Co se děje v Bermudském trojúhelníku?

Cestování / 31.5.2013

Bermudský trojúhelník je jedním z nejzáhadnějších míst naší planety. Co doopravdy stojí za nevysvětlitelnými jevy, které se zde odehrávají?

Jako Bermudský trojúhelník (nebo také hřbitov Atlantiku) bývá označována oblast v Atlantském oceánu mezi Portorikem, Bermudami a městem Miami na Floridě. Toto místo si získalo pověst nejzáhadnějšího místa na zemi, jelikož se zde ztratilo několik lodí a letadel, jejichž zmizení nemá žádné racionální vysvětlení. Proto vzniklo několik teorií, které se pokoušejí tyto podivné úkazy objasnit.

Bermudský trojúhelník

Bermudský trojúhelník je nejzáhadnějším místem na zemi. Zdroj: Wikimedia Commons, Majestic

Jednou z „nejznámějších událostí“ je ztráta pěti amerických bombardérů, které 5. prosince 1945 beze stopy zmizely. Letka odstartovala na vojenské základně Fort Lauderdale na Floridě a jejich úkolem bylo proletět určenou trasu a vrátit se zpět na zem. Při návratu zpět ale najednou přestaly fungovat kompasy a spojení se základnou. Bombardéry se zřítily do moře a začala pátrací akce, která skončila neúspěchem. Trosky letadel ani posádku už nikdy nikdo nenašel.

Ztracená letka ale není jedinou záhadou, která se zde přihodila. Například v roce 1872 byl u portugalských břehů nalezen nepoškozený vrak lodi plující z New Yorku do Janova. Na palubě lodi ale nebyli nalezeni žádní členové posádky. Z oblasti trojúhelníku je hlášeno mnoho neobvyklých jevů – poruchy kompasu či tajemná světla pod hladinou a na obloze.

Existuje několik teorií

Mezi lidmi se samozřejmě objevily spekulace o existenci mimozemšťanů, kteří mají tyto záhady na svědomí. Vědci mají spoustu teorií, které by mohly tyto spekulace jednou pro vždy vyřešit. Bermudský trojúhelník se nachází v oblasti velkého výskytu tornád, hurikánů a jiných klimatických jevů. Je tedy možné, že tyto abnormality má na svědomí počasí.

,,Malé i velké lodě mizí beze stopy. Nezůstanou po nich ani vraky. Jako by nějaká neviditelná síla přitáhla loď a posádku do jiné dimenze. Nikde jinde na světě nedochází k tak obrovským zmizením v jednom místě. Typické je, že k nim dochází náhle za neobvyklých okolností, které hraničí s absurditou.“ Charles Berlitze

Před několika lety přišli britští vědci se zajímavou teorií. Podle nich ze dna moře v oblasti trojúhelníku uniká metan, který snižuje povrchové napětí vody. Loď se tedy neudrží na hladině a potopí se. Metan je také vysoce hořlavý, takže pokud by se v okolí úniku vytvořila jiskra, došlo by k výbuchu. Dostane-li se metan do spalovacího motoru letadel, tak se motor zataví a letadlo se zřítí.

Oblast Bermudského trojúhelníku je dopravně velmi frekventovaná. Je tedy možné, že ztráty nemá na svědomí žádná záhada. Prostě se zde čas od času stane nějaká nehoda, která může pramenit z lidského omylu.

Zdroj perexové fotografie:  sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář