Izrael aneb Ve stopách Židů, křesťanství i islámu

Cestování / 14.5.2013

Mnoho historických míst, nejposvátnější místo na Zemi a tři náboženství. Přesně to láká turisty z celého světa.

Stát Izrael se rozkládá na dvaceti tisících kilometrech čtverečních, které obývá skoro osm milionů obyvatel. Je tedy zhruba patnáctkrát menší než například Polsko. I přesto nabízí z hlediska turistického ruchu velmi mnoho kulturních, historických i přírodních památek. Pojďme si některé z nich společně představit.

Jeruzalém, nejstarší město na Zemi

Nynější hlavní město Izraele, Jeruzalém, se může pyšnit statusem třetí nejposvátnější a nejstarší město na Zemi! Nachází se zde zbytek z Šalamounova chrámu, konkrétně jeho Západní zeď zvaná Zeď nářků. K této zdi přichází mnoho poutníků z celého světa, aby zde vyslovili všechny své modlitby a přání a to tak, že modlitbu napíšou na papírový lístek, který vsunou mezi kameny, z nichž je Zeď vybudována. Zároveň se také praví, že se nikdo nesmí ke Zdi otočit zády.

Pohled na Zeď nářků, časté zastavení všech poutníků. Zdroj: Wikipedia Commons - Sustructu

Pohled na Zeď nářků, časté zastavení všech poutníků. Zdroj: Wikipedia Commons – Sustructu

Dalším místem, které je spjaté s judaismem je Jad Vashem. Jedná se o památník věnovaný obětem holocaustu, který byl vystavěn roku 1953. Zároveň zde najdete největší a nejobsáhlejší archiv dokumentů o holocaustu na světě a rozsáhlý komplex pomníků a soch. Za návštěvu v Jeruzalémě dále stojí i čtvrť ortodoxních Židů Mea Šearim, jejíž obyvatelé zachovávají všechny tradice a zabývají se studováním Tóry, Olivová zahrada spjatá s křesťanstvím či Omarova mešita, tak zvaný Skalní dóm, spjatý s islámem.

Pevnost Masada v Judské poušti

Dalším poměrně oblíbeným turistickým cílem je starověká pevnost Masada, další stavba spjatá s judaismem, která se nachází na východním okraji Judské pouště. Legendy a historie praví, že během první židovské války se stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům. V dnešní době se pevnost pyšní titulem památka světového dědictví zapsaná na seznam UNESCO.

Část velkolepé pevnosti Masada. Zdroj: Wikipedia Commons - Avinoam Michaeli

Část velkolepé pevnosti Masada. Zdroj: Wikipedia Commons – Avinoam Michaeli

Golanské výšiny, domov vodopádu i jezera

V Severním distriktu u Golanských výšin, konkrétně u Velké příkopové propadliny se rozkládá Galilejské jezero. Jedná se o největší izraelské sladkovodní jezero, které má v obvodu přibližně padesát tři kilometrů a jeho maximální hloubka dosahuje čtyřiceti tří metrů. Jelikož leží 212 metrů pod úrovní moře, může se pyšnit přídavkem nej-, jedná se o nejníže položené sladkovodní jezero. Více než dva tisíce let je využíváno pro rybářství, s čímž je spjata i historie Ježíše Krista a jeho zázraků.

Část Galilejského jezera. Zdroj: Wikipedia Commons - Matic18

Část Galilejského jezera. Zdroj: Wikipedia Commons – Matic18

Na sever od oblasti Galilejského jezera leží město Nazaret, domov Josefa a Marie. Staré město se skládá především z úzkých uliček. Nachází se zde bazilika Zvěstování, kde archanděl Gabriel sdělil Marii, že porodí syna, pravoslavný kostel Svatého Gabriela, jeskyně Svaté rodiny či Kána Galilejská, což bylo místo prvního zázraku, kdy Ježíš proměnil vodu ve víno.

Jas Vashem, místo plné emocí a vzpomínek. Zdroj: Wikipedia Commons - David Shankbone

Jas Vashem, místo plné emocí a vzpomínek. Zdroj: Wikipedia Commons – David Shankbone

Dalším turisticky nejnavštěvovanějším místem je vodopád Banias s výškou zhruba třicet tři metrů. Ačkoliv není nijak monumentální, zájezdy do Izraele se mu většinou nevyhýbají.

Tel Aviv – Jaffa, druhé největší izraelské město

V době vzniku Izraele se jednalo o hlavní město, ovšem v roce 1949 se izraelští představitelé rozhodli přesunout ho do Jeruzaléma. Většina států tento krok neuznala a za hlavní město neustále považuje Tel Aviv.

Pohled na Tel Aviv z pláže. Zdroj: Wikipedia Commons - Guy Haimovitch

Pohled na Tel Aviv z pláže. Zdroj: Wikipedia Commons – Guy Haimovitch

V Tel Avivu se nachází oblast zvaná Bílé Město. Jedná se o části města, které jsou postavené v tzv. mezinárodním slohu. Část stavitelů byla například žáky školy Bauhaus či se jednalo o architekty pocházející z Německa. U všech budov dominuje bílá barva, z čehož pramení i název oblasti. Mezi další typické znaky staveb patří také obklopenost vegetací. Roku 2003 bylo Bílé Město zapsáno jako památka světového dědictví na seznam UNESCO.

Partnerem článku je CK Mundo.

Zdroj perexové fotografie: Wikipedia Commons – Ana Paula Hirama

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář