Žena, která si nanáší make-up štětcem.

Optické klamy fungují i v kosmetice

Krása a móda / 12.4.2013

Plnější rty, štíhlejší tváře nebo větší oči? Poradíme, jak na to!

Podstatou veškerého líčení je zakrýt nedostatky a zdůraznit přednosti obličeje, nikoli trávit hodiny u zrcadla s pracným make-upem a vytvořit si na tváři nevzhlednou masku. Vsaďte na efekt, který vám bude slušet. Stačí si jen osvojit pár kosmetických triků!

Jak na..

Větší oči

Větší oči

Zapadlé oči se dnes nenosí. Otevřete je! Zdroj: polyvore.com (upraveno)

Oči opticky zvětšíme bílou vnitřní linkou, světlými stíny a zdůrazněnou linií řas. Ke speciálním příležitostem můžeme přidat i řasy umělé, pozor ale na výběr – vždy se řiďte zásadou přirozenosti. Čím košatější řasy, tím zaručenější efekt alá koště (nebo pornohvězda).

Výraznější oči

Výrazné oči

Čím tmavší, tím výraznější. Ale pozor – i menší. Zdroj: polyvore.com (upraveno)

Zvýraznění očí závisí na intenzitě použité barvy očního stínu, pro hlubší pohled zase malujeme vnitřní černou linku. Ta ale oči opticky zmenšuje a zavírá, stejně jako ultratmavé oční stíny. Pokud už se ale pro toto výrazné líčení odhodláme, nikdy podobně výrazně nelíčíme rty (make-up by působil příliš lacině). Na ně použijeme naopak barvy tlumené, popřípadě aplikujeme pouze balzám.

Větší rty

Větší rty

Čím světlejší a lesklejší, tím větší. Zdroj: polyvore.com (upraveno)

Pro zvětšení rtů používáme zejména světlé barvy rtěnek. Ale ta pravá kouzla přicházejí teprve s lesky na rty – aplikací bezbarvého lesku do žlábku těsně nad linii horního rtu a doprostřed rtu dolního docílíme maximálního zvětšení.

Výraznější rty

Výrazné rty

S výraznými rty nejlépe do společnosti. Zdroj: polyvore.com (upraveno)

Velmi výrazné rty na běžné nošení úplně vhodné nejsou, zatímco k večerním šatům rudá rtěnka bezesporu patří. I zde platí, že tmavé barvy opticky zmenšují, a tento efekt u rtů ještě umocníme konturovací tužkou, díky které je líčení tmavou rtěnkou preciznější. Konturovací tužku volíme bezpodmínečně vždy v barvě téměř identické s rtěnkou. K výrazným rtům se nejlépe hodí jednoduše a decentně nalíčené oči.

Štíhlejší tvář

Štíhlejší tvář

S pomocí bronzeru si vytvarujete téměř jakýkoli tvar obličeje. Vsaďte ale na přirozenost. Zdroj: polyvore.com (upraveno)

Pro optické zeštíhlení či jiné upravení tvaru obličeje využíváme hlavně bronzerrozjasňovač. Bronzerem jemně vystínujeme partie, které by měly ustoupit do pozadí. Rozjasňovač aplikujeme na místa, která chceme naopak zvýraznit – především lícní kosti, linie nad horním rtem, partie pod obočím a vnitřní koutky očí. Pro celkový přirozený efekt líčení přidáváme na líčka tvářenku, takzvané zdravíčko. I ta může být rozjasňující – opticky prozáří celý obličej a líčka díky ní budou šťavnatá, přímo k nakousnutí.

Rozjasněná pleť

Se zdravíčkem budete zářit. Zdroj: polyvore.com (upraveno)

Zdroj perexové fotografie: polyvore.com (upraveno)

Petra Krejčířová

Student, nenapravitelný idealista, milovník umění a veškeré elegance starých časů.

Zanechte komentář