Dopisujte si, pište pohledy a naučte se jazyky!

V obraze / 6.6.2013

Poradíme vám, jak se naučit cizí jazyk trochu jinak.

V redakci jsme si navzájem postěžovali, že bychom se chtěli zdokonalit v cizích jazycích. Řeknete si, tak se jděte učit, ale to není vždy tak jednoduché. Kurzy nejsou v menších městech, natož na vesnicích, stojí nějaké ty peníze a čas pro učení si můžete určit málokdy. Dali jsme však hlavy dohromady a každý z nás přišel s vlastní zkušeností, jak si trénovat cizí jazyk originálně a navíc někdy i zábavně. A přece si naše tipy nenecháme pro sebe! Vybrali jsme pro vás tři.

InterPals

Doporučuje Petra, redaktorka sekce Divadlo

Asi před měsícem jsem pátrala, jak si zlepšit jazyky nějakým aktivním způsobem než pouhým učením ve škole a zabýváním se studia spousty slovíček a nezáživné gramatiky. Narazila jsem tedy na opravdu zajímavé webové stránky pod označením InterPals. Jsou velkým přínosem, protože máte možnost seznámit se s lidmi z celého světa a hlavně si zlepšit kterýkoliv světový jazyk.

Neváhala jsem ani minutu a zaregistrovala se. Ihned jsem ocenila funkci skvělého vyhledávání, kde si velmi snadným způsobem můžete najít přátele ve stejném věku, s podobnými zájmy či jen ze země, která vás zajímá. Užitečný je vyhledávač s označením language exchange, který vám okamžitě najde osobu, která je ochotná vám pomoci s vašimi jazykovými dovednostmi na oplátku za pomoc s českým jazykem či vyprávěním o naší zemi a kultuře. Samotnou mě překvapilo, kolik lidí z různých států má zájem umět náš jazyk a poznat naši zemi.

Tyto webové stránky vám otevírají opravdu velké možnosti. Můžete poznat lidi ze všech koutů světa a poznat jejich kulturu a zvyky. Není ani žádnou novinkou, že členové se po několika měsících či roků společného poznávání po internetu domluví a navzájem se navštíví. Poznáte tedy svou vysněnou zemi s nejlepším průvodcem, nikdo vás určitě neprovede lépe než ten, kdo v dané zemi bydlí.

Stačí si jen vybrat zemi, o kterou máte zájem a až ji jednou navštívíte, hned budete mít průvodce. Zdroj: sxc.hu

Stačí si jen vybrat zemi, o kterou máte zájem, a až ji jednou navštívíte, hned budete mít průvodce. Zdroj: sxc.hu

Mně osobně stránky připravily i další obrovské překvapení. Vždycky jsem měla ráda ručně psané dopisy. Mám pocit, že neexistuje lepší způsob komunikace než ten, když vám do schránky přijde opravdový dopis. Je prostě úžasné, když si někdo najde čas a napíše vám několikastránkový dopis o svém životě, místě, kde žije i o svých snech. Překvapilo mě tedy, že i v dnešní době se najde několik lidí, kteří mají o psaní opravdových dopisů zájem.

V neposlední řadě bych vás ráda upozornila i na důležitou funkci v nastavení. Je totiž možné zabránit různým lidem, aby vás kontaktovali. Nemáte zájem o některé kontinenty, chcete si psát jen s někým v určitém věku? Vše lze nastavit. Zakázat lze tedy i některé uživatele, kteří stránky pojali jen jako seznamku a vás to obtěžuje. Stránky jsou všeobecně hodně monitorovány a na cokoliv lze moderátory stránek upozornit.

Nezbývá než vám popřát příjemnou zábavu, krásné zdokonalování světových jazyků a poznávání nových zajímavých lidí. Uvidíte, že tomu propadnete.

Postcrossing

Doporučuje Bára, editorka sekce Divadlo

Kdy jste naposledy poslali pohled? Že to byl pozdrav z dětského tábora, který jste psali nezkušenou rukou čerstvého absolventa první třídy základní školy? A nechcete dát těmto papírkům s hezkými obrázky ještě jednu šanci? Tentokrát tím totiž můžete získat nové znalosti, procvičit si jazyky a objevit tím dosud nepoznané krásy světa.

O čem že to mluvím? No přece o Postcrossingu, projektu založeném roku 2005 Portugalcem Paulem Magalhãesem. Funguje na principu vyměňování pohlednic s lidmi z celého světa. Jeden pohled pošlete třeba do Indie a jiný vám přijde z Finska. Projektu se účastní více než 400 tisíc uživatelů z 216 zemí světa, a tak máte šanci procvičit si všechny jazyky, které ovládáte. A díky vzkazům a fotkám na pohledech navíc aspoň trochu do té či oné země nahlédnete.

Jednou můžete mít pěknou sbírku pohledů. Navíc můžete ve svém profilu napsat, které motivy upřednostňujete. Zdroj: sxc.hu

Jednou můžete mít pěknou sbírku pohledů. Navíc můžete ve svém profilu napsat, které motivy upřednostňujete. Zdroj: sxc.hu

Kouzlo spočívá i v tom, že adresy, na které budete pohledy posílat, si náhodně vylosujete. Stejně tak si kdosi neznámý vylosuje i adresu vaši. Nikdy nevíte, na co ve své schránce narazíte. Představte si, že přijdete domů a tam na vás čeká slon z Konga!

Pokud nejste fanoušek překvapení a nevěříte na šťastné náhody, nenechte si ujít oficiální postcrossingové forum. Zde najdete přátele na dopisování, možnost domlouvat si výměny pohledů, po kterých již dlouho toužíte a nemůžete je sehnat, skupiny, kde se domlouvají oficiální srazy, na kterých se účastníci chlubí svými sbírkami, a dokonce i hry – tagy, round robins a loterie. Samozřejmě jde ve všech hrách o pohledy a jejich výměnu!

Livemocha

Doporučuje Alice, editorka sekce V obraze

Hledala jsem nějaké stránky, kde si mohu procvičovat angličtinu a našla jsem stránky Livemocha.

Zaregistrovala jsem se a zvolila jazyk, který se chci učit. Malý problém je, že stránky nejsou v češtině, takže pokud jste začátečník angličtiny, bohužel se s tím budete muset trochu poprat. Samozřejmě ale lze jazyk stránek změnit na jiné světové jazyky. Po registraci jsem zvolila úroveň své angličtiny, a ačkoliv jsem zvolila pokročilejší level, nicméně ne ten nejvyšší, začala jsem abecedou a hláskami. Rozhodně mi však opakování neuškodilo.

Už žádné knihy, na které jen padá prach! Učte se jazyky on-line! Zdroj: sxc.hu

Už žádné knihy, na které jen padá prach! Učte se jazyky on-line! Zdroj: sxc.hu

Celé učení funguje tak, že získáváte body za splněné úkoly a těmi pak otevíráte ty další. Orientace na stránkách je jednoduchá a vždy vás úkoly vedou k dalším krokům. Nemůže se stát, že byste tápali. Mně tento způsob vyhovuje, protože jsem již ze školy zapomněla některé základy a takhle si je můžu připomenout. Navíc kdykoliv se mi to zrovna hodí.

Stránky však nabízejí i možnost učení a i když čeština není ještě nejžádanější jazyk, můžete se stát Content Creator neboli spoluautorem obsahu a pomáhat tak ostatním ve výuce.

Stránek na procvičení angličtiny je samozřejmě mnoho, ale tato mi vyhovuje díky zpracování, grafice i tím, že je možné si pomoci navzájem.

Znáte také stránky či projekty, kde se můžete zdokonalit v cizích jazycích? Doporučte je i ostatním!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentářVaše názory

  • Kateřina Bulová

    Skvělý způsob opakování si dovedností v jazyce i mimo školu. Určitě zkusím tu internetovou hru a koketuji i s posíláním pohledů.. Díky za užitečné tipy! 🙂