cute graffiti

Street art: provokace, nebo umění?

Design / 10.4.2013

Pro jedny zlo, pro jiné přirozený způsob sebevyjádření. Na jedné straně zákon, na druhé nezastupitelný post v koloritu měst. To je street art!

Názory na tento druh umění se ve velké míře liší. Street art je umění. Street art je životní postoj. Street art je aktivní boj a přirozeně zdroj konfliktů. Pro někoho vandalismus a naprostá zkáza vkusu, pro jiného smysl života. Pro jedny zločin, pro druhé nejlepší a pravděpodobně jediný způsob, jakým se lze vyjádřit. Na jakém břehu stojíte vy?

street art

Street art už patří ke koloritu měst.
Zdroj: sxc.hu

Poselství nebo destrukce vkusu?

Street art mění velkoměstské ulice v otevřené exhibice, vzbuzuje protichůdné reakce, dává důvod k zamyšlení, poukazuje na sociální problematiku. Univerzální komunikace. Vzkaz přístupný každému, nehledě na to, zda jde o člověka muzeí znalého. Možnost porozumět mají všichni, schopnost hlouběji pochopit už málokdo.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: „Jsme vesničani a já se tady někdy cítím jako cizinec,“ říká PASTA ONER

Kde se graffiti vzalo?

Historie moderního graffiti, na které street art plynule navázal, sahá do konce let šedesátých, kdy se dostal do širšího povědomí nejen společnosti, ale i teoretiků umění. V této době se už umělci snažili graffiti prosadit jako svébytný umělecký směr ve věčném boji se zákony. Právě z tohoto důvodu většina vystupuje pod svou uměleckou přezdívkou, často i kompletně inkognito. Street art často plní více funkcí spojených s antikonzumním názorem, a to jak funkci sociální, politickou, ekologickou, tak v četných případech i reklamní. Svou nezastupitelnou roli hraje i v oděvním designu, filmové a fotografické tvorbě. Nezřídkakdy street umělec spolupracuje s oděvní značkou, či produkuje svou tvorbu pod vlastním štítem.

Graffiti

Street art je životním stylem, postojem, komunikací.
Zdroj:sxc.hu

Volnost projevu vs. riziko

Použitá média už dávno nezahrnují jen tradiční a všeobecně známé spreje. Své místo si drží akryl, křída, uhel, značkovače, v zastoupení je i stickering (nálepky). Street artisté mají široké spektrum metod, jak se realizovat. S legalitou projevu už je to problematičtější. Společně s otevřeností a umístěním tvorby naráží na riziko na většině lokací.

Ke zrovnoprávnění street artu coby umění přispěla mimo jiné londýnská Tate Modern galerie a mnohé jiné kulturní domy, které umožnily street art zahrnout mezi právoplatná díla.

Street art na české scéně

Co se týče české scény street artu, svůj post si drží jak klasické graffiti, tak šablony, polystyrenová technika, velkoplošné instalace a taktéž zcela originální a neotřelé formy. Dá se říct, že největší respekt si získává ten, kdo přijde s naprosto netradiční formou. Mezi hlavní postavy na zdejším poli patří zejména Epos 257, Point, Tron, Pasta, Gatoe, Epos, Masker a další, kteří jsou důkazem, že street art je stále naživu jako nezaměnitelný prvek  městské kultury a pravděpodobně svoji pozici v budoucnu neztratí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:  POINT: „AVU je nejliberálnější ústav jaký jsem poznal!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Šárka Lacinová

Šárka Lacinová

Jsem denní snílek, ale na konci tunelu vidím světla vlaku.

Zanechte komentář