Hrad Trosky

Poznejte kouzlo Českého ráje

Cestování / 30.4.2013

Malebná příroda, pohádkové zámky, velkolepé hrady a dechberoucí skalní města – to všechno je Český ráj!

Něco málo z geografie

Český ráj je oblast ve východních Čechách, která se nachází přibližně mezi městy Jičín, Železný BrodMladá Boleslav. Svůj název si tato oblast zasloužila díky mnohým přírodním a kulturním pozoruhodnostem. Roku 1955 byl Český ráj vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí, čímž se stal nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na území České republiky. Oblast Českého ráje také proslula výskytem drahokamů (zvláště českých granátů) nebo výrobou skla.

Vzhůru do skal!

Český ráj získal svůj věhlas zejména díky skalním městům, která najdeme v podstatě na každém kroku. Asi nejkrásnější jsou Prachovské skály, vzdálené pouhých 6 km od Jičína.

Prachovské skály

Prachovské skály. Zdroj: Wikimedia Commons – Magnus Mertens

Po stopách historie

Český ráj není jen místem přírodních krás. Vyskytuje se zde značné množství hradů, zámků a zřícenin. Bezpochyby nejznámější zříceninou jsou Trosky, dominanta Českého ráje, které se nacházejí asi 12 km jižně od města Turnov. Mezi další významné památky se řadí hrad Kost nebo zámky SychrovHumprecht.

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov. Zdroj: Wikimedia Commons – Miloslav Rejha

Za Rumcajsem do Jičína

Při návštěvě Českého ráje byste neměli vynechat návštěvu Jičína. S městem je neodmyslitelně spjat Albrecht z Valdštejna, který se významně zasloužil o jeho přestavbu. Každoročně se zde na jeho počest konají Valdštejnské slavnosti. Za populárnější symbol města je ale spíše považován loupežník Rumcajs, pohádková postava z Večerníčku. Ve městě se nachází Rumcajsova ševcovna, jejíž návštěvu ocení zejména děti.

Jičín - Valdštějnovo náměstí

Jičín – Valdštejnovo náměstí. Zdroj: Wikimedia Commons – Adam Kumiszcza

Český ráj má rozhodně co nabídnout, ale nejlepší je přesvědčit se o tom na vlastní oči. Určitě nebudete litovat…  

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons – Zdeněk Fiedler

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentářVaše názory

  • David Špás

    Ahoj jen malá chyba v článku v Prachovských skalách nebyl točet film Jak dostat tatínka do polepšovny, ale na Hrubé skále. Nelezli však na Dračí zub jak je ve filmu jmenováno, ale na Skauta. Jinak hezký článek!

  • Michal Voráček

    Dobrý den, jsem rád, že se článek líbí. Děkuji za upozornění a omlouvám se, chybu samozřejmě opravíme.