Richard Griffiths

Sbohem, strýčku Vernone

Film / 30.3.2013

Autor:

Velký muž s rozesmátou tváří a typickým smyslem pro humor okouzloval anglické publikum svými rolemi v shakespearovských hrách dlouhých 40 let.

V pátek, ve věku 65 let, odešel navždy do hereckého nebe Richard Griffiths. Když ho deník Telegraph zpovídal ohledně nahoty před kamerou, odpověděl s humorem sobě vlastním, že by nerad působil svým nahým tělem na jakékoliv platící obecenstvo. Richard Griffiths byl člověk, který bral vše s nadhledem. Životem ho provázela láska k divadlu i filmu.

Narodil se v roce 1947 do rodiny dělníka. Oba rodiče byli neslyšící, a tak se musel malý Richard naučit znakovou řeč, aby se s nimi dorozuměl. V pubertě odešel ze školy, ale nakonec vystudoval divadelní univerzitu v Manchesteru. Brzy ho zaměstnalo rádio BBC a postupem času se začal objevovat v prvních divadelních představeních. Největší obdiv si vysloužil rolemi ve hrách Williama Shakespeara v Royale Shakespeare Company.

Zahrál si i nespočet menších filmových rolí. Mimo jiné ve snímcích Gándhí (1982), Superman 2 (1980) i pod taktovkou režiséra Miloše Formana ve filmu Ragtime (1981). Nejvíc se ovšem proslavil jako nevrlý a protivný strýc Vernon Dursley ve filmech o Harrym Potterovi. „Aspoň můžu být protivný na děti,“ komentoval s úsměvem nejslavnější roli. Se svým filmovým kolegou Danielem Radcliffem se poté setkal i v londýském West Endu v divadelní hře Petera Shaffera Equus.

Richard Griffiths byl 33 let ženatý s Heather Gibson, děti neměl. V roce 2008 byl oceněn Řádem britského impéria, dva roky poté získal prestižní cenu Tony. Zemřel v nemocnici v Coventry následkem komplikací po operaci srdce.

Zdroj perexové fotografie: telegraph.co.uk

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář