Babička Boženy Němcové se ocitá na divadelních prknech

Divadlo Kultura / 30.3.2013

Divadlo Na Fidlovačce se pustilo do nejslavnějšího díla naší nejznámější spisovatelky a určitě neudělalo chybu.

Babička v dramatizaci a režii Jana Jirků je skvělou podívanou pro celou rodinu. Příběh všem tak známý je v divadelním provedení proložený zajímavou linií, ve které se dozvídáme, za jakých okolností Božena Němcová Babičku napsala. A tušíte správně, že jednoduché to nebylo.

Práce režiséra je na tomto díle přímo obdivuhodná. Režisér Babičku zdramatizoval výborně, skvěle vystihl základní téma, které nejenže ponechal, ale dokonce zvýraznil. Skláním poklonu i za výborné režisérské vedení celého hereckého souboru, který v Babičce vystupuje. Inscenace čítá kolem třiceti herců včetně velkého množství dětí, které jsou na jevišti přímo kouzelné. Občasné vypadnutí z rolí těch nejmenší je veselým zpestřením inscenace. Režisér pak sám o inscenaci říká: „Je to jednoduše o lásce, štěstí a lidském zoufalství všech těchto žen. O smrti. O základních věcech člověka – ženy. Ženy. Ženy! Ženy!! Ženy!!!“

Božena Němcová píše svou Babičku. Zdroj: fidlovacka.cz

Božena Němcová píše svou Babičku. Zdroj: fidlovacka.cz

„Štěstí – neštěstí – láska – manželství – kytička – hubička – dítě – smrt.“

Jako by tato dětská říkanka pojmenovávala všechna základní témata inscenace. Nejsilnějším tématem je ale láska, ať už se jedná o lásku mileneckou, mateřskou či lásku ke své zemi nebo lásku k Bohu. Společně s Babičkou prožívá svou lásku několik dalších žen. Sledujeme jejich životní osudy a obdivujeme Babičku pro to, s jakým klidem a nonšalancí svým přítelkyním pomáhá.

Na mě z inscenace dýchla i úcta ke starému člověku. Babička je ženou plnou zkušeností, které získala věkem. Všichni k ní tedy chovají náležitou pokoru a obdiv. Pro její moudrost ji dokonce vyhledávají a chtějí poradit či pomoci. V dnešním světě se na starší lidi díváme skrz prsty a není nám tak  jasné, co by dokázali nabídnout naší moderní době. Já své prarodiče vnímám podobně jako Božena Němcová svou babičku.

Babička ve společnosti svých vnoučat a Kristly. Zdroj: fidlovačka

Babička ve společnosti svých vnoučat a Kristly. Zdroj: fidlovacka.cz

Vše sedí jak má

V inscenaci naprosto září Eliška Balzerová, která hraje Babičku. Její hlas, pohyb na jevišti i osobní kouzlo dotváří postavu Babičky tak, jak jsme si ji představovali již při četbě tohoto díla. Jako laskavou, milou a moudrou ženu. V dalších rolích vynikají i ostatní ženské hrdinky. Výborný výkon podává Barbora Mošnová v roli Viktorky, která hereckou výzvu zahrát si bláznivou mladou ženu přijala opravdu výborně.

V roli kněžny se objevuje Iva Pazderková. Působí vzhledem ke svému postavení správně trochu arogantně, ale přesto je to žena hodná s taktéž nešťastným životním osudem. Nedokázala bych si v této roli představit lepší herečku. Další ženskou roli skvěle hraje Marie Doležalová. Její Kristla je snad nejenergičtější postava vůbec.

Babička promlouvá s Kněžnou. Zdroj: fidlovacka.cz

Babička promlouvá s kněžnou. Zdroj: fidlovacka.cz

Inscenaci vystihl i scénograf Pavel Kodeda, jehož scéna působí staročesky a zároveň i nově. Nejvýrazněji si ale pohrál se zámkem kněžny, který diváky okamžitě upoutá. Chválím i práci se stínovým divadlem. Inscenaci to oživilo a působí to krásně, tak trochu romanticky, což se k hlavním ženským hrdinkám opravdu hodí.

Scénu skvěle doprovodila i kostymérka Andrea Králová, jejíž kostýmy k celé inscenaci naprosto padnou. Všude jsou květiny a barvy, tak jak to ženy mají rády. Dovolila bych si zopakovat režisérova slova: „Ženy! Ženy!! Ženy!!!“  Všechno tak nějak dokonale ladí.

Babička je skvělým divadelním zážitkem pro každého. Běžte se podívat a věřte, že nebudete zklamaní. A možná i trochu porozumíte ženskému srdci.

Inscenace: Babička
Autor: Božena Němcová
Divadlo: Divadlo Na Fidlovačce
Premiéra: 21. března 2013
Režie: Jan Jirků
Herecké obsazení: Eliška Balzerová, Anika Menclová/ Rebeka Chudobová, Marek Salvet/ David Rakouš, Matěj Burkert/ Jakub Chudoba, Rozálie Mako/ Kristina Kratochvílová. Marie Doležalová, Barbora Mošnová, Iva Pazderková, Vanda Chaloupková, Daniel Rous, Ctirad Götz, Denny Ratajský, Lukáš Rous, Matěj Kužel, Pavel Nečas, Milan Kačmarčík, Zdeněk Palusga, Martina Šťastná, Ludmila Molínová ad.
Cena: 279 – 439 Kč

Zdroj perexové fotografie: fidlovacka.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář