!

Bylo to osudové setkání! Znali se teprve chvíli, ale už věděli, že jsou si souzeni, a tak se konala svatba a žili spolu šťastně až do smrti… Přesně takhle končí drtivá většina romantických filmů, ne však nový film režiséra a scénáristy Dana Mazera. Ten se rozhodl divákům ukázat, jak může vypadat život takového „normálního“  britského páru několik měsíců po svatbě.

Co nás v kině čeká a nemine

Dávám tomu rok (I Give It a Year)

Romantická komedie

USA, 2013

Režie: Dan Mazer

Hrají: Simon Baker, Rose Byrne,  Anna Faris, Rafe Spall

Příběh se točí kolem novomanželů Nat (Rose Byrne)Joshe (Rafe Spall), kteří se k sobě očividně nehodí. I přes všechny své neshody a nedokonalosti se však snaží alespoň navenek působit jako dokonalý pár. Všechno se však změní, když se na obzoru objeví Joshova bývalá přítelkyně Chloe (Anna Faris) a Nat v práci potká šarmantního podnikatele Guye (Simon Baker). Následuje bláznivý kolotoč plný střeštěných situací, proložený občasnými záběry z manželské poradny a úchylnými replikami, které ze sebe chrlí Joshův kamarád Danny (Stephen Merchant). Přežijí Nat s Joshem svůj první rok, nebo se jejich cesty rozejdou? To už vám neprozradím, odpověď musíte najít sami (nejlépe pohodlně usazeni v sedačce vašeho oblíbeného kinosálu).

291855_175726005904352_1020967382_n

Svatba po krátké známosti? Proč ne?!

Není komedie jako komedie

Pokud máte rádi originální a chytrý humor, musím vás bohužel zklamat. V Dávám tomu rok ho moc nenajdete. Mazer jako by se nedokázal odpoutat od své předchozí práce na filmech BrunoAli G Indahouse a pokusil se vytvořit něco, co v závěru moc nefunguje. Nechápejte mě špatně, u filmu se zasmějete, ale některé vtípky působí až příliš nuceně, jiné jsou celkem předvídatelné a „nejvtipnější“ postavě Dannyho jsem prostě nepřišel na kloub.

529882_219386544871631_742718314_n

Všichni čtyři pohromadě, jak to asi dopadne?

O svém hereckém umění mě nejvíce přesvědčil Simon Baker, který působil ze všech postav nejdůvěryhodněji. Naopak postava Nat by si zasloužila lepší ztvárnění. Ve filmu působila místy nuceně (že hraje vdanou ženu bych jí nevěřil ani co by se za nehet vešlo). Velmi příjemným překvapením pro mě byl výkon vedlejších postav Naomi (Minnie Driver)Hugha (Jason Flemyng), kteří ztvárnili své manželství dokonale. Jejich hra na kočkovanou mnohdy zastínila ústřední dvojici a pokaždé, když se objevili na scéně, byli zárukou vašeho pobavení.

Nová romantická komedie Dávám tomu rok rozhodně není snímek, který by mohl mít oscarové ambice. Snaha přijít s něčím originálním a ztvárnit myšlenku života po svatbě se sice cení, ale když si uvědomíte, že vám toho film mohl dát mnohem víc, trochu vás to zamrzí. Každopádně pokud si chcete odpočinout od školy, zaměstnání či strávit nějaký čas se svým protějškem, vyrazte do kina a Dejte tomu rok.

Zdroj fotografií: igiveitayearmovie.co.uk

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář