Dnešní generace je strašně zhejčkaná, závistivá a vztahovačná, říká Paulie Garand!

Hudba Kultura / 6.5.2013

Liberecký raper a producent, který se pyšní milionovými zhlédnutími na Youtube. Jaký asi je?

Paulie Garand se věnuje rapu i produkci. Představil se nám už v roce 2006 se svou první deskou MozolyByl přijat do Ty Nikdy labelu, díky němuž v roce 2010 vydal desku Harant, kterou se zaryl do paměti dalším mladistvým posluchačům.

Co tě přivedlo k rapu? Co v tomto žánru vidíš?

Už ani nevim, co mě k rapu přivedlo, ale bavila mě ta rytmika, samply a způsob projevu, kde nemusíš zpívat, ale přesto zníš. Krom zahraničních rapů jsem dřív poslouchal hodně český věci, kde mě zajímalo sdělení a postupem času i technika, protože jak už sem řek mnohokrát, huba je taky nástroj, a když na něj neumíš hrát, tak to prostě nezní. V rapu vidim obří možnost sdělení, která je ale bohužel často zneužívaná. Baví mě ten velkej prostor pro vyjádření pocitů, příběhu, nasranosti, čehokoliv. Je to taky výbornej slovní sport.

Kapela BPM, kterou jsi založil společně s Lipem, vydala dvě desky – SlovaHorizonty. Také jste získali cenu Akademie populární hudby. Kdyby sis ale musel vybrat mezi BPM a sólovou dráhou, co by to bylo?

To se takhle nedá říct. BPM je srdcovka, začátky a příchod na scénu s něčim novym. Sólová dráha je pak přirozený vyústění mejch ambicí a workholismu. Díky tomu, že jsem do obou věcí dával všechno, dostalo oběma taky kýženýho úspěchu, za což jsem mega rád a vážim si toho.

V roce 2010 jsi vydal desku Harant, kde poukazuješ na více tváří rapu. V roce 2012 V hlavní roli, v které se objevuje textová kritika a rozmanitá hudba. Jaké máš plány do budoucna?

Čim víc člověk roste, tím víc je i práce všeho kolem a míň času na to, jenom v klidu psát. V hlavě mi ale neustále kolujou nápady a s Kennym začínáme pomalu makat na společný desce. Kenny Rough je jeden z nejlepších kámošů a hlavně jeden z nejlepších českejch beatmakerů, kterej dostává strašně málo prostoru. Nedávno jsem nahrál novej singl, na kterej připravuju videoklip, a když půjde všechno podle plánu, v prosinci by mohla bejt deska venku.

K textům mě inspiruje samozřejmě všechno kolem. Všechno, čim zrovna v ten danej moment žiju. Zdroj: Archiv Paulie Garand

„K textům mě inspiruje samozřejmě všechno kolem. Všechno, čim zrovna v ten danej moment žiju.“
Zdroj: archiv Paulieho Garanda

Je u nás už mnoho lidí, kteří se o rap zajímají a dokonce, ač neúspěšně, se na Youtube nějakým tím songem pyšní. Někdy je to pěst jak pro oči, tak především uši. Co si myslíš o tomto – každý má šanci zkusit a dokázat, nebo nám kazí děj naší scény?

Dnešní mladá generace je strašně zhejčkaná, závistivá, vztahovačná a nesoudná. Každej má doma kameru, mikrofón, komp a net a bohužel je rap ve svý podstatě tak primitivní záležitost, že to může zkoušet každej druhej trouba. Z toho pak vznikaj omyly a průsery, který vidíš na Youtube dennodenně. Mě je to jedno, ať si každej dělá co chce, ale v mnoha ohledech je to pak pro ten žánr strašně ponižující. Dřív si musel pilovat, trénovat a makat na sobě, aby si tě někdo vůbec všiml. Když už si měl nějakej repertoár, začal si hrát po klubech a přes kontakty ses dostal do studia, kde si navinul demáč, kterej si někdo poslech a dal tim šanci vydat desku a natočit klip. Bylo větší síto blbostí a ty poslouchatelný věci šly napovrch. O tom zbytku si v podstatě nevěděl. Teď je to právě naopak a někdy to spěje k průserům. Nicméně proti gustu žádnej dišputát. Je mnoho lidí, co dělaj věci ve vlastním kruhu a dělaj to dobře.

Jaký je tvůj hudební vzor?

