Rozhovor zn. HLEDÁM KLUKA

Osobní rozvoj Vztahy / 2.4.2013

Martin je milý kluk, který se nijak netají tím, že je GAY. Přinášíme vám rozhovor o tom, jaké je to uvědomit si svou sexuální orientaci a mnohem více. 

Mnoho mužů si svou orientaci uvědomí až v pokročilém věku poté, co se ožení a založí rodinu. Kdy a jak u tebe přišel „coming out?“

Chtěl bych poukázat na to, že coming out je dvojího druhu – vnitřní a vnější. Vnitřní je ten, že se srovnáte s tím, že se vám prostě líbí kluci, a neříkáte si, že se ještě všechno změní a budete „na holky“. Já se sám se sebou dost pral, tyhle pocity jsem v sobě pohřbil a všechno jsem si začal připouštět, až když jsem byl na vysoké. Uvědomil jsem si, že do té doby jsem vlastně jen přežíval, přetvařoval se přede všemi a už jsem s tím chtěl přestat. Chtěl jsem konečně začít žít. Kolem sebe jsem viděl páry, ale co já? Mohl jsem se držet s holkou za ruku, ale hluboko v sobě bych věděl, že k ní nic víc než přátelství necítím a nikdy ani nebudu moct. To mi bylo 20 let.

Vnější CO je ten, když o sobě řeknete rodině, přátelům, okolí. Jako prvnímu člověku jsem to řekl minulé léto své nejlepší kamarádce. To mi bylo 21. Později to byly další kamarádky a před Vánocemi pak rodiče. Vnější CO ale nikdy nekončí, protože vždycky se kolem vás objeví noví lidé, kterým to budete oznamovat. Ale je to s každým dalším člověkem lehčí.

Tajíš se se svojí orientací, nebo to lidem prostě řekneš? A jak na to reagují?

Netajím. Zároveň ale nejsem takový typ, který když někam přijde, dává svou sexuální orientaci najevo. Když se mě někdo slušně zeptá, i když jde o cizího člověka, nemám sebemenší problém mu popravdě odpovědět. Když se mě někdo zeptá, co já a holky, tak se jen usměju a řeknu jim, že já a holky nic, spíš jde o mě a o kluky. Zatím všechny reakce byly naprosto super, u nikoho jsem nezpozoroval ani náznak zaražení nebo toho, že by se ke mně potom choval jinak.

zdroj:http://gay-love.tumblr.com/

zdroj:http://gay-love.tumblr.com/

Jak na to reagovala rodina, kamarádi, lidé ve škole, ve tvém okolí?

Z rodiny to zatím vědí jen rodiče – oba to vzali naprosto suprově. Mám ještě staršího bráchu, ale ještě nepřišla ta pravá chvíle, abych mu to řekl. Zatím všichni kamarádi, kterým jsem to řekl, to vzali také naprosto úžasně, ať už šlo o ty z gymplu, nebo o ty z vysoké. Jak jsem řekl, nijak se tím, že jsem gay, netajím, takže je jen otázkou času, až se to roznese, ale protože se nemám za co stydět, je mi reakce okolí docela lhostejná. Lidé, kteří mě znají, snad pochopí, že jsem pořád ten stejný člověk a ti, co mě budou třeba pomlouvat, na ty ani nemá cenu plýtvat časem.

Jaké je to navázat vztah, když jsi gay? Najít kluka, seznámit se, chodit s někým?

Zatím jsem se seznamoval jen přes seznamku. Vždycky jsem k tomuhle seznamování měl odpor – takový ten stereotyp – na seznamku chodí jen ubožáci, kteří se nedokážou seznámit třeba v baru. Ale jak se chcete s někým seznámit, když třeba klukovi řeknete, že je pěkný, a zrovna narazíte na homofoba? Poznal jsem pár super kluků, ale narazil jsem i na hodně slušně řečeno potvory. Jsem extrovert, takže se seznamováním nemám problém, ale i tak tam vždycky ta nervozita na první schůzce bude. Ještě jsem přítele neměl, ale před pár týdny jsem se seznámil s jedním klukem a jsme do sebe zamilovaní, takže to první chození zrovna zažívám.

zdroj:http://gay-love.tumblr.com/

zdroj:http://gay-love.tumblr.com/

Jak to máš ve vztahu k druhému pohlaví (holkám). Berou tě například více, když ví, že to na ně nebudeš zkoušet?

Holky tvoří 95 % mých přátelství. Není to o tom, že bych s kluky nevycházel, jen se mi s holkami líp povídá – můžeme probírat všechno – od seriálů přes školu a různé problémy až po kluky. Mám kamarády i mezi kluky – jak mezi hetero, tak i gayi, ale je fakt, že s gayem si rozumím líp než s hetero klukem.

Je něco, co děláš jinak než kluci heterosexuálové? Třeba koníčky nebo tak?

Nemyslím si, že to, že jsem gay, mě nějak odlišuje od ostatních kluků – třeba mám rád hudbu, takže mám rád muzikály. Když to ale řekne hetero kluk, je možné, že se na něj sesypou posměšky, že je to „teplý“ a tak. To, že mě třeba nebaví hokej, fotbal, nejsem blázen do aut, ale neznamená, že nemám třeba rád videohry, do kterých jsem blázen. Prostě jde o to, co člověka baví, nezáleží na orientaci. To, že o sebe pečuju a chci vypadat dobře – to by podle mě měl každý kluk, nehledě na to, jestli se mu líbí kluci nebo holky. Ovšem mělo by to být v mezích.

Setkal ses někdy i s odmítavým, nebo dokonce až štítivým postojem ke své sexualitě (myslím ty osobně, zkušenost)?

Ještě jsem se s tím nesetkal, ale je mi jasné, že taková chvíle určitě přijde.

Myslíš si, že v dnešní době je víc gayů, nebo že se o gayích jen více mluví?

Podle mě to není o tom, že se počet gayů v průběhu let měnil. Jde o to, že dnešní doba a společnost obecně je více akceptující a tak se kluci a holky homosexuální orientace už nemusejí tolik bát a nemusejí se schovávat.

zdroj:http://gay-love.tumblr.com/

zdroj:http://gay-love.tumblr.com/

Představa ideálního vztahu je v dnešní době vdát se/oženit se, založit rodinu… Jaká je tvoje představa ideálního vztahu?

Doufám, že i u nás budou jednou povoleny homosexuální sňatky – ne jen registrované partnerství. Moje představa je taková, že budu se svým mužem a s naší adoptovanou holčičkou žít ve městě, v bytě. Oba budeme dělat práci, která nás baví – nejen pro peníze. Asi mám sen jako každý jiný – být s tím, koho miluji, po zbytek svého života.

Co si myslíš o adopci dětí a svatbách pro homosexuální páry?

Jak jsem napsal výše, doufám, že i v Česku budou brzy povoleny sňatky pro gaye. Nevidím jediný důvod, proč by to nemohlo být. Pokud někdo poznamená, že svatba je posvátné spojení mezi mužem a ženou, tak proč jsou povoleny rozvody? Jednou chci o svém klukovi mluvit jako o svém „muži“, ne jako o svém „partnerovi“. A názor na adopci pro gaye mám takový, že by je měli povolit. Není přeci lepší, aby dítě vyrůstalo se dvěma tatínky nebo maminkami než v dětském domově? Řeči, že dítě potřebuje mužský a ženský vzor, sice mohou být pravdivé, ale dítě přeci nikdy nebude odříznuté od druhého pohlaví.

Je něco, co bys chtěl říct čtenářům?

Chtěl bych vzkázat klukům, kteří mají CO před sebou, ať se nebojí. Není s nimi nic v nepořádku, jen se lišíme tím, že místo holek se nám líbí kluci. No a co. Ale taky nic neuspěchejte. Sami musíte poznat, kdy je ten pravý čas, abyste tuto zprávu o sobě vypustili. A dobře si taky rozmyslete, komu to řeknete. A těm, co na nás mají homofobní řeči, bych chtěl vzkázat, aby si uvědomili, že ne všichni jsme tací, jak nás reprezentují média. Jsou kluci, na kterých by to poznal i slepý, ale zároveň jsem poznal takové, do kterých bych to nikdy neřekl. Nejsme něco, na co by lidé měli ukazovat prstem a dívat se s odporem. Jsme normální. Jen s tím rozdílem, do koho se dokážeme zamilovat.

zdroj perexové fotografie: gay-love.tumblr.com

Zuzana Fricova

Zuzana Fricova

Prohlaste svůj život uměním, pak jakékoliv dočasné nedopatření můžete označit "uměleckým záměrem."

Zanechte komentářVaše názory

  • Alice Pazderová

    Úplně s Vámi souhlasím s názorem na svatby a adopci! Snad se Vám sen jednou splní! 🙂

  • Martin Vrána

    Děkuju 🙂 Pár let to asi ještě potrvá, ale snad se toho dočkáme i tady 🙂