Feng shui

Zařiďte si ložnici podle FENG-SHUI

Design / 20.11.2012

Spánek tvoří v průměru třetinu našeho dne. K jeho kvalitě může přispět ledacos. Zkuste rady podle feng-shui.

Pokud si chcete zařídit ložnici podle feng-shui tak, aby v ní proudila ta správná energie, dodržujte několik pravidel.

Feng shui (někdy také feng-šuej) je učení, které pochází z Číny. Jeho základem je energie zvaná čchi. Zabývá se vztahem člověka a prostoru, kterým energie protéká. Souvisí s principem Jing a Jang. Je důležité, aby mezi nimi byla nastolena harmonie a rovnováha. Té v prostoru (pokoji, bytu, domě) dosáhneme pomocí barev, zvoleného materiálu, tvarů či pomocí vůně.

Vlastní poloha

Poloha místnosti je nejdůležitější. Nejlepší je, aby ložnice byla v co nejmíň rušné části domu a nejdál od vchodu. Vedlejší místností by neměla být kuchyně, koupelna či záchod, protože voda v trubkách dělá hluk, který spánek naruší. Nedoporučuje se ani, aby ložnice byla nad prázdným pokojem. Do místnosti by správně měly vést pouze jedny dveře, aby energie neměla kudy uniknout.

Výmalba a barvy

Samozřejmostí jsou uklidňující barvy. Doporučují se světlé odstíny a barvy. Ideální je světle žlutá či zelená. Nic nezkazíte ani s barvami, které korespondují s barvou kůže, tedy bílá, béžová, hnědá či čokoládová. Na červenou, která podporuje sexualitu, si dejte pozor. Jako výmalba by působila velmi agresivně, ale využít ji můžete na doplňcích jako je povlečení či obraz. Podle feng-shui je na stěny doporučována i světle modrá, ale ta působí chladně, což se může projevit v zimních měsících.

Světové strany

Vhodnou barvu můžete určit také podle toho na jakou světovou stranu je ložnice orientovaná. Pro stěny orientované na jih se hodí červená, na sever černá, na západ bílá a na východ zelená.

Červený polštář

Výrazné syté barvy použijte spíše na doplňcích. Vhodné jsou polštářky či svíčky.
zdroj: photl.com

Kam s postelí?

Nejdůležitější nábytek v ložnici je samozřejmě postel. Umístěte ji tak, aby byla dobře přístupná z obou bočních stran. Její ideální poloha v místnosti je v nejvzdálenějším roku rohu pokoje od dveří, abyste viděli, kdo přichází a nelekli jste se. Nedoporučuje se ji stavět mezi dveře a okno, protože energie bude proudit neustále přes vás do okna a váš spánek bude narušený. Pomoci může zástěna či závěs. Čelo postele přirazte ke stěně, aby byla pevně ukotvena a na oba boky umístěte noční stolky.

Kam nohy, kam hlava?

Směrem ke dveřím směřujte nohy, ale lepší je šikmo nebo na straně. Pokud byste měli nohy přímo kolmo na dveře, označuje se to jako „poloha smrti“. Hlava by neměla být pod oknem.

Světové strany

V posteli, kde hlava směřuje na západ, je podpořena kreativita, na východ zase rozvíjení osobnosti a duše, na jih podporuje činnost a na sever zklidňuje.

Moje je pravá půlka!

Hádáte se s partnerem, kde bude kdo spát? Podle feng-shui by měl být vpravo muž a vlevo žena. A máte vyřešeno!

Ustlaná postel

U postele je důležitá především ukotvenost čela a přístupnost z obou stran. To vám může pomoci i v utužení vztahu s partnerem.
zdroj: sxc.hu

V příštím díle si řekneme, jaký použít nábytek a co byste měli z místnosti rozhodně odstranit.

zdroj perexové fotografie: photl.com

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentářVaše názory

  • Lucie Rubešová

    Tak já tedy spím na pravé straně, je to dál ode dveří, takže když přijde zloděj, nebudu první na ráně. 😀

  • Alice Jendelová

    já spím také na pravé a neměnila bych, nějak se mi tam víc líbí 🙂

  • Silvie Trebatická

    Souhlasím, musím být v bezpečí, proto muže dávám napospas zlodějům 🙂