Džochar Garrigue Masaryk byl první prezident Československa

V obraze / 21.4.2013

Nebo ne?

Atentát v Bostonu spáchali dva mladí muži čečenského původu. Řada amerických médií ale nejspíš podlehla iluzi, že „Chechnya“ je prostě jen zkratka pro „Czech Republic“, a poslala do světa informaci o českých teroristech.

Vyhlásit válku Československu!

Americký Twitter zavalila vlna rozhořčení nad počínáním obou českých atentátníků, několik přispěvatelů prosazovalo rozbombardování té zpropadené země, invazi do Československa či vyhlášení války. Objevily se i znepokojené otázky typu, kde vůbec něco jako Česká republika (případně Československo) leží. Korunu tomu všemu nasadil bývalý agent CIA, který s vážnou tváří mluvil o Česku jako islámské republice, jejíž první prezident se jmenoval Džochar a toto jméno po něm dostal jeden z útočníků.

Čest své země se snažili při diskuzích na Twitteru hájit čeští přispěvatelé, ale asi ne dostatečně. Zasáhnout musel i Petr Gandalovič, český velvyslanec v USA, svým prohlášením o nešťastné záměně suverénního státu ve střední Evropě za federální republiku Ruska.

Je to jen neznalost zeměpisu?

Ruku na srdce, kolik z nás dokáže z hlavy vyjmenovat všechny státy v USA nebo federální republiky Ruska a bez váhání ukáže na mapě Burundi? Myslím, že by ale všichni měli mít nějaké základní povědomí o tom, jak svět vypadá – nejen ze zeměpisného hlediska. Pak by přece mělo být divné tvrdit o zemi ve střední Evropě, tedy oblasti s křesťanskou tradicí, že je to islámská republika. Nezaregistrovala jsem mezi zveřejněnými příspěvky z Twitteru, že by se nad tím někdo pozastavil. Dokonce ani ti, kteří věděli, že je to země Petra Čecha, Jardy Jágra a Pavla Nedvěda.

Že řada lidí nezaregistrovala, že už 20 let žádné Československo není, asi nemá cenu řešit. Překvapila mě ale ostrost výroků o válce a zničení Česka. Chápu, že teroristický útok je vážná věc, ale vyhlašovat válku zemi, jejíž dva domnělí občané žijící v zahraničí spáchali atentát, mi přijde přehnané.

Podělte se s námi o vaše názory na tuto záměnu. Přijde vám to vtipné, nebo smutné, nebo vás to opravdu naštvalo?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentářVaše názory

 • Klára B.

  Salam alejkum. To nebyl reportér, ale dokonce bývalý agent CIA 😀 Ale k věci – podle mě pleteme pátý přes devátý. Generalizujeme komentáře několika excitovaných blbečků, jako by to mělo způsobit obrat v americké zahraniční politice. Internetové diskuse (vč. těch twitterových) prostě poskytujou prostor všem a podle toho to vypadá. No a pokud někdo z nich automaticky spojuje zemi, z níž ti lidé přišli, s těmi útoky, tak to už vážně nemá smysl komentovat.

  • Alice Pazderová

   Děkujeme za upozornění. Chybu jsme již opravili.

 • Klára B.

  Btw. proč Masaryk? První prezident „of the Czech republic“ byl přeci Havel.

  • Alice Pazderová

   Protože si myslí, že jsme Československo? 🙂

   • Klára B.

    No já už se v tom teda trochu ztrácím 😀 ale ten pán ve videu mluvil o ČR, ne?