Santorini – modrobílá Atlantida

Cestování / 28.5.2013

Snad každý zná pověst o bájné Atlantidě. Byla ale tato země skutečná? Pokud ano, ostrov Santorini je žhavým kandidátem jako zdroj této legendy.

Legenda praví, že…

Jako jediný se o Atlantidě zmiňuje řecký filozof Platón, který ji popisuje jako velice úrodný a vysoce vyspělý kontinent, který se nacházel za Héraklovými sloupy (dnešní Gibraltarský průliv). Tato civilizace byla zničena mohutnou sopečnou erupcí téměř před 11 500 lety. Jakou to má ale spojitost s ostrovem Santorini?

Santorini je souostroví ležící v Egejském moři. Toto souostroví je ale jen pouhým „zbytkem“ původního ostrova, který byl stejně jako Atlantida zničen sopečným výbuchem někdy v 17. století před Kristem. Tato erupce byla tak silná, že zahubila i civilizaci na Krétě, která je vzdálená více než 100 km.

Santorini by tedy skutečně mohlo mít něco společného se ztracenou Atlantidou. Ovšem jedna věc zde nesedí – Santorini leží jihovýchodně od Řecka, kdežto Atlantida se podle Platóna nacházela v Atlantiku.

Černá pláž na Santorini

Černá pláž na Santorini je pozůstatkem sopečné erupce. Zdroj: Wikimedia Commons, Stan Zurek

Modrobílý zázrak

Dnes patří Santorini mezi jedno z nejvyhledávanějších a zároveň nejdražších letovisek, které se proslavilo svojí jedinečnou architekturou – bílými domy s modrou střechou. Lákadlem jsou také zdejší pláže s černým pískem, který je pozůstatkem onoho sopečného výbuchu.

Ostrov obývá kolem 15 000 obyvatel, přičemž asi 2 500 obyvatel žije v hlavním městě Fira. Cestujete-li s cestovní kanceláří například na Krétu, máte možnost se na Santorini dostat v rámci fakultativního výletu.

Městečko Oia

Městečko Oia – oblíbený turistický cíl ostrova. Zdroj: Wikimedia Commons, Wolfgang Staudt

Pokud se na Santorini vydáte, jistě budete uchváceni kouzlem tohoto překrásného ostrova. Navíc jsou podle mnoha turistů zdejší západy slunce nejkrásnější na světě.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Danbu14

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář