Z první dámy velvyslankyní snadno a rychle

V obraze / 3.4.2013

Před pár dny proběhla médii zpráva, že prezident Miloš Zeman by rád viděl na postu velvyslance na Slovensku Livii Klausovou. 

Jak by se osvědčila bývalá první dáma ve vrcholné diplomacii?

Přidělování postů velvyslance jako odměna za podporu při prezidentských volbách je typická pro Spojené státy. Norman L. Eisen, současný velvyslanec USA pro Českou republiku, výrazně podporoval svého bývalého spolužáka Baracka Obamu v jeho prezidentské kandidatuře. Česká republika si udržuje profesionální diplomaty, i když samozřejmě výjimky jsou umožněny. Zatímco běžní zájemci o funkci v kariérní diplomacii procházejí výběrovým řízením, Livie Klausová by získala místo velvyslankyně bez této procedury.

Jmenování velvyslance ve zkratce:

Osobu velvyslance navrhne Ministerstvo zahraničních věcí, vláda pak podá doporučení prezidentovi republiky, který velvyslance jmenuje. Následuje žádost o vydání agrémentu přijímajícím státem. Pokud přijímající stát souhlasí, velvyslanec se ujímá svého postu předáním pověřovacích listin do rukou hlavy přijímajícího státu.

Výhody Livie Klausové pro post velvyslankyně

Jako rodilá Slovenka stále ovládá slovenštinu. Je velmi známá a všeobecně pozitivně vnímaná. Post první dámy České republiky zastávala s grácií sobě vlastní. Zachovávala profesionální přístup – připomeňme třeba to, že vždy označovala svého manžela slovy „pan prezident“. A to i v případě rozhovoru pro magazín s kuchařskou tématikou, z čehož by si mohla řada politiků vzít příklad (zejm. Víteček a Kačenka). A také diplomatický protokol určitě nebude pro Livii Klausovou představovat problém. Má také podporu prezidenta České republiky.

Co je ale trochu problém

Livia Klausová prostě není kariérní diplomatka. Sice se podle životopisu domluví třemi jazyky, má vystudované vysoké školy, pohybovala se v mezinárodním prostředí a o zahraniční politice České republiky toho jistě ví více než dost, ale praxe diplomata jí chybí. Ačkoli nevíme určitě, jaký je názor bývalé první dámy na Evropskou unii, můžeme předpokládat podobnost s názory jejího manžela. Díky zvolení nového prezidenta se očekává posun české zahraniční politiky směrem k proevropanství. A vzhledem k tomu, že diplomaté mají reprezentovat názor svojí země, nikoli svůj vlastní, nemuselo by to být pro ni vždy snadné.

Bývalá první dáma je zvyklá na striktní protokolární pravidla. Práce diplomatky by jí pravděpodobně nedělala problém a případné dodatečné znalosti by si jistě s klidem dokázala doplnit. Ale přesto souhlasím s ministrem zahraničních věcí, že by velvyslanecké posty měli zastávat profesionální kariérní diplomaté.

Několik pojmů z diplomacie:

diplomatický sbor: všichni akreditovaní diplomaté vysílajících států v přijímajícím státě

diplomatická mise: orgán vysílajícího státu se stálým sídlem ve státě přijímajícím, který zajišťuje styky mezi těmito státy

agrément: žádost o souhlas přijímajícího státu s osobou velvyslance

persona non grata: označí-li přijímající stát osobu (preventivně i následně) za persona non grata (tzn. osoba nežádoucí), nesmí tato osoba na území přijímajícího státu vstoupit, resp. ho musí opustit

velvyslanec: nejvyšší zástupce vysílajícího státu ve státě přijímajícím, jsou-li vzájemné styky na úrovni velvyslanectví; vedoucí diplomatické mise

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář