Game of Thrones

Byli jednou jedni králové

Film / 10.4.2013

Autor:

Lordi, taste své meče! Televize HBO spustila třetí sérii populární adaptace knih George R. R. Martina. Jak se hraje hra o trůny?

Svět rytířů, urozených dam a nádech dobové atmosféry – to a mnoho jiného je Game of Thrones (Hra o trůny). Představte si svět, kde je čest a sláva víc než všechno ostatní. Kde by pro svého krále rytíř neváhal položit vlastní život. Co když ale máte jen jeden trůn a nespočet urozených pozadí? Hlavní zápletkou slavné TV série, která vznikla na motivy knižní sbírky Píseň ledu a ohně, není totiž nic menšího než boj o železný trůn – místo pro skutečného panovníka všech sedmi království v zemi. A jak už to tak v historii bývá, uchazeči o korunu a moc neváhají použít jakékoliv prostředky, aby dosáhli svého. Ušlechtilé rody mezi sebou soupeří intrikami, podvody i hrubou silou. Seriál se opírá o výborný scénář vycházející z knih, a proto sleduje hned několik dějových linek – na první pohled nesouvisejících. Všechno přitom do sebe přesně zapadá.

Já vládnu, ty vládneš…

Král Robert Baratheon, věčně opilý dobromyslný tlouštík, vládne sedmi královstvím dobře a pevnou rukou. Netuší však, co všechno se děje za jeho zády. Povolává na svůj hrad lorda Starka ze severu, aby se stal jeho pravou rukou a nahradil tak nedávno „nešťastně zesnulého“ pobočníka. Na trůn si ale brousí zuby rodina Robertovy chotě, královny Cersei. Její rod Lannisterů a mnozí další vyčkávají na vhodný okamžik, kdy královu slabost využijí ve svůj prospěch a pokusí se Roberta svrhnout. Nevraživost, ale i spojenectví šlechtických rodin utváří hlavní příběh a hru, kterou nikdo nechce prohrát.

Game of Thrones (USA/VB)
Drama/Fantasy 2011

Hrají: Sean Bean, Peter Dinklage, Lena Headey, Nikolaj Coster-Waldau…
Hudba: Ramin Djawadi
Předloha: George R. R. Martin

Co je za Zdí?

V Západozemí, jak se svět sedmi království nazývá, nemají všichni takové štěstí, aby se narodili s modrou krví proudící v žilách. Jedním z příkladů je i Jon Snow, který byl sice vychován lordem Starkem, ale je „pouze“ jeho nemanželským synem. Pro takové jako je on a další daleko horší případy, existuje na severu Noční hlídka. Bratrstvo, které okupuje Zeď, jež dělí zemi od hrůz sídlících za ní. Jon přijímá svůj osud a přísahá věrnost družině (a pochopitelně svému králi) do konce svého života. Svět za Zdí znamená totiž větší nebezpečí, než jsou všichni ochotni připustit. Věčná služba mladého rytíře představuje druhou dějovou linii úspěšné série.

Návrat ztracené dcery

Poslední pohled na příběh přináší dcera svrženého královského rodu Targaryenů, mladá Daenerys. Ta jako malá utekla před boji do východního exilu, na ostrov Essos, který se nachází mimo Západozemí. Její starší bratr touží po návratu na železný trůn, a tak ji prodá divokému kmenu Dothraků, s nímž má v plánu zahájit vojenské tažení. Není to však on, kdo získává zásadní postavení v čele svého nového národa, ale právě jeho sestra. Provdaná za dothrackého krále Khala má v rukávu daleko větší trumfy, než si kdokoliv dokáže představit.

Game of Thrones vysílá česká verze televize HBO každé pondělí večer. Nedávno také potvrdila, že se seriálem, kterému začala třetí série, počítá i do dalšího roku.

Zdroj perexové fotografie: hbo.com

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář