podzim s knihou

Vyžeňte podzimní chmury smíchem

Literatura / 29.11.2012

V takovém psím počasí je nejlepší přitulit se k topení a začíst se do knihy, která pořádně polechtá vaši bránici!

Podzim je pro někoho nejkouzelnějším obdobím v roce, jiní však na sychravém počasí nic romantického nevidí a podzim pro ně symbolizuje jen nudnou šeď. Pro všechny, kteří jsou náchylní k podzimním depresím, jsem připravila seznam knih, které vám rozhodně zlepší náladu. A pokud ne, tak reklamace přijímám v komentářích pod článkem.

Stopařův průvodce po Galaxii – Douglas Adams

Země musela být zničena, aby udělala místo galaktické dálnici. Tohle není vtip, takhle začíná děj knihy, která si svým nadhledem dokázala získat srdce čtenářů po celém světě. Příběh pozemšťana Arthura Denta, který se svým mimozemským přítelem Fordem Prefectem cestuje galaxií, je plný anglického humoru a bláznivého dobrodružství.

Tuhle literární lahůdku si nemůžete nechat ujít, protože jak říká mnoho mých přátel:

Je to jedna z nejhumornějších a zároveň nejabsurdnějších knížek, jakou jsem kdy četl.

Deník Bridget Jonesové – Helen Fielding

Myslím, že samotné jméno Bridget Jonesová je zárukou kvalitní zábavy. O tom, že se s touto sympatickou boubelkou nebudete nudit, nás přesvědčila už filmová verze, ale napadlo vás někdy porovnat dobrodružství filmové a literární Bridget? Kniha vás pobaví stejně jako film, možná dokonce o maličko víc, protože se zasmějete nad Bridgitinými trapasy, které se do filmu nevešly.

Deník Bridget Jones

Bridget Jones Vás zaručeně rozesměje. Zdroj: csfd.cz

Pan Kaplan má třídu rád – Leo Rosten

Na téhle literární pochoutce, která si hraje se slovíčky, slovními hříčkami a dvojsmysly, si pochutnají nejen studenti bohemistiky. Děj knihy je zasazen do předválečného New Yorku, kde si partička přistěhovalců snaží na večerních kurzech osvojit základy angličtiny, v českém překladu češtiny. Kurz navštěvuje taky mudrc Kaplan, který svými všetečnými dotazy zavaří učiteli, ale čtenáře skvěle pobaví.

Hlava XXII – Joseph Heller

Inspirací románu byl autorovi vojenský paragraf XXII, ve kterém stojí:

Voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen. Pokud si však voják uvědomuje, že je blázen, nemůže být bláznem.

Celá kniha je sledem absurdních událostí stejně jako vojenský paragraf. Pokud jste knihu už četli, ale rádi se bavíte u knih z vojenského prostředí, můžete sáhnout po románu Jak jsem vyhrál válku od Angličana Patricka Ryana nebo po českém Švejkovi.

Vejce a já – Betty MacDonald

Jak to dopadne, když se po uši zamilovaná Američanka, zvyklá na komfort městského života přestěhuje na zapadlý venkov, kde se spolu s manželem snaží vybudovat prosperující slepičí farmu? Na eskapády, které Betty prožívala na civilizací nepolíbeném místě severozápadní Ameriky, vzpomíná autorka s ironií a sarkasmem sobě vlastní, a právě proto se z knihy stal po 2. světové válce bestseller.

Vejce a já

Jaký je život na slepičí farmě? Betty MacDonald se s vámi o své zážitky ráda podělí! Zdroj: quo.es

Mládí v hajzlu – C. D. Payne

Nick Twisp je puberťák jako každý jiný, jeho ale Bůh obdařil podivuhodnou schopností zaplétat se do nejrůznějších problémů. Nick si nepřeje nic jiného, než ve zdraví přežít své šílené dospívání, zbavit se potupného panictví a získat dívku svého srdce. Nick je všímavý a inteligentní kluk, který vás svým vyprávěním dostane.

Saturnin – Zdeněk Jirotka

A nesmíme zapomenout ani na slavnou českou klasiku z dob protektorátu.  Saturnin je svérázný sluha s ještě svéráznějším smyslem pro humor a nenápadně manipuluje s ostatními postavami. A tak přestěhuje svého pána z pohodlí městského bytu daleko od civilizace. A když se poté na scéně objeví teta Kateřina se synem Miloušem je o zábavu postaráno.

Zdroj perexové fotografie: telegraph.co.uk

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentářVaše názory

  • Iris

    Zajímavý výběr knížek, nemůžu úplně říct, že bych se u všech smála, ale pokud můžu doplnit, na zvednutí nálady skvěle působí pan Pratchett a jeho Úžasná Zeměplocha, z české tvorby mi spolehlivě zvednou náladu Černí baroni Miloslava Švandrlíka.