učení

Opravdu jsou ctižádostiví spolužáci šprti?

Vztahy / 28.4.2013

Jak vnímáte své spolužáky? Vážně jsou všichni snaživí lidé, kteří si jdou pilně za svým cílem, šprti? 

Kde je ta pomyslná hranice zdravého rozumu, sebevědomí a snažení a kdy už se jedná o šprty? Proč hází většina studentů všechny snaživce do jednoho pytle s „vlezdoprdélkami“? Vždyť přece každý, kdo jen trochu myslí na svou budoucnost a snaží se ze školy a studia vytěžit maximum, nemusí být hned „šprt“!

Šprti versus flákači

Proč vlastně studujeme? Názory se různí. Někteří z nás kvůli rodičům či přátelům. Jiní třeba jen pro titul, který je jakousi vstupenkou k lepší pracovní pozici a nebo proto, aby nemuseli pracovat a mohli si prodloužit studentský život.  Ten si však nepředstavují trávením mnoha volného času v pročítání skript a jiných studijních materiálů. Mezi takovými lidmi se pak najdou ti, kteří to se svou budoucností myslí opravdu vážně. Do školy chodí proto, že se chtějí něco naučit a tak dávají pozor, píšou si zápisy, chodí na všechna povinná cvičení a občas taky na přednášky. Musí být tito lidé zaručeně šprti? Proč jsou takto vnímáni? Mnohdy tito lidé nejsou premianty ročníku, i přesto učení věnují čas, který ostatní prosedí třeba v hospodě a za svou poctivost a píli jsou často odsuzováni.

,,Záleží na tom jak se snaží. Pokud je to někdo jako ‚švestičky z naší zahrádky‘, tak je to hnusnej šplhoun, takový lidi nemám ráda, pokud je normálně inteligentní a prostě se snaží, tak v pohodě  a pokud pak dostane z těžkýho testu jedničku, tak mu řeknu ‚Šprteeee!‘  ale v dobrým,“ řekla nám redaktorka Simona Mašková.

šprti

Jedno NE a pomluvy jsou na světě! Zdroj: Photl.com

Zkouškové aneb jak flákač ke studijnímu  materiálu přišel!

Vše se mění v momentě, kdy se přiblíží zápočtový týden a zkouškové! Najednou jsou oni šprti kamarádi i pro flákače obecného, který je pro výpisky z hodin, na které přece vůbec nemusel, schopen všeho! Dokonce i přetvářky. Najednou je důvod sdružovat se se šprty a vyžebrat si zápisky. Problém nastává v moment, kdy se poctivý spolužák rozhodne být lakomý a o zápisy se nepodělit. Flákači mají pádný důvod začít je oficiálně nazývat šprty, jelikož normální spolužák by přece všechny své zápisy, výpočty a výpisy z knih s mírnou nadsázkou okopíroval pro všechny ostatní spolužáky a s úsměvem je rozdával všem, co si o ně požádají. Pokud jsou flákači přesvědčiví, dokáží oněm snaživcům vnuknout iluzi nezištného kamarádství a zájmu, dosáhnou svého. Poctivý student jim pomůže s přípravou na zkoušky a zápočty a dokonce má z toho, že někomu mohl pomoct, dobrý pocit.

,,My měli ve skupině pár poctivých lidí, kteří prostě tu nálepku šprt chtě nechtě měli. A to nebyli v žádném případě ti podlézaví žáčci, kteří jsou spíše k smíchu, ale prostě lidi, kteří jen mysleli na svou budoucnost, poctivě se věnovali studiu a chtěli z té školy vytěžit co nejvíce. Což je v porovnání s těmi, kteří se kolikrát šli do školy jen ulít, přednášky odsedět a učení považovali za opravdu nutné zlo (a že jich tam bylo!), prostě neobvyklé – bohužel! Dodnes si vzpomínám, že jsme často popichovali poctivé spolužačky a říkali jim ‚poctivky‘, ale víte co? Dneska ty poctivky mají našlápnuto na skvělou kariéru. Některé věci se prostě neošulí a vlastní vzdělání obzvlášť,“ řekla nám editorka sekce Design Silvie Trebatická.

doučování

Doučíš mě to? Zdroj: Photl.com

Stává se, že  mnozí volně proplouvají všemi ročníky. Semestr je pro ně jedna velká párty, která končí vystřízlivěním o zkouškovém. Pak je opět důvod slavit! Někteří mají buď štěstí na otázky, podařilo se jim něco opsat či odtipovat nebo prostě vystačí s vlastními znalostmi. Na rozdíl od lidí, kteří celou dobu dřou. Já osobně vidím rozdíl mezi šprty a snaživými lidmi v tom, že třeba právě ti poctivci, kteří jsou považováni za šprty, umí taky ocenit zkoušku, která je udělaná tak říkajíc s odřenýma ušima. A to, že si ze školy chtějí odnést nějaké znalosti přece ještě nemusí znamenat, že lační po prospěchovém stipendiu. Naopak, i oni potřebují vypnout, odreagovat se na párty či jinak relaxovat a nabrat sílu na další snažení.

Možná by se ti, co odsuzují své spolužáky, kteří si jdou za svým cílem, měli nad sebou zamyslet a sáhnout si do svědomí. Lidé, co se snaží, totiž vědí, co chtějí v budoucnu dělat. Není chyba někde jinde? Nezávidí jim trochu naše vnitřní já to, že jsou schopni zvládat studium a vše ostatní trochu lépe? Nebo taky to, že vědí, co by v budoucnu chtěli dělat, zatímco my se plácáme od ničeho k ničemu? Neskrýváme pod touto pózou strach a nepříjemný pocit z vlastního selhání?

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

 

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentářVaše názory

  • Ondra Svec

    Ehm no….článek není špatný…ale co trochu logicky myslet?
    – Šprty ostatní odsuzují právě proto jak je zde napsáno, že myslí na svou budoucnost. Ano, to oni dělají, ale nemyslí na přítomnost, tudíž místo toho aby se bavili s kamarády a chodili si užívat život na různé párty apod. tak se radši věnují učení, které je jejich vysněnou cestou za zářivou budoucností…Jenomže ta budoucnost zářivá být nemusí i kdyby byl člověk Einstein (podotýkám že v naší zemi to platí dvojnásob), čímž tito lidé můžou přijít o všechnu zábavu a také to, kvůli čemu se té zábavě vyhýbali…čímž jsou v pytli