Kam jet na dovolenou? Zkuste Řeckou Pargu!

Cestování / 23.4.2013

Toužíte po sluníčku, teplu, vodě a pohodě? Nevadí vám vycestovat do zahraničí? Zkuste Řecko, letovisko Parga!

Naše jarní počasí nevypadá zrovna jarně, to vidíme všichni. A že by se poslední roky v Čechách léto nějak vyznamenalo extra letními dny a stálým počasím také není zrovna samozřejmostí. A proto stále více lidí přemýšlí nad tím, že zvolí pro svoji dovolenou zahraničí. Proto bych vám ráda představila řecké letovisko Parga.

Městečko Parga je v posledních letech stále oblíbenější i mezi Čechy. Okrajové části města jsou stejně jako jejich nábřeží lemované rybími tavernami skýtajícími strhující výhled na záliv a na několik ostrůvků na jihu.

Naprostou dominantou města mezi plážemi je benátská pevnost z 16. století, na jejímž místě původně stála stavba, která byla zničena při nájezdu Turků. Odtud budete mít celé městečko i s přilehlými plážemi jako na dlani, k tomu se ještě přidá úžasný výhled na moře a na nedaleký ostrůvek s bílou kapličkou.

Panorama Pargy. Foto pro generaci21 Zdeňka  Kousalová.

Panorama Pargy. Foto: Zdeňka Kousalová, Generace21.cz

Pláž si vybere i náročný návštěvník

Parga má řadu krásných pláží. Snadno dostupná, bary obklopená je městská pláž. Kousek od ní se nachází oblázková pláž Piso Krioneri, která je v krásné zátoce obklopena skalami a můžete na ní najít převážně české turisty. Nádherná a velice oblíbená pláž je asi 2 km od centra a jmenuje se Valtos, najdete na ní písek i oblázky. Lze se na ni dostat buď pěšky po kamenném ochozu, který je lemovaný jak jinak než tavernami anebo lodními taxíky. Okolo pláže vznikla menší osada s malými penziony v zahradách, kde se můžete často setkat s tím, že domácí prodávají za směšné ceny úrodu, která jim dozrála na zahradě. Tedy pokud se zde ubytujete, máte přísun melounů, rajčat, citrónů, broskví a jiných laskomin za výhodnou cenu.

Pro toho, kdo pohrdá slanou vodou nebo se v ní prostě nechce koupat, je nejjednodušším řešením využít nějakého bazénu u vil, či hotelů, které bývají otevřeny i pro zde neubytované. Samozřejmě kde je bazén, je i bar! Na samotné pláži najdete mnoho možností vyzkoušet si vodní sporty. Pláž Lichnos už je trochu z ruky od Pargy, vzdálena je asi 4,5 km a je pokryta nádhernými oblázky. Z města se tam dostanete příjemnou procházkou olivovým hájem nebo vodním taxi a odměnou pro vás bude méně lidí. Za návštěvu stojí i pláž Pogo, jediná pláž v Parze s omezenou kapacitou. Sem se lze dostat pouze lodním taxi.

Pláž Lichnos, v pravo se tyčí benátská pevnost. Pro generaci21 Zdeňka Kousalová.

Pláž Lichnos, vpravo se tyčí benátská pevnost. Foto: Zdeňka Kousalová, Generace21.cz

Město na vás zapůsobí

Město jako takové vás okouzlí spíše v noci než přes den. Okna jsou většinou zavřená okenicemi, místní obyvatelé nejsou moc vidět a mají většinou otevřené jen obchody se suvenýry, potraviny a samozřejmě taverny.

Ale ráno pokud si přivstanete, tím myslím něco kolem 6 hodiny ranní, stihnete na náměstí trh s čerstvou zeleninou a ovocem a někdy i trh rybí. Ten ovšem většinou slouží místním. Výjimkou není ani auto s korbou, na které jsou melouny, cibule, apod. projíždějící úzkými ulicemi města. Staví u každého domu a místní této služby rádi využívají. Protože specialitou je zde meloun vařený v cukrové vodě – glyko. Ochutnala jsem ho a jelikož nesladím, naprosto se mi zkřivila pusa po sladké a lepivé chuti. Tady to všem mají jako dezert k odpolední kávě.

Auto s melouny. Foto pro generaci21 Zdeňka Kousalová.

Auto s melouny. Foto: Zdeňka Kousalová, Generace21.cz

V noci se však město  rozsvítí barevnými lampičkami, obchody otevřou, výlohy se odkryjí a ráj pro vaše oči začal. Všude jsou miliony suvenýrů v různých podobách. Překvapilo mě, že jsem zahlédla i kožešinové rukavice a to prosím pěkně není výjimkou, že v noci v 23:27 zde bylo na teploměru 31°C. Bary lákají na koktejly, taverny na místní speciality a taneční kluby na akce 2+1 zdarma. Myslím, že na své si přijde každý.

Koktejly v místním baru. Foto pro generaci21 Zdeňka Kousalová.

Koktejly v místním baru. Foto:  Zdeňka Kousalová, Generace21.cz

A kdo přece jenom pohrdá městem, myslím, že ho uspokojí romantická procházka okolím, po plážích či na okraji města, kde je mnoho kavárniček a malých občerstvení. Můžete si dát kávu a v klidu pokračovat dál a kochat se osvíceným pobřežím, plážemi a dalšími krásami okolí.

Co jde zde pro oko fotografa a turisty?

Město jako takové je spleť křivolakých ulic se spoustou zákoutí. Proto, pokud se rádi kocháte nebo fotografujete či procházíte, si zde určitě přijdete na své. Ať už je to zmíněná benátská pevnost, nebo výhled na Pargu celkově jako na panorama. V centru města je kostel Agios Nikolaos, tedy kostel sv. Mikuláše, který je patronem města a zvláštní je hnědou klenbou a hodinami.

Pokud rádi cestujete pěšky, můžete se vydat i k nedaleké kapličce Konstantina a Eleni, která je na kopci mezi Pargou a pláží Lichnos. Rozhodně krásný je i pohled na azurově modrou vodu v kontrastu s šedozelenou barvou olivových hájů. Nedaleko je i sněhobílý kostelík Panny Marie, který se krčí mezi skalisky na nedalekém ostrůvku. Dá se k němu doplavat z městské pláže nebo dojet na šlapadle či loďkou.

Ulička v Parze. Foto pro generaci21 Zdeňka Kousalová.

Ulička v Parze. Foto: Zdeňka Kousalová, Generace21.cz

Posloužil vám tento článek jako inspirace? Podělte se s námi v debatě na Facebooku nebo v komentářích pod článkem.

Zdroj perexové fotografie: Zdeňka Kousalová, Generace21.cz

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář