ssa monks - laughing girl

Alyssa Monks: Hyperrealismus a abstrakce

Design / 16.4.2013

Neuvěřitelné, ohromující, živé. To jsou první slova, která nás napadnou při pohledu na obrazy Alyssy Monks, malířky pocházející z New Jersey.

Alyssa Monks

Alyssa Monks

Alyssa Monks, zdroj: alyssamonks.com

Alyssa Monks se narodila roku 1977 v New Jersey ve městě Ridgewood a v současnosti žije v Brooklynu v New Yorku. Je hyperrealistická umělkyně, zabývá se figurální malbou, především nahých či polonahých postav žen. S olejomalbou začala již jako malé dítě.

Studium a zaměstnání

Studovala na The New School v New Yorku, na Montclair State University a roku 1999 získala bakalářský titul na Boston College. V téže době studovala malbu na Lorenzo de´Medici School ve Florencii. Roku 2001 získala magisterský titul na New York Academy of Art v oboru Figurální umění. V roce 2006 absolvovala umělecký pobyt na Fullerton College a přednášela na univerzitách a státních institucích. Vyučovala Malbu těla na New York Academy of Art, Montclair State University a na Lyme Academy College of Fine Arts.

Alyssa Monks - Reserve

Alyssa Monks – Reserve, zdroj: alyssamonks.com

Dílo

CO JE TO HYPERREALISMUS?

  • umělecký směr pocházející z USA od 60. let 20. století
  • objevuje se především v malbě a v sochařství
  • oproti fotorealismu umělci zobrazují zkušenost ještě přesněji
  • zobrazují se i ty nejmenší detaily
  • často zobrazuje banální scény, nahé postavy nebo dekadentní náměty

Alyssa a hlavně její hyperrealistické obrazy jsou známy svým abstraktním designem. Používá na svých obrazech „filtry“, jako jsou sklo, voda, vinyl nebo pára, aby nějak deformovala nebo znevšednila tělo. Maluje části těl (často ústa), ženy ve vaně, ženská těla natlačená na sklo, obalená igelitem, tak, aby narušila normální křivky těla.

Tahy jemných barev napodobují sklo, vodu či páru. Zdálky Alyssiny malby působí, jako by se jednalo o fotografii, nicméně zblízka jsou vlastnosti olejové barvy patrné. Toto je ten okamžik, kdy se stane z abstraktních tahů něco jiného. Musela prozkoumat všechny možnosti, ve kterých se setkává realistická tvorba s abstraktním uměním.

Alyssiny obrazy byly na mnoha samostatných i skupinových výstavách včetně „Intimacy“ v Kunstském muzeu v německém městě Ahlen a  „Reconfiguring the Body in American Art, 1820–2009“ v National Academy Museum of Fine Arts, která působí v New Yorku. Její díla jsou zastoupena v mnoha veřejných i soukromých publikacích, například v Savannah College of Art and Design, Somersetském uměleckém sdružení a v kolekcích Howarda Tullmana, Danielle Steel a Erica Fischla.

Alyssa třikrát vyhrála grant na malování od nadace Elizabeth Greenshields, je členem správní rady New York Academy of Art a v současnosti vystavuje v galerii Davida Kleina v Birminghamu v Michiganu.

Perexová fotografie: Obraz Alyssy Monks – Laughing girl, zdroj: alyssamonks.com

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

  • Jan

    Popravdě řečeno je to úchvatné sledovat na fotografiích něco takového. Vždy mě to dovede k uvahám o různorodosti současného umění, kde vedle sebe existuje hyperrelistická malba a zároveň i konceptuální instalace. Osobně jsem spíše orientován na malbu než na cokoliv jiného, a protože současně prahnu po tom, vidět že je v umělecově díle cítit práce a zápal, tak hyperrealistické obrazy si cením. Můj nejoblíbenější současný umělec(malíř) je rozhodně Michal Ožibko. Sice nepracuje s modely jako výše zmíněná, ale třeba formát jeho hyperrealistických děl (viděl jsem na živo plátno asi 6 x 5 metru!) je dle mého úctyhodný a když se před něčím takovým ocitnete, tak to ve vás zanechá nesmazatelný dojem!