Kdo zapomene, je ztracen

Divadlo Kultura / 20.4.2013

V Disku se prostě obyčejné hry nehrají. Naštěstí.

Šňůra premiér v divadle DAMU ještě neskončila. Na začátku dubna měla premiéru hra současného nejvíce hraného německy píšícího autora Lukase Bärfusse. Postaral se o ni třetí ročník činohry, kterému spolu s paralelkou z alternativy bude patřit jeviště příští rok.

A Oskar chtěl žít

Tony (Ondřej Vacke) si ze života moc nedělá. Práci nemá, celé dny se jen tak fláká a znesnadňuje život své přítelkyni Lise (Tereza Krippnerová). Tedy až do chvíle, kdy se zahledí do propadliny v zemi a do hlavy ho přitom uhodí svazek spisů o Švýcarsku za druhé světové války, který z okna z třetího patra právě vyhodil jeden profesor. Tony kromě bolesti hlavy dostává i jeden danajský dar – všech dvacet tisíc stránek se mu slovo od slova vrylo do paměti.

Jak už to bývá, lidé, kteří tvrdí, že se jim jako zázrakem nahrál do hlavy obsah několika knih, jsou podezřelí. A tak naše druhé setkání s Tonym probíhá v ústavu pro choromyslné. Zatímco jeho kolegové chovanci vykazují dostatek choromyslnosti, aby byl jejich pobyt odůvodněný, Tonyho pronásledují příběhy z druhé světové války. Trpí nespravedlivými událostmi, které nyní dokáže do písmene přesně odříkat jako dlouhou bolestivou litanii – nikdo mu ale nevěří, nikdo ho neposlouchá.

Jak má Tony vysvětlit, že není blázen?

Jak má Tony vysvětlit, že není blázen? Zdroj: divadlodisk.cz

Podnikne proto útěk. Ve snaze získat kopie knih, díky kterým by mohl dokázat své psychické zdraví, se vydává za výše zmíněným profesorem, tedy již bývalým majitelem spisů. Profesor už však tráví svůj čas jinou kratochvílí – přebírá knoflíky, jež mu jsou denně v pytlích dopravovány Armádou spásy, a třídí je podle tvaru, barvy a materiálu do rozličných kategorií. Nedávno prý, to si představte, narazil na knoflík s jednou dírkou. Jednou jedinou. Začal pak přemýšlet, zda se jedná o výrobní poruchu, nebo zda mu uniklo, že existuje způsob, jakým si přišít knoflík s pouze jednou knoflíkovou dírkou, či snad jestli se nejedná o spiknutí proti jeho osobě! Ale to přece jen trochu zabíhám do detailů…

Tony, i když bez pomoci, se nevzdává. Za každou cenu je rozhodnutý, že příběhy bezpráví sdělí co nejvíce lidem. Zbytek toho, jak se jeho úsilí vydaří a kam všude ho snaha o společenskou osvětu zavede, si musíte zajít zjistit sami do Disku.

Proběhne i malá ukázka jedné takové ústavní schůze pacientů

Proběhne i malá ukázka jedné takové ústavní schůze pacientů. Zdroj: divadlodisk.cz

Kdo zapomene, je ztracen. Ztratí kontakt se svou minulostí. A kdo ztratí kontakt se svou minulostí, nezná svou přítomnost. A kdo nezná svou přítomnost, nemůže tvořit budoucnost. Nesmíme zapomínat.(Citát ze hry)

Díky za každou nenormální hru

Pokud jsem naposledy vzdychala nešťastně nad inscenační nemastností, neslaností, dnes mohu s blaženým úsměvem poznamenat, že jsem s pomyslným ochucením představení byla naprosto spokojená, a kdybych nebyla stud samotný, jistě bych si nechala k pochvale přivolat šéfkuchaře. Hra měla všechny očekávané aspekty a „to“ něco navíc, tu kýženou šlehačku na vrchu, s posypkou, oplatkem a koktejlovou třešní.

Při východu ze sálu jsem zaslechla od ostatních diváků mnohé. V mysli mi utkvěl především komentář vztahující se ke zpracování textu. Nedotažené. Přísahám, že od odchodu z divadla až do chvíle, kdy sepisuji tyto řádky, se snažím přijít na to, s čím měl dotyčný problém. Bezvýsledně. Trvám proto na tom, že Dvacet tisíc stránek je povedenou podívanou, která se nebojí koketovat s filosofováním o smyslu života a přitom přenechat část pódia muži v převleku kuřete.

Ještě poznámka na konec: Až vás o přestávce začne obtěžovat kameraman a divoženka s umělými řasami až k bradě, nelekejte se – nestačili jste o pauze zešílet, je to součást představení. Následujte šipky „Tudy na konkurz“, usedněte zpátky na svá místa a zachovejte klid. Ačkoli pár minut se ještě bude vaše mysl prát s otázkou, jak jste se proboha dostali od příběhu Tonyho k tomuhle.

Inscenace: Dvacet tisíc stránek
Autor: Lukas Bärfuss
Divadlo: Divadlo Disk
Premiéra: 5. dubna 2013
Režie: Zuzana Burianová
Herecké obsazení: Ondřej Vacke, Tereza Krippnerová, Izabela Firlová, Michal Necpál, Michal Balcar, Vojtěch Bartoš, Michal Bednář, Iva Holubová, Marek Mikulášek, Marie Radová, David Ryska, Josefína Voverková, Jaroslav Těšitel
Cena: 120 Kč, 80 Kč pro studenty, seniory a držitele ZTP karty

Zdroj perexové fotografie: divadlodisk.cz, fotografie ze zkoušky

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentářVaše názory

 • Marek Mikulášek

  Milá Kristino, jménem tvůrců děkuji za Tvůj ohlas a až (jestli) přijdeš příště, nech stud stranou a počkej na nás v Disku, můžeme si popovídat… Myslím, že nebudu mluvit jenom za sebe, když řeknu, že člověk rád slyší reakce diváků; a ty pozitivní obzvlášť:) Zdraví Arvyl (alias Elvis alias Ochranka).

  • Kristina Roháčková

   Arvyle, děkuji za milou zprávu. Buď si jist, že příště (které určitě bude) nechám ostych doma 🙂 Už se na vaše inscenace v nadcházející sezoně moc těším. K

 • Angelika - Ivana Pintířová

  Dnes jsem shlédla tuto skvělou inscenaci a mohu recenzi jen podtrhnout. Opravdu skvělé představení!!!