Hody, hody doprovody, kde se ty Velikonoce vzaly?

V obraze / 28.3.2013

Velikonoce nejsou jen o tom, že v pondělí dostanou holky výprask a kluci si vyslouží vajíčko nebo panáka.

40 dní půst

Jak se počítá datum Velikonoc?

Neděle velikonoční, tedy Boží hod velikonoční, je vždy ta první po prvním jarním úplňku, který letos připadl na 27. března.

Vše začíná už v únoru o masopustu. Před Velikonocemi totiž probíhá čtyřicetidenní půst, který se počítá od Velikonoční neděle. Půst zahajuje Popeleční středa, která je hned po masopustním pondělí, kdy by měla být zábava, ale průvody bývají v dnešní době i v úterý či jiný den. Střídmost a vynechání masa z jídelničku trvá až do velikonočních svátků kromě neděl. Každá z těchto šesti neděl během postního období má svůj název. Možná znáte Květnou neděli, tu poslední, kdy se chodí do kostela světit kočičky. Ale určitě jste slyšeli i o vynášení smrtky neboli Morany do řeky a symbolickém pohřbení zimy o pátou neděli, která je nazývána Smrtná.

Masopustní průvody zažívají v posledních letech opět velký boom. Zdroj: sxc.hu

Masopustní průvody zažívají v posledních letech opět velký boom. Zdroj: sxc.hu

Pašijový týden

Co to znamená pašije?

Z latinského passio – utrpení, pašije jsou vyprávění o Kristově utrpení.

To hlavní však začíná v pašijovém týdnu před Velikonocemi. V pondělí, které je nazýváno Modré, bychom měli rozjímat, je to den klidu a mlčenlivosti. Šedivé úterý je předzvěstí smutku. Oba tyto dny byly vždy všedními. Jejich pojmenování dokonce vzniklo pravděpodobně až novodobě.

Škaredá středa

Tady se dostáváme k tomu, proč se vlastně slaví Velikonoce. Celé svátky připomínají ukřižování Ježíše Krista. Možná se divíte, proč je nutné si to připomenout, ale například ve Velké Británii neví skoro polovina obyvatel, proč se Velikonoce slaví. O Škaredou středu Jidáš zradil Krista. Je nazývána také Sazometná, protože by se měly vymetat komíny a pece. Doufáme, že jste se ve středu moc nemračili, protože vám to podle pověry vydrží celý rok.

Zelený čtvrtek

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč právě zelený? Výklady jsou dva. Buď podle mešních rouch, které nosili kněží v tento den, nebo podle louky, na níž se šel Ježíš Kristus modlit po večeři. V tento den si totiž připomínáme poslední večeři Páně. Dodnes se traduje, že bychom měli jíst něco zeleného. Pokud však nemáte zálibu v zelenině, vymysleli sládci skvělý způsob, jak si zelenou v jídelníčku vynahradit – zelené pivo. V tento den byste také neměli slyšet zvony, které „odlétají do Říma“.

Obraz poslední večeře Páně je velmi známým. Zdroj: wikipedia.org

Poslední večeře Páně je velmi známým motivem křesťanských obrazů. Zdroj: wikipedia.org

Velký pátek

Připomíná se den ukřižování Ježíše Krista. Je to den smutku, nekonají se ani mše. Jděte na procházku do přírody a dávejte pozor, aby se vám nezjevil vchod do nějaké jeskyně či skály. V tento den se totiž otevírá země, aby odhalila své poklady. Pokud chcete být krásnější nebo se zbavit pih, omyjte se ráno vodou z potoka nebo řeky. Možná se jednou dočkáme, že i z Velkého pátku se stane státní svátek.

Bílá sobota

Sobota je dnem světla, zapaluje se velikonoční svíce, které se říká paškál, jako symbol vzkříšení Krista. V tuto dobu se také vrátí zvony a znovu se rozezní. Až uslyšíte první zazvonění, zvedněte něco těžkého a budete mít sílu po celý rok. A na sebe si vezměte něco nového, aby vás beránek nepokakal.

Boží hod velikonoční

Nedělí končí půst a podle pověr nesmíte stlát, zametat, vynášet hnůj, mýt nádobí, šít, čistit boty apod. Trochu těžké, když vrcholí velikonoční úklid, že?

Červené velikonoční pondělí

Pánové, zkuste si pomlázku uplést, není to vůbec těžké a návodů na internetu je spousty. Zdroj: Martin Strachoň, wikipedie.org

Pánové, zkuste si pomlázku uplést, není to vůbec těžké a návodů na internetu jsou spousty. Zdroj: Martin Strachoň, wikipedie.org

Slovo Pomlázka vzniklo od pomlazení. Vrbové proutky mají totiž kouzelnou moc a dívka tím, že dostane pomlázkou, omládne a zkrásní.

Tento den chodí chlapci na koledu a dívky se nechají dobrovolně šlehat. Tak to známe nyní. Všude slyšíme plno feministických nářků, ale dříve  to dívky chlapcům oplácely hned v úterý. Tento zvyk si dnes nahrazujeme trochu tím, že dívky mohou chodit „šupat“ o přestupný rok.

I když počasí nám zatím vůbec nepřeje, doufáme, že si Velikonoce užijete. Snažte se nebýt ovlivněni současnou komerční podobou a užijte si Velikonoce tradičně jako třeba Vánoce. A klidně nám napište do komentářů nebo na Facebook, jak je slavíte vy.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář