Barvy

Barvy jako terapie

Design / 27.4.2013

Barvy hrají v našem životě velkou roli jak z hlediska estetického, tak i psychologického. Podívejme se, jakou mají jednotlivé barvy moc.

Barvy jako lék

Kolorterapie, tedy terapie barvami, se v psychologii používá už od starověkého Egypta. Tehdy už lidé pochopili léčebné účinky slunečního světla a později  i vliv jednotlivých barev na naši náladu.  Osvědčené metody se používají dodnes v rámci léčebných pobytů, psychologických  terapií, kosmetických úprav a při odstranění potíží, jako jsou únavové syndromy, deprese, poruchy spánku, kožní potíže či nedostatek energie. Výhoda spočívá v tom, že kouzlo barev můžeme využít i my sami podle vlastních potřeb v pohodlí domova a zejména ve vybavení bytu. I ve výtvarné činnosti můžeme barev využívat ve svůj prospěch. Barvy také ovlivní naše vnímání prostoru, co se velikosti týče, usnadní orientaci  a výrazně působí na krevní  oběh.  Jak tedy která barva působí na naše rozpoložení?

barvy

Barvy jsou hojně využívány v odvětví psychologie.
Zdroj: sxc.hu

Oranžová

Je spojována s teplem, spokojeností, požitkem. Pozor na použití agresivní oranžové v kuchyni, syté a ostré odstíny jsou rovněž nevhodné k použití na velkých plochách.

Červená

Emocionálně silná barva lásky, vášně, ohně i pohybu. Dráždí, podporuje zvýšení tepu, zrychluje dýchání a stimuluje k rychlým rozhodnutím. Co se týče použití v interiéru, je vhodná tam, kde chceme zvýšit pozornost. Ve větším rozsahu ale může psychicky unavovat a zejména na podlaze vytváří dojem nebezpečí.

Červená

Červená symbolizuje lásku, sílu i touhu.
Zdroj:sxc.hu

Růžová

Vyjadřuje štěstí, romantiku bez negativních asociací. Romantika má ovšem nebezpečně blízko k přeslazenosti. Růžová je barva ideální do dětských pokojů, naopak do kuchyně a koupelny se nedoporučuje.

Fialová

Magická, mystická, melancholická až depresivní. V tmavých odstínech působí těžce, až sužujícím dojmem. V interiéru je vhodná jak na zdi, tak na vybavení, a skvěle zazáří i v kombinaci s jinými barvami.

Modrá

Základní barva doporučená zejména pro utlumení extrovertních povah. Spojená se symbolikou moře, věrnosti, osvěžení, míru. Modrá podporuje dobrou orientaci a přehled, ovšem při umístění na podlahu vzbuzuje pocit nestability. Je perfektní do pracoven i ložnic v kombinaci s teplými akcenty.

Barvy

Barvy mají velký vliv na psychiku člověka.
Zdroj: sxc.hu

Zelená

Barva míru, harmonie, naděje i rovnováhy buduje sebejistotu a obnovu života. Působí na organismus jako příchod jara a především se vyznačuje blahodárnými účinky na zrak. V domácnosti všeobecně použitelná tam, kde chceme načerpat energii a odpočinout si. Výrazně napomáhá soustředění, proto má své uplatnění také ve studentských pokojích.

Žlutá

Základní a nejzářivější barva symbolizující světlo, štěstí, energii, slávu, asociaci slunce má velmi povzbuzující účinky, když nám chybí optimismus. Tato velmi dynamická barva ale v nadměrném užití může působit rušivě. V interiéru jsou proto příjemnější lomenější odstíny žluté (žloutková, medová, okrová či zlatá).

žlutá

Žlutá působí jako životabudič. Zdroj: sxc.hu

Hnědá

Spojená se sounáležitostí, pocitem bezpečí a jistoty, solidností. Ve větší míře však může působit usedlým dojmem. V dětských pokojích se díky hnědé děti cítí jistě a klidně, ale bohužel dochází k potlačení kreativity.

Bílá

Neutrální barva je symbolem nevinnosti, dokonalosti, neutrality. Působí sterilně, odráží světlo a vyvolává pocity chladu. Samostatně působí monotónně, proto se doporučuje kombinace s jinými barvami. Vytváří mírně stimulující prostředí, bílé předměty se jeví jako větší. Bílá má nejlepší reflexní vlastnosti ze všech barev, interiér opticky rozšiřuje, stropy se díky ní zdají vyšší.

Šedá

Značí ušlechtilost, neutralitu, kultivovanost, ale i strach a nejistotu. Má schopnost snižovat intenzitu barev umístěných v okolní blízkosti. Sama o sobě může v interiéru vyvolávat pocity smutku a beznaděje, proto jsou jejím nejlepším společníkem zářivé barvy.

Černá

Démonická barva považovaná za formální a silnou, vyjadřuje autoritu a dominanci. Je to barva mnoha významů spojená taktéž s démony a smutkem. Černá je tabu pro malé stísněné prostory, ale jako akcent v podobě bytových doplňků má své čestné místo. Černá v interiéru symbolizuje především kontrastní eleganci a nadčasovost.

Při výběru barev do interiéru je tedy důležité nejen, jakou barvu zvolíme, ale i za jakého světla ji vybíráme. V přirozeném světle, na rozdíl od umělého, mají barvy jiný odstín a působí jasněji. Zvažte též volbu mezi sytými a pastelovými tóny a polohu místností, kde je chcete využít.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentář