Má smysl bojovat o život?

Film Kultura / 30.3.2013

Autor:

Nikdy se nevážíme toho, co máme. Až když to ztratíme, byť jen na okamžik, uvědomíme si, o co jsme přišli. Snímek Na dřeň  se opravdu dostane divákům pod kůži.

RUST AND BONE/NA DŘEŇ

Drama/Romantický

Francie/Belgie

2012

Režie: Jacques Audiard

Hrají: Marion Cotillard, Matthias Schoenaerts, Armand Verdure, Corinne Masiero, Océane Cartia

Alain je vysloužilý zápasník, který o vše přišel – nemá peníze, jídlo, nemá kde spát. Má pouze svého syna Sama. Nastěhuje se s ním proto ke své sestře a k jejímu manželovi a začne si hledat práci. Díky pozici ochranky v klubu se seznámí se Stéphanií – cvičitelkou kosatek. Jenže té se jednoho dne stane obrovská tragédie, kvůli které je upoutána na invalidní vozík. Ali se ovšem opět dostává do starých kolejí, kdy se nesoustředí na nic jiného, než jen na zápasení. A v tu chvíli se začínají osudy těchto dvou lidí proplétat.

rust-and-bone-movie-photo-08

Marion Cotillard (Stéphanie) a Matthias Schoenaerts (Alain) Zdroj: filmequals.com

Na první pohled mi přišel film rozdělený na dvě části – na muže s dítětem, který se snaží začít nový život, ale nakonec opět skončí tam, kde byl předtím. A na ženu, kterou postihne tragédie a my tak sledujeme její  snahu dostat se z neznámého zpět ke svému původnímu životu. Jenže cesty těchto dvou lidí se navzájem prolínají, přestože se jejich vlastní osudy dále větví.

Rust-Bone1

Alain sleduje se svým synem Samem (Armand Verdure) záznamy pouliční rvačky Zdroj: filmofilia.com

Ačkoli film není primárně zaměřen na Stéphanii, je zde dokonale popsána její cesta, kdy se musí vyrovnávat se svým zraněním. Snímek nestojí na tom, jak se  dostane zpět na „vlastní nohy“, ale po zhlédnutí filmu si divák uvědomí, že to byl jeden ze stěžejních prvků díla. A jak silnou osobností Steph je.

rust-and-bone-2012-_snapshot_01-11-37_2012-11-01_22-16-10

Stéphanie se chce opět dostat k trénování kosatek Zdroj: wecanthearthemime.files.wordpress.com

Přestože tak Alain na první pohled nepůsobí, je to milující otec. Vše, co udělá, dělá pro svého syna. Třebaže je někdy až přehnaně agresivní, syn je pro něj to nejdůležitější. Ve chvíli, kdy ho téměř ztratí, se dostaneme přes jeho tvrdou ulitu a uvidíme muže, který se bojí, že ztratí to nejcennější, co má. A pak konečně dokáže Stéphanii říct to, co k ní cítí.

Na filmu mě trochu mrzelo to, že nebyla ještě více využita dějová linka okolo Sama a jeho tety, protože podle mého názoru, by to z filmu udělalo ještě úspěšnější kousek. Takto Alainova sestra ustoupila do pozadí a její potenciál byl téměř nevyužit.

rust-bone

Corinne Masiero (Anna) se svým bratrem Alainem Zdroj: medias.unifrance.org

Film má ovšem v sobě něco. Ať je to „něco“ příběh, který je ovšem podán takovým způsobem, že nutí diváka nepřerušit film nebo jsou to herci, mezi kterými je cítit chemie, rozhodně to v tomto případě zafungovalo.

Zajímavosti:

-Film byl natočen podle motivů povídek kanadského spisovatele Craiga Davidsona

-Marion Cotillarde (Stéphania) strávila týden v Marinelandu, aby se naučila, jak řídit velryby

-Marion natáčela Rust and Bones a The Dark Knight Rises ve stejnou dobu

-Představitelka Stéphanie v talk show The Tonight Show with Jay Leno prozradila, že během natáčení v moři ji popálila medúza

-Snímek byl nominován na Zlatý Globus, jako Nejlepší cizojazyčný film a Marion Cotillard byla nominována na Nejlepší herečku v dramatu

Zdroj: csfd.cz a imdb.com

 

 

Zdroj perexové fotografie: tvfilmnews.com

Video: youtube.com

 

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář