krev

Darujte krevní plazmu

V obraze / 18.11.2012

Autor:

…jako já

Jednou z možností, jak pomáhat ostatním lidem, je dárcovství krevní plazmy. Na rozdíl od krve, která, ať už se použije ihned, nebo je kratší či delší dobu uchovávána (ale vždycky je nakonec poskytnuta konkrétní potřebné osobě) se darovaná plazma asi 6 týdnů po odběru nechává „ustálit“, poté putuje na laboratorní testy a v případě její vyhovující kvality je zpracována jako surovina pro výrobu široké škály léků.

Příprava na odběr

Dárcem krevní plazmy se může stát každý zdravý dospělý člověk, ideálně dodržující také zdravou životosprávu. Ale ani v případě, že občas zhřešíte nějakou sladkostí, není pro vás ještě dárcovství úplně zapovězeno. Jen je potřeba ohlídat si jídelníček alespoň den před odběrem. Klíč je jednoduchý – vynechat všechny potraviny, které byť jen trochu zavánějí nezdravostí. Především jde o smažená (a celkově jakákoliv tučná) jídla, včetně omáček a uzenin, dále pak sladkostimléčné a vaječné výrobky. U tekutin je pak důležité minimalizovat příjem cukru, kofeinu a samozřejmě alkoholu, preferovat byste měli čistou vodu v běžně doporučovaném denním množství (tedy cca 2 litry). Rozhodně není dobrý nápad dát si k večeři pečenou kačenku se šesti, zapít ji vychlazeným pivem, ráno se probouzet litrem silné kávy a odejít na kliniku. V takovém případě sice můžete projít až k samotnému odběru, ale za 6 týdnů v laboratoři pravda stejně nakonec vyjde najevo. Zdravotnickému zařízení pak nezbývá nic jiného, než sáček s vaším biologickým materiálem nenávratně zlikvidovat.

Na klinice

Před každým odběrem je vaší povinností vyplnit dotazník o vašem zdravotním stavu, a to nejen aktuálním, ale i minulém. Je proto dobré například vědět, jaké nemoci jste prodělali od svého útlého dětství a vyplatí­ se také znát zdravotní stav ostatních členů rodiny, zejména pak rodičů (kvůli riziku dědičných obtíží). Typickými otázkami, se kterými se v takovém dotazníku můžete setkat, jsou například: „Cítíte se zdráv/a?“, „Užíváte pravidelně léky? Pokud ano, jaké?“, „Byl/a jste v posledních 6 měsících očkován/a? Pokud ano, kdy a proti čemu?“ nebo „Trpíte vy nebo jiný člen vaší rodiny některou z těchto nemocí?“. První vyplnění dotazníku vám tak zabere zhruba 10 minut.

V rámci první návštěvy (na kterou si s sebou nezapomeňte vzít občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny) jste pak přizváni k lékaři, který provede vyšetření vašeho aktuálního zdravotního stavu – dotáže se vás na to, jak se aktuálně cítíte, změří vám teplotu, tlak, pulz a odebere vzorek krve pro rychlou analýzu. Pokud je vše v pořádku a splňujete všechny podmínky pro odběr, můžete pokračovat do sálu.

Samotný odběr

nabírání krve, krev, sestra, injekce

zdroj: Wojciech Wolak, sxc.hu

Vlastní proces odběru trvá přibližně jednu hodinu. Posadíte se na křeslo, zdravotní personál připraví separátor a následně vám do paže, typicky v loketním ohybu, zavede kanylu. Do dlaně dostanete gumový balonek, jehož mačkáním budete ve svém těle podporovat proudění krve. Během své činnosti separátor odebírá vaši krev, odděluje z ní plazmu, kterou nahrazuje živným roztokem a takto zpracovanou krev vám vrací zpět do těla. Celý tento proces se pod stálým lékařským dohledem periodicky opakuje v několikaminutových cyklech. Poté, co je odběr plazmy dokončen (množství se pohybuje okolo ¾ litru a závisí na vaší váze a krevním tlaku, ovšem v případě výskytu nevolnosti či jiných obtíží je možné odběr ukončit i dříve), kanyla je odstraněna, místo vpichu zalepeno náplastí a její okolí pak lehce staženo obvazem. Dostanete krátké poučení o tom, co po odběru po zbytek dne dělat a nedělat (typicky hodně pít a zbytečně nezatěžovat organismus například aktivní návštěvou posilovny; rovněž se nedoporučuje ani vykonávání rizikových činností, jelikož můžete pociťovat ospalost).

Pak už stačí jen prokázat nárok na finanční náhradu mzdy a cestovních nákladů a objednat se na další odběr za dva týdny (což je zákonem stanovený minimální interval mezi dvěma odběry krevní plazmy).

Věřím, že vás moje zkušenost oslovila a že se i vy rozhodnete tímto způsobem pomoci společnosti. A třeba tím i zachránit někomu život.

Více informací naleznete na webových stránkách jednotlivých klinik, např. na webu kliniky Unica Plasma, sídlící v Praze na Hradčanské.

Zdroj úvodní fotografie: sxc.hu

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentář