Cestujeme Šumavou křížem krážem – 2. část

Cestování / 10.5.2013

Objevte s námi donedávna neobjevené krásy „zelené střechy Evropy“.

Šumava tvoří na západě Čech přirozenou hranici s Německem. Jedná se jak o chráněnou krajinnou oblast, tak o národní park.  Často bývá označována jako „zelená střecha Evropy“ nebo „plíce Evropy“. V prvním díle jsme se seznámili s nejkrásnějšími místy severní části Šumavy. Tento díl je věnován dalším pozoruhodným místům, která se nacházejí v jižní části Šumavy.

Za Vydrýskem na Vydru

Řeka Vydra patří mezi nejznámější symboly Šumavy a zná ji snad každý turista, který na Šumavu zavítá – jedná se totiž o turisticky nejoblíbenější lokalitu tohoto národního parku. Nejlepším výchozím bodem je zřejmě historická osada Antýgl, ležící mezi obcemi SrníČeňkova Pila. Během výletu procházíte okouzlující přírodou, která vás jistě oslní svoji nespoutaností.

Vydra

Řeka Vydra patří mezi nejnavštěvovanější šumavské lokality. Zdroj: Michal Voráček, Generece21.cz

V polovině stezky máte možnost se občerstvit v Turnerově chatě. Odtud se můžete vrátit zpět na Antýgl nebo dojít až na Čeňkovu Pilu, odkud jezdí autobus.

Po stopách krále Šumavy

Obce Modrava, KvildaHorská Kvilda jsou jedněmi z nejvýznamnějších šumavských středisek. Leží jižně od Sušice, kousek od česko-německých hranic. V okolí těchto obcí se nacházejí známá šumavská rašeliniště, která se zde nazývají slatě – Chalupská, JezerníTříjezerní. Na všech třech slatích je pro turisty zprovozněn dřevěný chodník.

Chalupská slať

V okolí slatí roste mnoho druhů vzácných rostlin. Zdroj: Wikimedia Commons, Jan Sequens

Tato oblast je známá díky tzv. králům Šumavy. Jednalo se o pašeráky, kteří během totalitního režimu převáděli uprchlíky do Západního Německa. Dnes se označení Král Šumavy používá pro každoročně pořádané cyklistické závody.

Nedaleko Kvildy se nachází Černá hora, ze které vyvěrá pramen naší nejdelší řeky – Vltavy. Je dlouhá 430 km a u Mělníku se vlévá do Labe. K pramenu se můžete dostat buď po modré trase z Kvildy, nebo po červené trase z Modravy nebo Strážného.

Putování pralesem

Boubínský prales se rozprostírá na úpatí hory Boubín a jedná se o jednu z nejstarších přírodních rezervací na území Česka. Prales dodnes zůstává člověkem nedotčený a díky tomu se sám regeneruje. Pokud nechcete cestovat autem, je možné dojet vlakem do obce Kubova Huť, kde se nachází nejvýše položená železniční stanice u nás. Z nádraží se můžete vydat rovnou ke vstupu do pralesa, kde začíná naučná stezka.

Boubínský prales

Boubínský prales dodnes zůstává člověkem nedotčen. Zdroj: Wikimedia Commons, HejhalTomas

K Jihočeskému moři

Lipenská přehrada patří mezi oblíbené cíle českých i zahraničních dovolenkářů. Rozkládá se na ploše téměř 50 km2 a turisté se tady určitě nebudou nudit, jelikož zdejší kulturní i sportovní vyžití je skutečně pestré – můžete například navštívit bobovou dráhu, užívat si vodních sportů nebo se jen tak slunit na pláži. V lesích na hranicích s Rakouskem se schovává zřícenina hradu Vítkův Hrádek, z jehož vrcholu budete mít celé údolí jako na dlani. Nedávno tu také byla vybudována podobná stezka jako v Bavorském lese, která se brzy stala oblíbenou turistickou atrakcí.

Lipenská přehrada

Pohled na Lipenskou přehradu z Vítkova Hrádku. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář