Divadlo ABC uvádí Shakespearův čarovný příběh

Divadlo Kultura / 18.4.2013

Jak dopadlo zinscenování nového překladu Snu čarovné noci? Hra nedostala jen nový název!

Městská divadla pražská se pustila do zinscenování jedné z nejhranějších Shakespearových her v novém překladu Jiřího Joska. Hra tedy dostala i nový název Sen čarovné noci. Čeští diváci hru znají především pod označením Sen noci svatojánské, ale podle důkazů předložených v textu hry se příběh odehrává v noci na přelomu dubna a května, Jiří Josek se tedy rozhodl vyvrátit chybný mýtus, že děj hry je zasazen do noci před svátkem Jana Křtitele a zvolil název nový.

To nejlepší z celé inscenace? Hanuš Bor!

Po pohodlném usazení do hlediště divadla ABC se nám naskýtá možnost vidět příběh jedné kouzelné noci. Možné je téměř cokoliv, a tak sledujeme typické shakespearovské nedorozumění a hlavně lásku. Na prahu reálného a pohádkového světa nás čeká výlet do Athén. Ačkoliv Řecko na jevišti nepřipomíná vůbec nic, je scéna opravdu povedená. Autor Martin Černý si skvěle pohrál s čarovným lesem a spolu s výborným osvětlením na vás dýchá pohádková atmosféra.

Henrieta Hornáčková (Helena), Dana Marková (Hermie) a Robert Hájek (Lysandr). Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Henrieta Hornáčková (Helena), Dana Marková (Hermie) a Robert Hájek (Lysandr). Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Nacházíme se tedy v Athénách a máme možnost zhlédnout jeden velký příběh, ve kterém Shakespeare mistrovsky používá protiklad skutečnosti a snu. Otevírají se nám události dvou světů, které se možná staly nebo možná pouze zdály. V reálném světě se setkáváme s Hermií, která je zamilovaná do Lysandra, vlivem svého otce si ale má vzít Demetria, kterého miluje Helena. Lysandr s Hermií se rozhodnou sejít v kouzelném lese a utéct z Athén. Před svým odchodem svůj plán ale prozradí Heleně, která se svěří Demetriovi. Všichni čtyři se tedy vydávají do lesa a skřet Puk pomocí čarovného květu rozehrává hru plnou nedorozumění. Vlivem květu se oba muži zamilují do Heleny.

I v pohádkovém světě Puk využije sílu květu. Na přání svého vládce Oberona očaruje královnu víl Titánii, která se zamiluje do jednoho z řemeslníků, kteří v lese zrovna zkoušejí divadelní hru. Řemeslníkovi je ale předtím přičarována oslí hlava. Vinou Puka a čarovného květu sledujeme příběh plný lásky, kouzel a jednoho velkého nedorozumění.

Opravdového Shakespeara ale připomíná snad jen zmiňovaný čarovný les a postava Puka, kterého bravurně zahrál Hanuš Bor. Jeho kostým, herecký výkon i skvělé grimasy nám dovolují sklonit pomyslný klobouk nad největším dramatikem všech dob. Možná pouze s ním by byl Shakespeare spokojen. Vše ostatní totiž balancuje na hraně kýče. Moderní pojetí ano, ale s menší vervou oslnit diváky.

Řemeslníci v podání Radima Kalvody, Pavla Juřici, Zbigniewa Kaliny a Tomáše Novotného. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Řemeslníci v podání Radima Kalvody, Pavla Juřici, Zbigniewa Kaliny a Tomáše Novotného. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Polonahé víly i obrovský prostor pro čtyři řemeslníky, jejichž úkol pobavit diváky bije do očí, je krokem úplně vedle. Ačkoliv se z hlediště při jejich výstupech ozývá hlasitý smích, oni hře přidávají lacinost a nejen svými kostýmy s hrou neladí. Přesto je nutné ocenit jejich herecké zapálení. Ostatní herecké výkony jsou průměrné. Z ústřední čtveřice mladých zamilovaných vyniká jen Robert Hájek v roli Lysandra, který své pomatení květem hraje výborně a asi nejvíce uvěřitelně.

Možná hra není velkým divadelním zážitkem, přesto se stále můžete nechat učarovat Shakespearovým nezaměnitelným příběhem. Hra plyne poklidným tempem s občasným přerušením výlevy pánů řemeslníků. Přestože hru nehodnotím nijak vysoce, po celou dobu inscenace jsem se nenudila. Jako milovníka Shakespeara na mě dýchal především příběh samotný.

Inscenace: Sen čarovné noci
Autor: William Shakespeare
Divadlo: Městská divadla pražská
Premiéra: 23. března 2013
Režie: Petr Svojtka
Herecké obsazení: Veronika Gajerová, Jiří Schwarz, Hanuš Bor, Henrieta Hornáčková, Dana Marková, Viktor Dvořák, Robert Hájek, Radim Kalvoda, Pavel Juřica, Zbigniew Kalina, Tomáš Novotný ad.
Cena: 90 – 320 Kč, sleva  50% pro studenty do druhé cenové zóny

Zdroj perexové fotografie: mestskadivadlaprazska.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář