Cestujeme Šumavou křížem krážem – 1. část

Cestování / 7.5.2013

Objevte s námi donedávna neobjevené krásy „zelené střechy Evropy“.

Šumava tvoří na západě Čech přirozenou hranici s Německem. Jedná se jak o chráněnou krajinnou oblast, tak o národní park.  Často bývá označována jako „zelená střecha Evropy“ nebo „plíce Evropy“. Před rokem 1989 byla velká část tohoto území kvůli své poloze pro většinu lidí nepřístupná a mnoho míst se ještě nestačilo vzpamatovat z následků totalitního období. Poznejte s námi ve dvou dílech známá i méně známá místa tohoto překrásného pohoří.

Za vůní karafiátů

Klatovy leží na okraji Šumavy jižně od Plzně a bývají označovány jako „brána Šumavy“. Město založil roku 1260 český král Přemysl Otakar II. Klatovy prosluly výrobou piva a v okolí města se pěstovalo obrovské množství chmelu (mnohem větší než nyní na Žatecku). Město je dnes známé díky pěstování karafiátů a každoročně se zde koná mezinárodní folklórní festival. Mezi turistická lákadla patří Černá věž, katakomby nebo unikátní barokní lékárna, která usiluje o zápis na seznam památek UNESCO.

Klatovy

Náměstí Míru v Klatovech. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Vyrážíme na túru

Nedaleko od německých hranic najdeme město Železná Ruda, kde si na své přijdou především milovníci zimních sportů. Symbolem města je celkem kuriózní kostel, jehož půdorys tvoří šesticípá hvězda. Pojedete-li do Železné Rudy vlakem, budete projíždět druhým nejdelším železničním tunelem na území Česka o délce 1 747 metrů.

Ze Železné Rudy se dá vyrazit na túru k nejkrásnějším šumavským jezerům – Černému a Čertovu. Čeká vás cesta nádhernou přírodou, při které můžete obdivovat šumavskou faunu i flóru. Mezi těmito jezery se nachází hlavní evropské rozvodí. Pokud si chcete výlet trochu prodloužit, můžete se od jezer vydat do Hojsovy Stráže a při cestě navštívit Bílou strž, nejvyšší šumavský vodopád. Tato lokalita je také oblíbeným cílem cyklistů.

Černé jezero

Černé jezero je největším jezerem na území Česka. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Na skok do Bavorského lesa

Německá strana Šumavy má ale také co nabídnout. Nachází se zde například nejvyšší hora Šumavy – Großer Arber (česky Velký Javor). Vydáme-li se jižněji, dostaneme se do vesničky Neuschönau, kde byla vybudována stezka v korunách stromů dlouhá 1 300 m. Návštěvníci mají možnost se projít ve výšce až dvacet pět metrů nad zemí. Stezka je ukončena čtyřicet metrů vysokou věží, z jejíhož vrcholu lze při dobré viditelnosti dohlédnout až do Alp.

Kašperské Hory – město ze zlata

Kašperské Hory leží jižně od města Sušice a jedná se o jedno z významných šumavských středisek. Nad městem se majestátně vypíná hrad Kašperk založený Karlem IV., který měl chránit západní hranici českého království. Město skrývá obrovské bohatství – v okolí se totiž nachází přes sto tun zlata. Problémem ale je, že zlato je zde velmi rozptýleno a jeho těžba by byla velice nákladná a vyžadovala by terénní přeměnu okolní krajiny.

Kašperk

Hrad Kašperk nad Kašperskými Horami. Zdroj: Michal Voráček, Generace21.cz

Na Poledník a Prášilské jezero

Na česko-německých hranicích se tyčí hora Poledník. Na vrcholu stojí známá rozhledna, která se řadí mezi nejnavštěvovanější místa Šumavy. Tato oblast se potýkala s kůrovcem, který tu zdevastoval velkou část lesního porostu. Přestože kůrovcová kalamita je pravděpodobně u konce, jsou zde stále vidět škody napáchané tímto hmyzem. Nedaleko od Poledníku můžeme spatřit další pozůstatek ledovce – Prášilské jezero. Spojením těchto dvou míst vzniká další zajímavý tip na výlet.

Rozhledna na hoře Poledník

Hora Poledník byla ještě před 25 lety veřejnosti nepřístupná. Zdroj: Wikimedia Commons, Huhulenik

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Pavel Zima

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář