Vzpomínáme na hity roku 1997

Hudba / 9.5.2013

Hudební sekce vám přináší další nostalgickou vzpomínku na bezstarostná dětská léta. Dnes si připomeneme rok 1997!

Rok 1997 bezpochyby patřil dvěma kapelám, které se v té době teprve zapisovaly do povědomí posluchačů. Aqua, kapela ze severu, vypustila do světa hit Barbie Girl a znepřátelila si tak firmu Mattel. To holky ze skupiny Spice Girls zazpívaly o tom, že přátelství mezi ženami je silnější než partnerský vztah, a znepřátelily si tak většinu mužů. No jo, nikdy se nezavděčíte všem a v umělecké branži to platí dvojnásob!

Milníky roku 1997

  •  Česká rodačka Madeleine Albrightová se stala americkou ministryní zahraničí.
  • V Londýně vyšel první díl potterovské ságy spisovatelky J. K. Rowlingové.
  •  Moravu, Slezsko a východ Čech zasáhly v létě povodně.
  •  Při autonehodě zemřela princezna Diana.
  •  Na japonském trhu se poprvé objevilo tamagoči.

Aqua – Barbie Girl

Celosvětovou slávu, ale i žalobu – to všechno přinesl dánsko-norské kapele jejich vlastní singl Barbie Girl. Text písně se totiž vysmívá tradičnímu konzumnímu životu, který zahrnuje samozřejmě i kýčovité panenky Barbie a Kena. Oproti tomu se okamžitě ohradila společnost Mattel a začala se s kapelou soudit. Žádost společnosti nakonec byla soudem zamítnuta, ale skupinu Aqua tento spor ještě více proslavil.

Spice Girls – Wannabe 

Wannabe je debutový song, kterým na sebe upozornila dívčí kapela Spice Girls. V písni opěvují sílu ženského přátelství, jež je pro ně silnější než partnerský vztah. Wannabe sice byla zveřejněna v Británii už v roce 1996, světovou popularitu si získala až další rok, kdy jej objevily americká a ostatní evropská rádia.

Meredith Brooksová – Bitch

„A teď, vážení posluchači, je na řadě píseň od Meredith Brooksové! Hezký poslech.“ Přesně takto uváděla některá rádia počin Američanky Meredith Brooksové. Jelikož byl název písně Bitch na některé rádiové stanice až příliš vulgární, raději ji vůbec nepojmenovávaly. I přes svůj odvážnější název se stal song hitem, hodně si ho oblíbili například v Austrálii a na Novém Zélandě.

Puff Daddy, Faith Evans, 112 – I’ll Be Missing You

Celá píseň vlastně je, jak už sám její název vypovídá, vzpomínkou na oblíbeného amerického černošského rapera, který vystupoval pod uměleckým jménem The Notorious B.I.G. Ten byl 9. března 1997 postřelen v Los Angeles a svým zraněním následně podlehl. Po jeho smrti se kluci domluvili a nahráli hudební vzpomínku, za kterou dokonce získali cenu Grammy.

Chumbawamba – Tubthumping

Tubthumping – píseň s nevyslovitelným a docela nic neříkajícím názvem se stala nejslavnějším počinem kapely Chumbawamba. Což je zvláštní, protože skoro celou píseň kluci zpívají jen: „Byl jsem sražen dolů, ale znovu jsem nahoře. Nikdy mě nesrazíš dolů. – Byl jsem sražen dolů, ale znovu jsem nahoře. Nikdy mě nesrazíš dolů.“ Aneb i takhle se dělala v devadesátých letech muzika.

Savage Garden – To the Moon and Back

Nebyl to sice největší hit kapely, tím se stala až píseň Truly Madly Deeply, ale i tak si podmanila světové hitparády. Píseň pojednává o pocitech odcizení současné společnosti a po touze najít tu pravou lásku během dospívání. Zajímavé je, že obsah této skladby byl označen za jeden z nejvíce negativních v historii kapely.

Zdroj perexové fotografie: Jitka Holčáková, Generace 21

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář