Poslouchejte pozorně, tohle je KOREA STYLE!

Hudba Kultura / 11.4.2013

Jižní Korea se do našeho podvědomí dostala hlavně díky nepřátelským vztahům s KLDR. Zkusme ji však poznat i z trochu jiného úhlu. Objevte K-pop!

Korejská hudba míří do světa

Počátky korejské populární hudby můžeme hledat v období po ukončení korejské války, kdy na jihu Korejského poloostrova zůstala početná americká vojenská posádka a ta s sebou přinesla do této asijské země i svou kulturu. Mladí Korejci přijali západní hudbu s nadšením a postupem času si vytvořili svůj vlastní styl, který je nyní všeobecně známý pod označením K-pop.  Díky nástupu internetu se tato chytlavá muzika stala okamžitě hitem v mnoha zemích východní a jihovýchodní Asie a v poslední době je čím dál více slyšet i v Evropě a USA.

Vyrobíme vám hvězdu na míru

K-pop dnes už není pouhý hudební styl. Díky své oblíbenosti se mnozí zpěváci či kapely stali pro své fanoušky módními a lifestylovými ikonami. Hudební průmysl si je tohoto faktu velmi dobře vědom, a proto vzniklo velké množství agentur, které si budoucí hvězdy vytvoří k obrazu svému. Průměrná doba výcviku takové K-popové chlapecké kapely činí dva roky a stojí zhruba 400 000 dolarů. Během této doby se chlapci zlepšují ve zpěvu, učí se profesionální choreografii, studují cizí jazyky a pracují na svém vnějším vzhledu.

Yiruma

Lee Ru-ma je jihokorejský pianista a hudební skladatel, který je světově známý pod uměleckým jménem Yiruma (toto slovo znamená v korejštině úspěch). Narozdíl od ostatních hudebníků uvedených v tomto článku, Yiruma nepatří do kategorie K-popu, přesto si myslím, že si zaslouží trochu pozornosti. Na klavír začal hrát ve svých pěti letech. Později se přestěhoval do Londýna, kde vystudoval na King´s College London. Mnoho z vás jistě pozná skladbu River Flows in You, kterou zpopularizovala filmová sága Stmívání (mnoho diváků ji pokládá za Bellinu ukolébavku, přestože skladba ve filmu nikdy nezazněla!).

Yiruma – River Flows in You

2NE1

Je čtyřčlenná dívčí skupina, která vznikla v roce 2009 pod záštitou firmy YG Entertainment. Její kariéra je úzce spojena s reklamním průmyslem (dívky propagovaly telefony LG, kolekci Adidas). V minulém roce si kapela střihla celosvětové turné a spolupracovala také se zpěvačkou Nicki Minaj. Letos na jaře vyjde 2NE1 jejich druhé studiové album v korejštině.

2NE1 – Hate You

PSY

Je v současné době snad nejznámější Korejec na světě. Jeho celosvětový hit Gangnam Style, který si bere na paškál zhýralý život korejské mládeže, se stal vůbec nejsledovanějším videem v dějinách serveru Youtube. K dnešnímu dni má jeho extravagantní videoklip neuvěřitelných 1,5 miliardy zhlédnutí.  Jae-sang Park (zpěvákovo skutečné jméno)  se tak nesmazatelně zapsal nejen do dějin populární hudby, ale i do Guinessovy knihy rekordů.

PSY – Gangnam Style

Girls´ Generation

Za necelých šest let své existence stihla tato devítičlenná dívčí skupina vydat tři studiová alba, tři minialba a několik singlů, které jim přinesly davy fanoušku hlavně v Koreji, Japonsku, Číně a USA. V roce 2012 se dokonce objevily v populární americké talkshow – The Late Show with David Letterman a jejich tržby se pohybovaly kolem 90 milionů dolarů.

Girls´ Generation – Gee

Girls´ Generation – Dancing Queen 

SHINee

Seznamte se s jihokorejskou chlapeckou skupinou, která v roce 2011 vyprodala Madison Square Garden v New Yorku. Název skupiny je odvozen od anglického shine (zářit) a to také členové skupiny dělají. Kromě hudby se věnují i seriálové a filmové tvorbě.

SHINee – Lucifer

Kim Hyun Joong

Jako posledního na seznamu K-pop interpretů vám přinášíme Kim Hyun Joonga, některými fanoušky považovaného za korejskou verzi Justina Timberlaka. Tento 26letý mladík má na svém kontě mnoho hereckých ocenění za svou seriálovou a filmovou tvorbu. Je také „bývalým“ frontmanem chlapecké skupiny SS501 (členové kapely se v roce 2010 vydali každý svou cestou, Kim Hyun Joong však oficiální rozpad do dnešních dnů nepotvrdil).

Kim Hyun Joong – Break Down

Zdroj perexové fotografie: fanpop.com

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář