Čokoládové suflé

Rozmazlete se hříšným čokoládovým fondánem

Na talíři / 12.4.2013

Jakmile do něj zakrojíte, objevíte rozplývající se čokoládové překvapení, které vás nenechá chladným.

[two_third]

Suroviny

  • 125g čokolády
  • 125g másla (plus plátek navíc na vymazání formiček)
  • 150g moučkového cukru
  • 2 velká vejce a 2 žloutky
  • 50g hladké mouky

[/two_third]

Čokoládový fondant (počeštěno na fondán) patří k rolls roycům mezi dezerty. Je součástí mnoha jídelních lístků, podává se se šlehačkou, vanilkovou zmrzlinou, ovocným coulis a nebo ještě rozmařileji s čokoládovou omáčkou. Variací je tolik, že je těžké všechny spočítat. Jedno však musí mít všechny společné. Správný fondán je uvnitř vždy tekutý, nikdy není pevný ani jen vláčný. Jakmile do něj zaboříte lžičku, musí se na vás vyvalit lavina teplé čokolády. V opačném případě si pochutnáváte na něčem, co se moc nepovedlo.

Prvním krokem k úspěchu je výběr té správné čokolády

Čokoláda

Čokoláda je nejdůležitější složkou celého dezertu, proto si s výběrem dejte práci.

Není čokoláda jako čokoláda, ale neděste se, nebudete potřebovat tabulku za 100 Kč,-. Čokoláda na skvělý fondán nemusí mít  extra vysoký podíl kakaové hmoty, vystačíte si s 54%-56%. Co je ovšem důležité a na co se rozhodně při koupi  zaměřte, je tuk, ze kterého je vyrobena. Jakmile objevíte nějakou, která obsahuje místo kakaového másla jakýkoliv jiný, bez pardonu ji vraťte zpátky do regálu, byť by byla sebelevnější či vypadala sebelákavěji. Rozhodnete-li se pro čokoládu s vyšším podílem kakaové hmoty, předem ji nejprve ochutnejte. Čokoláda je jako víno. Každá má jinou vůni, míru hořkosti, jiný podtón. Mohlo by se lehce stát, že vám fondán bude po upečení připadat hořký, málo sladký, jednoduše to prostě nebude ono. Proto při výběru té správné čokolády dvakrát měřte a jednou řežte.

Připravte si vodní lázeň a začněte rozpouštět

Rozpuštěná čokoláda

Čokoládě s máslem nechte  na rozpuštění dostatek času a nikam nespěchejte.

Máte-li všechny potřebné suroviny, jako úplně první vyndejte vejce z lednice a nechte je dojít pokojové teploty. A nejen je, máte-li čas, nachystejte si vše potřebné, zakryjte fresh folií a nechte chvíli odpočívat. Teplota surovin se srovná a i taková banalita vám pomůže dosáhnout dokonalého výsledku. Co se samotného postupu týče, tradičně začněte rozehřátím trouby na 190 °C a vymazáním příslušných formiček. Po těchto úkonech si připravte vodní lázeň. Budete potřebovat hrnec a na něj těsně přiléhající misku. A když píšu těsně přiléhající, myslím opravdu těsně, tak, aby kolem okrajů nepronikala ven pára. Do hrnce nalejte tolik vody, aby se dno misky nedotýkalo její hladiny a pomalu zahřívejte. Voda se nesmí vařit, bohatě stačí, bude-li si potichounku probublávat. Do misky nalámejte čokoládu a přidejte na kousky nakrájené máslo. Vše pomalu rozpouštějte, občas promíchejte a hlavně na nic nespěchejte. Čokoláda a máslo potřebují čas, aby se dokonale spojily v hladkou kakaovou hmotu. Až se tak stane, stáhněte misku z plotny a nechte chviličku zchladnout. Postačí bohatě 5 minut, klidně ani to ne.

Dezert skvěle odlehčí ovocené coulis

Maliny

Ovocné coulis není nic jiného než jednoduchá ovocná omáčka. Jeji příprava je opravdu snadná a dezert díky ní pozvednete zase o třídu výš. Vámi vybrané ovoce (maliny, jahody, borůvky) nasypte do rendlíku, zasypte cca třemi lžicemi krupicového cukru a pomalu, za stálého míchání, začněte vařit. Ovoce pustí šťávu a začne se tvořit omáčka. Jakmile bude ovoce měkké, rendlík stáhněte z plotny, omáčku přeceďte a změklé ovoce do ní propasírujte přes cedník. A máte hotovo!

V druhé míse ušlehejte vejce se žloutky do husté, světlé a krémovité pěny. K té pak zašlehejte rozpuštěnou čokoládu s máslem a mouku. Hotovou směs rozdělte do připravených formiček. Teď bohužel přichází na řadu jediné úskalí celého receptu – samotné pečení. Naším hlavním a jediným nepřítelm je čas. Ten totiž určuje, jaký výsledek bude. Máte-li větší formičky, pečte cca 15 minut, používáte-li menší (jako na muffiny), rozhodně zkraťte dobu pečení. Stačit bude asi 8 – 10 minut. Dezert pečte spíše v horní polovině trouby, přesuňte tedy rošt výše. Fondán během pečení vyběhne, jeho povrch může lehce popraskat, ale na dotek musí zůstat průžný. Po upečení opatrně vyklopte z formiček.

Hotovou dobrotu podávejte teplou a  jste-li nefalšovaní čokoholici, přidejte do těsta na kousky nalámanou bílou čokoládu. Ochutnáte a na chvíli se ocitnete v nebi.

Chcete-li, aby se v naší škole vaření objevil váš oblíbený pokrm, se kterým si zatím nevíte rady, neváhejte a kontaktujte nás na FB, zde v komentářích nebo na e-mailu.

Zdroj fotografií: Barbora Venháčová, Generace21

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář