Turecká Adana se pyšní největší mešitou

Cestování / 3.5.2013

Zavítejte do Adany, nasajte atmosféru islámské kultury a ochutnejte unikátní adanský kebab, protože jinde se s ním nesetkáte.

Adana ležící v nížině Çukurova je páté největší město Turecka a rozloze odpovídá i počet obyvatel, který dosahuje 1,5 milionu. V současnosti patří k moderním a rychle se rozvíjejícím částem Turecka. Na druhou stranu zde stále vládne konzervativní nálada a tradiční názory, což může být pro turisty ztrpčující. Ti jsou zde pro místní spíše atrakcí a cizincům, zejména ženám, se tu doporučuje vycházet ve skupinkách a nejlépe s mužským doprovodem.

Pohled na novou Adanu. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Pohled na novou Adanu. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Důvod, proč na turisty nejsou místní obyvatelé zvyklí, je prostý – mnoho tu k vidění není. K moři je daleko a památky oběhnete za jeden den. Přesto všechno má Adana své ojedinělé, nezapomenutelné kouzlo a historii, kterou vám v následujících řádcích přiblížíme a snad vás namotivujeme k návštěvě.

Mešita Sabanci Merkez Camii

V roce 1998 byla dokončena stavba, na niž jsou pyšní všichni Adaňané – mešita Sabanci Merkez Camii s šesti minarety. Jedná se o největší mešitu v celém Turecku a dokonce o třetí největší v celém světě. Stavba, dominanta města, je po celou noc krásně osvětlena a přes den, mimo doby motliteb, veřejně přístupná. Okolí mešity je obehnáno krásným parkem.

Mešita Sabanci Merkez Camii - největší v celém Turecku byla dostavěna v roce 1998 a je dominantou města. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Mešita Sabanci Merkez Camii – největší v celém Turecku. Byla dostavěna v roce 1998 a je dominantou města. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Most z prvního století

Historie místního byzantského kamenného mostu Tasköprü sahá až do prvního století našeho letopočtu, kdy ho nechal vystavět císař Hadrián. Tehdy měl 21 oblouků, z nichž je do dnešního dne zachováno 14. Klene se nad řekou Seyhan a spojuje starou a novou část města.

Pohled do jednoho z parků. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Pohled do jednoho z parků. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Stará Adana je oblast, kde sídlí imigrační policie a to je taky jediné místo, které je zde bezpečné. Cizincům není cesta do těchto končin doporučována. Jedná se o chudou část města plnou zločinu a dětí ulice. Naproti tomu nová Adana je centrem rozkvětu, průmyslu, zemědělství a je plna krásných parků. Také zde naleznete mnoho hotelů, obchodů, restaurací, klubů a diskoték.

Město je bez moře a přesto s plážemi

Cesta k nejbližší mořské pláži je dlouhá zhruba 100 kilometrů a přesto zde možnost koupání máte, a to díky rozlehlému jezeru s průzračně čistou a teplou vodou místního jezera. To nabízí bezproblémový vstup a žádné návštěvníky. Místní totiž jezero využívají jen k rybaření. Avšak těch pár cizinců, kteří se zde najdou, do jezera pravidelně a s chutí lezou. Byť s varováním, že zde žije mnoho hadů a v jezeře je hodně rybářských sítí, do kterých není těžké se zamotat.

Jezero omývá velký kus města a téměř celý univerzitní kampus. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Jezero omývá velký kus města a téměř celý univerzitní kampus. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Centrem turistů je univerzita

A kde se zde ti turisté berou? Všechno to jsou mladí lidé s odvahou a chutí cestovat, poznat dosud nepoznané a užívat si života. Tedy studenti, kteří do Adany přijeli na semestr či celý rok studovat na Çukurovu univerzitu díky programu Erasmus. Univerzita a celý její rozsáhlý kampus se nachází v klidné čtvrti moderní Adany a velká část je lemována již zmiňovaným jezerem. To z celého prostředí dělá místo plné nezapomenutelných zážitků.

Turci milují smlouvání

Možností nákupů je v Adaně opravdu hodně. Velká nákupní centra, menší obchůdky, ale i trhy, kde zažijete pravou atmosféru východního nakupování. Důležité je smlouvat, to mají prodejci rádi a vy se pak můžete těšit z velkých nákupů za málo peněz a pochutnat si tak ve velkém na zralém ovoci a čerstvé zelenině. I zde platí doporučení nepohybovat se samostatně, dávat přednost skupinkám a také místním neodporovat.

Jak po Adaně cestovat?

Chcete-li po městě cestovat, není problém. Adana má hustou síť městské hromadné dopravy, včetně jedné linky metra. Autobusy vás přiblíží kdykoli kamkoli, a to včetně celého rozsáhlého kampusu, v rámci něhož je cesta dokonce zdarma. Zde stojí za zmínku, že ženy si nesmějí sednout na poslední sedadla v autobusu. Ta jsou vyhrazena jen mužům. Na druhou stranu – Adana je jedním z mála tureckých měst, kde smí žena řídit autobus. Samozřejmě náležitě zahalena.

Po kebabu se budete olizovat

Turecký kebab jistě všichni známe i z domácího prostředí, jak ale chutná a vypadá ten adanský? Nutno říci, že s takovouto úpravou kebabu se jinde nesetkáte. Jedná se o místní specialitu a domácí obyvatelé jsou na ni náležitě hrdí.

Kebab a bulgur - laskomina, kterou ochutnáte jen v Adaně. Zdroj: Wikimedia Commons

Kebab a bulgur – laskomina, kterou ochutnáte jen v Adaně. Zdroj: Wikimedia Commons

Kebab na adanský způsob se připravuje na grilu, na němž se opeče nahrubo namleté jehněčí, hovězí, popřípadě kuřecí maso a patřičně okoření. K tomu grilovaná zelenina, bulgur či pečivo a dobrota je na světě. Budete se po ní olizovat.

Vydáte-li se někdy do Turecka, je škoda strávit pobyt jen na jednom místě. Co takhle jednou procestovat větší kus země, poznat více míst, ochutnat více tradičních pokrmů, neopomenout během této poutě i Adanu a nasát místní konzervativní atmosféru, která se mísí s moderním pokrokem? Dva dny vám budou stačit, poté můžete pokračovat dále, ale ručíme vám, že to budou okamžiky, na které budete dlouho vzpomínat.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář