Gambit aneb bratři Coenové tentokrát nenadchnou

Film / 11.4.2013

Colin Firth, Alan Rickman a Cameron Diaz spojili své síly s bratry Coenovými a vzešel z toho tak trochu zbytečný remake Gambita z 1966.

Gambit

Komedie/Krimi

USA, 2012

režie: Michael Hoffman

scénář: Ethan Coen, Joel Coen

hrají: Colin Firth, Alan Rickman, Cameron Diaz

Originál je originál

Gambit je remakem stejnojmenného filmu z roku 1966 v hlavních rolích s Michaelem Cainem (Pravidla moštárny, Počátek, Temný rytíř), Shirley MacLaine (Cena za něžnost, Byt, Sladká Irma) a v režii Ronalda Neameho (Miliónová bankovka, Dobrodružství Poseidonu). Bratři Coenové děj přesunuli z Hongkongu do současného Londýna, kabaretní tanečnici vyměnili za rodeovou jezdkyni a z arabského milionáře udělali milionáře anglického.

To, co zůstává v obou filmech stejné, je zjištění hlavní postavy v podání Harryho Deana, že realita není nikdy taková, jakou si ji plánujeme. A překvapivý závěr.

Kvality původního Gambita ovšem remake nedosahuje. Zdá se, jako by bratři Coenové, režisér Michael Hoffman ani herci nevyužili svůj potenciál, což je škoda.

Gambit: Překvapivý tah na úvod šachové partie, během něhož hráč obětuje jednu z figur výměnou za strategickou výhodu v dalším průběhu hry. Zdroj: bontonfilm.cz

Gambit fotka z filmu

Harry Deane se musí pro PJ Puznowski vydat do texaského baru. Zdroj: philonfilm.net

Úvodní animovaná scénka film nezachrání

Gambit je komedie od scénáristů Ethana a Joela Coenových (Opravdová kuráž, Po přečtení spalte, Tahle země není pro starý, Big Lebowski) a režiséra Michaela Hoffmana (The Last Station, Klub vyvolených). Ale ani takovýto tandem tvůrců neznamená automaticky výjimečně dobrý film.

Jelikož jde podle oficiálního popisu o komedii, tak je také Gambit plný „komických“ scén, které ovšem ve výsledku zase tak moc komicky nepůsobí. Film využívá hlavně kontrastu stereotypů, ať už jde o sucharského Angličana v podání Colina Firtha (Pýcha a předsudek, Láska nebeská, Králova řeč), nebo americkou kovbojku v podání Cameron Diaz (Gangy New Yorku, Prázdniny, Něco na té Mary je).

Za nejzdařilejší komickou scénu považuji úvodní animovanou scénku, která běží při titulcích a kterou divák ocení ještě více po zhlédnutí celého filmu. Zda ale bude ochoten si znovu pustit začátek, není vůbec jisté.

Cameron Diaz a Alan Rickman

Alespoň PJ Puznowski se dobře baví. Zdroj: screenrush.co.uk

Mnoho povyku pro nic

Harry Deane (Colin Firth), správce umělecké sbírky bohatého a nesnesitelného Angličana Lionela Shahbandara (Alan Rickman), má plán, jak dát svému šéfovi za vyučenou – podfoukne ho. A to tak, že mu nabídne ke koupi falešný Monetův obraz. Plán má sice dokonale promyšlený (dokonce nás do něj nechá i nahlédnout), ale realita může být úplně jiná. A také je.

První komplikace přicházejí po setkání s texaskou rodeovou jezdkyní PJ Puznowski (Cameron Diaz), která má před Shahbandarem hrát majitelku domnělého Monetova obrazu, jehož autorem je ve skutečnosti Deanův přítel zvaný Major (Tom Courtenay).

Deane je nakonec donucen od svého plánu upustit a uchýlit se k improvizaci. Jelikož je tak trochu smolař, komplikace a nedorozumění ho provázejí na každém kroku.

Herecký ansámbl slibuje mnohé

Alan Rickman (Láska nebeská, Harry Potter, Rasputin), i když je velmi dobrým hercem, v roli milionáře přehrává. Je ale dost možné, že to po něm požaduje scénář, protože z velké části se na jeho postavu díváme očima Harryho Deana, který přehání. Jeho Shahbandar je karikaturou záporáka.

Colin Firth svého realistického břídila Harryho Deana občas sice tzv. nedohrává a zdá se, že z postavy anglického strojeného podivína ocitajícího se v trapných situacích, který se chová, jako že se nic neděje, by mohl vytěžit více. Jeho charisma je ale jednou ze silných stránek filmu. Více mu ovšem sedí role dramatické.

Cameron Diaz využívá své energické osobnosti a filmu dodává alespoň trochu grády díky ztvárnění PJ Puznowski jako bláznivé holky z přívěsu. Její texaský přízvuk je v kontrastu s tím anglickým Firtha a Rickmana zajímavým ozvláštněním filmu.

Colin Firth a Cameron Diaz

Anglický suchar a americká kovbojka spojí své síly. Zdroj: newsandboxoffice.com

Nenadchne, ale ani neurazí

Očekávala jsem svěží bystrou komedii, která bude rychle plynout, ale dostala jsem nevýrazný film s vleklým tempem.

Nejsem si jistá, jak Gambita brát. Jde o nějakou zvláštní snahu bratrů Coenů o náročnější film určený konzumnímu publiku, která tak docela nevyšla? Nebo chtěli natočit jen nenáročnou oddechovou komedii?

Tak jako tak, pokud máte rádi Alana Rickmana, Colina Firtha nebo Cameron Diaz, film pravděpodobně zhlédnete do konce, stejně tak pokud potřebujete něčím zaplnit odpoledne. Pokud ovšem čekáte pobavení a výbuchy smíchu, doporučuji jinou komedii.

A vám všem potom doporučuji původní Gambit ( USA 1966, rež. Ronald Neame).

Zdroj perexové fotografie: filmsunar.net

Simona Mičianová

Simona Mičianová

Dítě devadesátek, který skoro prošvihlo osmdesátky a mrzí ho to víc než nedostatek čokoládových dortů v lednici. Chce potkat Martyho McFlye (v součanosti) a podívat se s ním do roku 1955 (mimo jiné). Ale zítra bude toužit po něčem (někom) úplně jiném...

Zanechte komentář