Já mám hudebních vzorů spoustu. Furt se to mění. Poslouchám a obdivuju toho děsně moc. Od kapel, přes beatmakery, až po hudební labely. Pro mě je to fakt těžká otázka. Mám rád vydavatelství, jako je Stones Throw nebo Rhymesayers, kde funguje třeba jeden z mejch rapovejch oblíbenců Evidence. Poslouchám spoustu věcí. Teď sem si koupil novou desku folkaře Xaviera Baumaxy – Dawntempo, kterýho naprosto žeru. Pro mě jeden z největších českejch lyriků, stejně jako Kato z Prago Union. Z beatmakerů mám rád lidi jako Jay Dilla, Alchemist, 9th Wonder, Premier a další. Poslední dobou mě taky tým ID Labs, který produkujou věci pro Mac Millera. Strašně zajímavý nálady a hudební postupy. No, je toho děsně moc.

Jaký trapas řadíš mezi ty největší, které se ti na pódiu staly?

Moc trapasů jsem naštěstí nezažil. Nejhorší zážitek mám asi z Teplic, kde mě po druhym tracku vypadl hlas. To byl velkej průser. Nestihli jsme zvukovku, a když sem se naběhl naplno do nařvanýho beatu, zjistil sem, že se vůbec neslyšim. Nechtěl sem kazit průběh show, kde první a druhá věc hned navazovala, ale naneštěští mi v jeden moment odešel hlas a bylo po prdeli. I když se to lidi snažili tolerovat, bylo to všechno špatně.

Kde jsi byl nejdál s vystoupením?

Já už jsem objel tolik míst, že  ani nevim, ale zrovna dnes odjíždíme do města Risoul, který je ve Francouzskejch Alpách. Jedeme tam na týdenní festival Springbreak, kde se krom vystoupení budem prohánět po svazích. To bude asi nejdál a děsně se tam těšim.

[two_third]

Springbreak je festival ve Francouzských Alpách plný nových zážitků, který je určen pro mladistvé nadšence a který si můžeš naplánovat přesně podle sebe.

Více informací tady.

[/two_third]

Jak snášíš negativní ohlasy, pokud se ovšem nějaké objeví, na svou tvorbu? Nemá to nějaký dopad na psaní tvých dalších textů?

Nijak se nad tim nepozastavuju a jen občas se o to v textech otřu. Snažim se bejt nad věcí i přes to, jak je mi z těch „nicnedělanců“ v zášti někdy zle. Tohle je kámen úrazu pro většinu Mc´s. Ještě dřív než napíšou pořádanou desku, omezej svý sdělení a všechnu energii namířej do slepé ulice na takzvaný „haters“, který vlastně ani pořádně nemaj. Většinou se z toho kluci nevyléčej a zůstávaj ve verbálně invalidním důchodu.

olee

„Poslední roky mě chytl i longboard!“
Zdroj: Archiv Paulie Garand

Mimo hudby se také zabýváš činnostmi od filmování až po architekturu. Vypadá to, že jsi opravdu všestranný. Zbývá ti ještě čas na koníčky co se sportu a kultury týče?

Moje koníčky sou vlastně všechny, kterýma se snažim uživit (smích), ale i tak si najdu čas na jiný aktivity. Miluju kino a divadlo, to je pro mě jedno z největších odreagování a zároveň dávka skvělýho kulturního vyžití. Spoustu let se věnuju skateboardingu a poslední roky mě chytl i longboard. V zimě pod Ještědem taky samozřejmě snowboarding, takže není čas se nudit. Furt se něco děje.

Více na oficiálním Facebooku Paulieho Garanda!

Zdroj perexové fotky: archiv Paulieho Garanda

Michaela Borkovcová

Michaela Borkovcová

„Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.“ Albert Einstein

Zanechte komentářVaše názory

  • :)

    Nikdy jsem nevěřila, že hudba dokáže člověku tolik dát, otevřít mu oči a změnit jeho pohled na svět..Všechno se ale změnilo, když jsem zhruba před 2ma roky objevila první track od Paulieho, což byl Mámin hodnej syn.Toho momentu si děsně cenim, protože od tý doby mě jeho tracky nepustily a baví mě poslouchat cokoliv z jeho tvorby.Děkuju za jeho hudbu a za to,že se nevěnuje jen prostoduchejm věcem a dává svý hudbě smysl,hloubku a donutí člověka se často zamyslet!:)

  • Tony

    Paulie Garand – Hejtrs v rohu (prod. Metrix) mi otevřel oči. Poslouchám to den co den. Díky