Croodsovi vás přesvědčí o tom, že se nemáme bát změn

Film Kultura / 12.4.2013

Po dlouhých týdnech sesadili Croodsovi z trůnu nejnavštěvovanější film českých kin – Babovřesky. Čím diváky tak nadchli?

Croodsovi (The Croods)

Animovaná komedie

USA, 2013

Režie: Chris Sanders, Kirk De Micco

Hrají: Nicolas Cage, Ryan Reynolds, Emma Stone, Catherine Keener, Clark Duke, Cloris Leachman

Pokud chcete přežít v tak nehostinné době, jakou je pravěk, musíte dodržovat pár jednoduchých pravidel – bát se všech neznámých věcí, trávit většinu času v bezpečí své jeskyně a hlavně neměnit ověřené zaběhnuté stereotypy. Stejně tak jako Croodsovi. Ti se podle těchto pravidel řídí a díky tomu jsou jedinou žijící rodinou v okolí.

Když přijdete o všechny jistoty, nezbývá vám nic jiného než hledat jiné

S tímto způsobem života však není spokojená dospívající dcera Iška, která touží objevovat svět, což jí otcovy přísné zásady nedovolují. Jednoho dne je jejich jeskyně zničena zemětřesením, a tak Croodsovým nezbývá nic jiného než se vydat do světa vstříc novým, neznámým, nebezpečným, krásným a kouzelným věcem. Průvodce a ochranáře jim dělá mladý a vynalézavý Boy, jehož rodina zemřela, a on teď putuje po světě sám.

Croodsovi - rodinka jako každá druhá!

Croodsovi – rodinka jako každá druhá!

Slušnou podívanou slibuje už jen fakt, že pod snímkem jsou podepsáni tvůrci úspěšných animáků MadagaskarJak vycvičit draka. A Croodsovi jdou určitě v jejich stopách. Všechny tři snímky spojuje povedená animace, dechberoucí akční scény, vtipné dialogy, skvěle vystižené charaktery postav, ale i předvídatelný děj.

Croodsovi jsou prvním výraznějším animákem, který se v našich kinech od začátku roku objevil. Proto není divu, že do kina přilákal spoustu diváku, hlavně rodin s malými dětmi. Dokonce sesadil z trůnu stálici českých kin posledních týdnů – komedii Zdeňka Trošky Babovřesky.  Třetí příčku obsadilo fantasy Mocný vládce Oz.

Zdroj: aktualne.centrum.cz. 

Tvůrci animáků většinou cílí na ty nejmenší diváky. U Croodsových jsem ale měla pocit, jako by tvůrci na děti nějak pozapomněli a spíše se zaměřili na ty odrostlejší diváky. Vtipné scény a gagy pobaví, kinosálem se však nesl spíše smích dospělých, děti se zasmály jen zřídka.

Nejsem zastánkyní filmů, u nichž už na začátku víte, jak dopadnou, ale tady mi to nijak nevadilo. Důležitější je, aby divák neměl nutkání neustále kontrolovat hodinky. Děj Croodsových svižně a příjemně ubíhal. Na plátně se stále něco dělo, příběh měl vedlejší odbočky, takže se divák nenudil – a to je hlavní.

Nebojme se nových věcí!

Celý snímek je vlastně kritikou stereotypního a konzervativního způsobu života. Otec Grug, který se snaží svou rodinu chránit před všemi nebezpečími, si neuvědomuje, že svou bezmeznou láskou a starostí své nejbližší spíše dusí. Během dobrodružného putování mu postupně dochází, že motto „strach je dobrý, změna špatná“, kterým se celý život řídil, asi nebude tím nejlepším.

Iška a Boy, mladí a zamilovaní.

Iška a Boy – mladí, svéhlaví a strašně zamilovaní.

Pokud zrovna hlídáte mladšího sourozence nebo otravného bratrance a nevíte, co s ním podniknout, vezměte ho na Croodsovi. On bude obdivovat fantastické obludy, s nimiž si grafikové opravdu vyhráli, a vy na chvíli vypnete a pobavíte se u filmu, který aspiruje na nejlepší animák tohoto roku.

Zdroj fotografií: thecroodsmovie.com

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář