Hlásím se ze severu: A jsem v půlce

V obraze / 15.4.2013

Nějak to tu utíká.

Řadu věcí už jsem stihla, ale určitě toho spoustu ještě stihnout chci.

Už vím

Nám známé úsloví „pije jako Dán“Dánsku neplatí. Tady se říká „pije jako Švéd“. Vybavujete si nedávnou aféru skupiny dánských studentů v Praze? Ve Švédsku funguje částečná prohibice. Myslím, že zdlouhavě vysvětlovat význam a vznik těchto úsloví dále nemusím. Nemůžu-li pít doma, jedu se opít jinam, kde je to pro mě levnější. Ve Švédsku jsem nebyla, ale v porovnání s Dánskem jsou české ceny alkoholu směšně nízké. Takže se pak těm dánským studentům ani nemůžeme divit, že dopadli, jak dopadli.

Zjistila jsem, jaké je to jezdit na kole ve sněhu a po ledu, v sukni, s nákupem v košíku, v zimní bundě, slunečních brýlích a čepici nebo třeba proti větru či z párty ve tři ráno. Připadám si jako moje bývalá tělocvikářka ze základní školy, která jezdila na kole za každého počasí, a všichni jsme se tomu smáli. Jenže ona, na rozdíl ode mě, na tom kole jezdila ze svého vlastního rozhodnutí, kdežto mně ani nic jiného nezbývá. Z toho plyne, že ji nechápu ještě víc.

Kola - vděčná a věčná

Kola – vděčná a věčná. Zdroj: Jana Brouková, Generace 21

Nemusíte umět mluvit perfektně anglicky, abyste se mohli na Erasmus vydat. Ve škole většinou dostanete podklady, některé přednášky se i nahrávají. A hlavně vyučující vás nezkouší z angličtiny, ale z podstaty předmětu. S ostatními studenty se pak vždycky nějak domluvíte. Hodí se jakýkoli jazyk, který nějak ovládáte, rozšiřují se pak možnosti, jak situaci vysvětlit. Mně se například v komunikaci se svojí polskou spolubydlící osvědčují znalosti slovenštiny načerpané z jednoho roku na koleji se Slovenkou.

Plány do druhé části pobytu

Chtěla bych určitě vidět Kodaň důkladněji než z vlaku a letištní haly. Mám ještě několik dalších cestovatelských přání, která by ve sněhu a vichru postrádala své kouzlo. Sem patří třeba Skagen, místo na severu Jutského poloostrova, kde se stéká Baltské a Severní moře.

Kromě školních povinností, kterých postupem času přibývá, bych ráda přestala odbývat dánštinu a byla schopná do konce semestru rozumět aspoň prodavačům v supermarketu a vymáčknout ze sebe něco víc, než že se jmenuji Jana, jsem z Česka a bydlím v Odense. Zatímco dánská gramatika tak náročná není (v přítomném čase mají například ve všech osobách všechna pravidelná slovesa stejný tvar!), výslovnost je oříšek výrazně tvrdší. Když už si myslíte, že jste to zapeklité d uprostřed slova (které zní tak trochu jako l, trochu jako j a trochu jako d) zvládli, vyučující vás vyvede z omylu.

Už teď, po dvou a půl měsících vidím, že mi Dánsko hodně dalo a můžu potvrdit časté tvrzení, že vás Erasmus změní. Naučí vás minimálně samostatnostizodpovědnosti, když se o sebe musíte postarat sami, vařit si nebo platit složenky.

Přečtěte si také, jak vypadá takový běžný den na Erasmu.

Zdroj perexové fotografie: Jana Brouková, Generace 21

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář