V 17 jsem sebral odvahu a poprvé vylezl na stage, vzpomíná Johny Machette

Hudba Kultura / 25.4.2013

Mladý nadaný rapper, kterého zajisté díky jeho novému sólotracku znáte: Johny Machette!

Johny studuje na vysoké škole obor Ekonomie a účetnictví. Hudbě se už několik let věnuje a po rozpadu HZM mu záleží na sólo kariéře. Během patnácti dní dosáhnul milionového zhlédnutí nového songu Se Zbláznim!

Když se ohlédneme na úplný začátek, hudbě se věnuješ od svých sedmnácti let. Co tě k ní přivedlo?

K rapu jako takovému mě přivedl můj nevlastní brácha, který přitáhl CD s Divokým Západem, 3 Gramy PohodyŠpatným Wliwem. Nějak mě to chytlo a od té doby jsem začal rap poslouchat. Pak přišla éra, asi jako u všech, Indy a Wich, Supercrooo atd. Nikdy mě nenapadlo, že bych někdy rapoval. Až v 9. třídě, kdy mi spolužák pustil záznam freestyle battle v rapu. To mě zaujalo natolik, že jsem si řekl, že bych to chtěl zkusit. V sedmnácti jsem sebral veškerou odvahu a poprvé vylezl na stage.

Po rozpadu HZM pracuješ na své vlastní kariéře. Myslíš, že byste to někdy dali ještě dohromady?

Abych řekl pravdu v dnešní době to nevidím reálně. Uvidíme co bude za 5 let! (úsměv)

254

„Každý můj fanoušek je pro mě velikou motivací!“
Zdroj: archiv Johny Machette

Hudbou vyjadřuješ kus sebe. Co tě inspiruje a jakou máš motivaci? Je někdo, ke komu chodíš pro radu?

Inspiruje mě můj život. Zážitky, co mám s kamarády, a celkově vše, čím jsem si prošel. Obrovskou motivací jsou pro mě moji fanoušci! Se Zblázním jsem vydal pouze jako zkoušku, zda vůbec lidi budu bavit. Byl to první sólotrack (cover) s vypůjčeným beatem od Ryana Lewise: Original Macklemore – Can´t hold us. Spíš jsem chtěl vědět, jak lidi zareagují. Toto jsem nečekal, ale to, co se stalo, mě strašně motivuje!

Pro radu chodím ke zkušenějším, jenže „Vítejte v Česku!“, hodně brzo jsem pochopil, že starší a ostřílení rapeři neporadí. Přijde mi, jako by se báli o svůj píseček a nechtěli na scénu pustit nikoho nového – česká scéna nemá mladé talenty, a i kdyby měla, my jim neplánujeme pomoci (smích)! Takhle nějak to vnímám. Takže vlastně největší díky patří Ondrovi Žatkuliakovi z Rooftop studia, kde nahrávám, protože ten, aspoň co se techniky a zvuku týká, vždy poradí!

Je zde mnoho nadaných lidí, kteří se snaží prosadit, ač neúspěšně. Co podle tebe v dnešní době posluchač chce/očekává?

Tohle je strašně těžký říct. Sám nevím, co lidi chtějí. Pokud se někdo chce prosadit, měl by si pamatovat, že cesta nevede přes feat od známého rapera/zpěváka! Rozhodně by si ten člověk měl zaplatit profesionální studio, protože zvuk dělá strašně moc. Když mluvíme o penězích, také by měl počítat že vysolí škváru za beat! Sečteno, podtrženo – stojí to celkem dost, a pokud to kluci nechtějí obětovat, tak se nemůžou divit, že výsledek stojí za bobek. Pokud chceš něco získat musíš tomu nejdřív něco věnovat, ať si to všichni rozmyslí.

Tenhle životní styl si bere sakra hodně! Už dávno to není jenom o tom umět napsat dobrej text. V dnešní době je ta konkurence tak veliká a prosadit se je těžký. Chce to prostě víc než rozhazovat moudra. Taky bych rozhodně řekl, že v dnešní době plný stresu lidi nechtějí slyšet texty o tom, jak se všichni mají špatně, a smutné písničky o rozpadlé lásce, nenávisti a podobně.  Naopak, chtějí si pustit písničku, která jim zlepší náladu! (úsměv)

Kde jsi byl nejdál s vystoupením?

Nevím na kilometry přesně, kam to mám nejdál, ale rozhodně nejhorší cesta byla na festival do Českých Budějovic, kdy jsme neměli dálniční známku a táhli jsme se vesnicemi. Super zážitek!

Co bys vzkázal svým fanouškům?

Chtěl bych všem strašně moc poděkovat! Support z jejich strany je obrovský. Dokonce si dovolím říct, že jeden z největších! Vždycky jsem tvrdil a tvrdit budu, že mám ty nejlepší fanoušky! Pokud patříš mezi Machetters, chci abys věděl, že jsi pro mě obrovskou motivací a že se můžeš těšit v roce 2013 na mixtape!

se zb

Na jeho party se zblázníš – nudu rozhodně nečekej!
Zdroj: archiv Beat Street Hip Hop Party

Více na oficiálním Facebooku Johnyho Machette!

Zdroj perexové fotky: archiv Johnyho Machette

Michaela Borkovcová

Michaela Borkovcová

„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ Albert Einstein

Zanechte komentář