V Rokoku se hraje Čapek z jedné i druhé kapsy

Divadlo Kultura / 3.4.2013

Menší scéna Městských divadel pražských uvedla hru na motivy Čapkových povídek. Ty, co je znají, nadchnou, ostatní zlákají k četbě. 

Čapkovy povídkové soubory Povídky z jedné a druhé kapsy těší čtenáře přes 80 let. Autorův osobitý vyprávěcí styl si získává stále nové obdivovatele a nemůžeme se tedy divit, že někoho napadlo z této prozaické sbírky vytvořit divadelní hru.

Předpověď za dvacet korun

Dr. Marek (Jan Vlasák) je soudce. Má mladou, lehce naivní ženu Editu (Anna Theimer Suchánková), kterou využívá k tomu, aby mu obstarávala první i poslední. V rámci jednoho případu ji vyšle za jejich sousedkou (Hana Doulová), která si přivydělává tím, že vykládá karty. Její předpověď může i nemusí Editě změnit život.

Jeho kolega, státní zástupce Dr. Klapka (Jiří Hána), který v práci peprnými projevy plnými melodramatických gest odsuzuje všelijakou kriminálnickou pakáž, je doma naopak využíván svou ženou (Dana Batulková), bývalou herečkou, kterou podezírá z poměru s novinářem Arturem (Lukáš Jurek).

V dvojroli jasnovidcegrafologa Rouse, který poslouží v jedné scéně i jako soudní znalec, ztvárňuje Vladimír Marek. Původně se měl v roli střídat s Vladimírem Čechem. Poslední významnou roli představuje Bůh, tedy ve své pozemské podobě pan Gottfried, kterého hraje Jaroslav Vlach.

V roli jasnovidce se měl představit i Vladimír Čech

V roli jasnovidce se měl představit i Vladimír Čech. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Nejlepší křoví dělají jevištní technici

Hra nese mnoho známek Čapkova rukopisu. Její dialogy jsou květnaté, kultivované a nepozbývají důvtip. Herecké výkony netřeba ani zmiňovat. Účinkující jsou vesměs velkými pojmy mezi českými divadelními herci, a proto ani zde nepodávají nic jiného než kvalitu.

Prim hraje scéna. Na první pohled jednoduchá s párem židlí a několika dalšími kulisami, které se přenášejí sem a tam. Hlavním prvkem tu je ale zeď protínající jeviště horizontálně na půl, jejíž multifunkční průchody vhodně slouží jako posuvné dveře do soudní síně, průhled do jiné časové roviny i brána do nebe.

Nesmím zapomenout zmínit dvojici jevištních techniků, kteří si odbyli dobrou čtvrtku hry na scéně a kromě pochopitelného přenášení věci také aktivně reagovali na promluvy herců a při písních sloužili jako sbor. To vše příhodně odění do bílých obleků a vesty.

To se takhle sešel právník, soudce a Bůh...

To se takhle sešel právník, soudce a Bůh… Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Detektivní pohádka

Režisér Arnošt Goldflam připravil solidní divadelní kousek, který se bude líbit divákům napříč věkem. Věštkyně, vraždy a jasnovidci jsou sofistikovanou milou hrou, které se v mnoha ohledech nedá nic vytknout. Herci odvádějí výbornou práci – artikulují tak, že by je za to chválilo 10 z 10 logopedů a ani se moc nezasekávají. Scéna inscenaci sedí jako nočník na dětské pozadí, hudba ani osvětlení nijak divácký prožitek nekazí, kostýmy dokonale dolaďují obraz Československa na počátku třicátých let.

Představení splňuje všechna kritéria povedené inscenace, a já mám přesto pocit, že něco schází. Nejspíš jsem zkažená všemi těmi dramatickými výstřednostmi poslední doby. Jsem přesycená zápletkami, při nichž nečekaně postava povraždí všechny kolem sebe a já se slzami v očích v naprosté hrůze skrývám hlavu do dlaní. Od inscenace očekávám, že mě donutí něco cítit, že ve mně probudí emoce, kterých se mi běžně nedostává, a já odejdu ze sálu tiše, na několik minut zcela otupělá.

Věštkyně, vraždy a jasnovidci jsou takovou detektivní pohádkou. Nejraději byste ji sledovali přikryti dekou z pohodlí vlastní postele, v ruce s hrnkem horkého čaje. Pohladí po duši, ale záchvat emocí se nekoná.

Inscenace: Věštkyně, vraždy a jasnovidci
Autor: Karel Čapek, Arnošt Goldflam
Divadlo: Městská divadla pražská, Rokoko
Premiéra: 16. března 2013
Režie: Arnošt Goldflam
Herecké obsazení: Hana Doulová, Vladimír Marek, Jan Vlasák, Jiří Hána, Lukáš Jurek, Dana Batulková, Anna Theimer Suchánková, Jaroslav Vlach, Petr Klimeš, Veronika Koudelková,
Cena: 90 – 450 Kč, sleva 50% pro držitele ISIC a seniory starší 60 let

Zdroj perexové fotografie: mestskadivadlaprazska.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář