Aprílové novinky v kinech

Film / 1.4.2013

Vzhledem k tomu, že počasí je stále zimní, ideální aktivitou pro následující dny je návštěva kina. Na co se můžeme během dubnových dnů těšit? 

Jack a obři

Jack the Giant Slayer

David a Goliáš? Ne, Jack a jeho obří protivník. Zdroj: warnerbros.com

Premiéra v ČR: 4. 4. 2013

Fantasy/drama

USA, 2013

Režie: Bryan Singer

Hrají: Nicholas Hoult, Eleanor Tomlinson, Bill Nighy, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Ian McShane, Eddie Marsan

Všechny milovníky fantastiky jistě potěší, že do kin přichází dobrodružné fantasy drama Jack a obři. O obsahu nám možná více napoví originální název Jack the Giant Slayer (Jack zabiják obrů), je tedy jasné, že vztah Jacka a obrů nebude zrovna přátelský. A není se co divit. Obři totiž vtrhnou na naši Zemi a snaží se ji uchvátit zpátky do svých spárů a lidi uvrhnout do otroctví.

V cestě jim ale stojí farmář Jack (Nicholas Hoult – Jak na věc, Souboj titánů), který jejich vpád do našeho světa zavinil a je pevně rozhodnutý, že co si navařil, to si taky sní. Zvlášť když je v sázce život krásné princezny (Eleanor Tomlinson – Iluzionista, Alenka v říši divů). Filmem se jako členové královské gardy mihnou také Ewan McGregor (Moulin Rouge, Trainspotting) nebo Bill Nighy (Underworld, Láska nebeská), takže všichni jejich fanoušci by měli Jacka a obry považovat za „povinnou literaturu“. Bryan Singer, režisér filmu, je podepsán pod všemi díly X-Menů, tedy se máme na co těšit.


 Lesní duch

Evil Dead

Těšíte se za mnou do kina? Zdroj: evildead-movie.com

Premiéra v ČR: 4. 4. 2013

Horor/thriller

USA, 2013

Režie: Fede Alvarez

Hrají: Jane Levy, Shiloh Fernandez, Jessica Lucas, Elizabeth Blackmore, Lou Taylor Pucci

Ani fanoušci hororu nepřijdou v dubnu zkrátka, čeká na ně totiž hororový thriller Lesní duch (The Evil Dead). Samotné zhlédnutí traileru mě přesvědčilo, že rozhodnutí nejít na tenhle film do kina je vzhledem k tomu, jaký jsem strašpytel, správné. Příběh narkomanky Mii, která spolu s partou přátel odjíždí do opuštěné lesní chaty, aby se zbavila své závislosti na drogách, vyniká především svým temným zpracováním, scénami plnými násilí, slizu, špíny a křiku – zkrátka typická lahůdka pro hororové fajnšmekry.

Režisér Fede Alvárez je sice začátečníkem, který má na kontě pouze dva filmy, ale není třeba mít strach (ten přijde až v kině). Film je nástupcem původního velmi úspěšného Lesního ducha Sama Raimiho z roku 1981 a Raimi sám pracoval na novém scénáři a dohlížel na natáčení.

Film je přístupný až od patnácti let kvůli velmi frekventovanému výskytu násilných scén; sami herci byli brutalitou materiálu zaskočeni a v rozhovorech někteří z nich přiznali, že tvorba filmu nebyla vůbec jednoduchá. Aby taky ne, když cílem bylo natočit snímek, který vyděsí i otrlé pravidelné diváky hororů.


Jako za starejch časů

Stand Up Guys

Poslední jízda jejich života začíná. Zdroj: standupguysfilm.com

Premiéra v ČR: 4. 4. 2013

Komedie/krimi

USA, 2012

Režie: Fisher Stevens

Hrají: Al Pacino, Christopher Walken, Alan Arkin, Julianna Margulies, Katheryn Winnick, Vanessa Ferlito, Mark Margolis, Addison Timlin

Ve filmu Jako za starejch časů (Stand Up Guys) se představí trojice postarších pánů – Val (Al Pacino – Vůně ženy, Kmotr), Doc (Christopher Walken – Stepfordské paničky, Chyť mě, když to dokážeš) a Hirsh (Alan Arkin – Čekej do tmy, Malá Miss Sunshine). Nečekejte ale žádný příběh z domova důchodců, tihle chlapíci za sebou mají pestrou minulost mafiánů a kriminálníků. Když se tedy Val dostane z vězení, je čas to pořádně oslavit.

A o to víc, když času není nazbyt a chystá se vyúčtování životních chyb. Film zabírá velmi krátký časový úsek, kdy hlavní protagonisté zažijí více akce a dobrodružství než běžný člověk během celého života.

Al Pacino je svými rolemi gangsterů proslulý a přibývající roky nijak neotupily jeho herecké schopnosti. Filmu se navíc nemusí obávat ani dámy-divačky, vzhledem k pokročilejšímu věku hlavních protagonistů se spíše než akční honičky uplatňují břitké rozhovory nacpané vtipnými hláškami a glosami. Filmoví kritici se odvažují snímek nazvat brilantním rozloučením Al Pacina se stříbrným plátnem.


Lore

Lore

Nebezpečná cesta poválečnou Evropou. Zdroj: cinemotions.com

Premiéra v ČR: 11. 4. 2013

Drama/válečný/thriller

Německo, Austrálie, Velká Británie, 2012

Režie: Cate Shortland

Hrají: Saskia Rosendahl, Nele Trebs, Phillip Wiegratz, Ursina Lardi, Kai-Peter Malina, Sven Pippig, Friederike Frerichs

A teď něco z intelektuálnějšího soudku. Duben totiž přináší do kin i válečné drama Lore. Hlavní hrdinka Lore (Saskia Rosendahl) je dcerkou nacisticky orientovaných rodičů, kteří jsou po světové válce odsouzeni a zavřeni do vězení. Mladá Lore pak před sebou má nelehký úkol, kdy se musí postarat o své mladší sourozence a dostat je do bezpečí k babičce.

Ve filmu vidíme poválečnou Evropu očima dívky, která byla vychována Hitlerovou ideologií, ale teď, když na vlastní oči vidí odvrácenou stránku jeho myšlení, sama pochopí, že ne všechno, co nás rodiče učí, je správné. Snímek Lore tak díky neotřelému úhlu pohledu zpracovává již mnohokrát natočenou problematiku druhé světové války jiným způsobem.

Během své cesty se Lore a její sourozenci setkávají také s židovským uprchlíkem Thomasem (Kai Malina). Jak lze čekat, i to s sebou přinese mnoho neočekávaného.

Festivalový snímek rozhodně není klasickou hollywoodskou podívanou pro každého, ale pokud vás problematika druhé světové války zajímá, rozhodně byste si ho neměli nechat ujít.


Nevědomí

Oblivion

Vítejte na Zemi. Zdroj: oblivionmovie.com

Premiéra v ČR: 18. 4. 2013

Akční/sci-fi

USA, 2013

Režie: Joseph Kosinski

Hrají: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Nikolaj Coster-Waldau, Andrea Riseborough, Zoë Bell, Melissa Leo, James Rawlings

Představte si Zemi budoucnosti. Zemi, která sice vyhrála ve velkém konfliktu, ale při bojích o záchranu byla téměř zničena. To je prostředí, do kterého nás zavádí film Nevědomí (Oblivion). Obyvatelé bývalé modré planety byli evakuováni a na povrchu se mezi troskami civilizace pohybují pouze úklidové týmy. Do jednoho z nich patří i Jack (Tom Cruise – Mission Impossible, Minority Report), který si čas krátí převážně tím, že v ruinách lidského světa hledá zapomenuté střípky minulosti.

Problém přichází až v okamžiku, kdy při svém zkoumání najde tajnou skupinu bojovníků, kteří se ukrývají v podzemí. Jejich velitel Beech (Morgan Freeman – The Shawshank Redemption, Batman Begins) pak Jackovi osvětlí skutečnosti, které se před ním jeho velitelé snažili utajit a seznámí ho s tajemnou Julií (Olga Kurylenko – Quantum of Solace, Sedm psychopatů) z jeho minulosti.

Další z Cruisových rolí v podivných postapokalyptických neosobních sci-fi filmech na stříbrném plátně. Režisér Joseph Kosinski dal filmu Oblivion původně podobu krátké filmové povídky, jež se přerodila v obrazový román. Ten vyšel v USA v době tamní premiéry filmu.


Zambezia

Zambezia

Zambezia – ptačí ráj. Zdroj: zambeziamovie.com

Premiéra v ČR: 25. 4. 2013

Animovaný/komedie

Jižní Afrika, 2012

Režie: Wayne Thornley

Hrají: Jeremy Suarez, Abigail Breslin, Jeff Goldblum, Leonard Nimoy, Samuel L. Jackson, Jenifer Lewis, Jim Cummings, Jamal Mixon, Richard E. Grant

Máte už dost pochmurných vizí budoucnosti a nechutných lesních hororů? Pak je tahle novinka něco pro vás. Animované dobrodružství sokola Kaie, který se vydá do bájného ptačího města, nese název Zambezia. Mladý Kai skutečně najde zemi svých snů a dokonce prokáže dostatek talentu na to, aby se mohl stát členem elitní ochranářské letky. A aby toho nebylo málo, podaří se mu dokonce potkat „dívku“ svých snů.

Ale nic není tak růžové, jak by se mohlo zdát. Zambezia totiž bude čelit útokům strašného ještěra, který chce ptačí populaci zotročit a hlavně si pochutnat na jejich vajíčkách.

Zambezia není disneyovským trhákem, takže nečekejte klasické všem známé animace. Jedná se dokonce o jeden z prvních afrických filmů natočených technologií stereo scopic 3D. Přesto má co nabídnout, zaujme právě svojí originalitou. A veselá letní hudba vám bude v uších znít ještě dlouho.


Bezpečný přístav

Safe Haven

Rodinná idylka… nebo ne? Zdroj: thecinemasource.com

Premiéra v ČR: 25. 4. 2013

Drama/romantický

USA, 2013

Režie: Lasse Hallström

Hrají: Julianne Hough, Josh Duhamel, Cobie Smulders, David Lyons, Cullen Moss, Ric Reitz, Noah Lomax, Nicholas Sparks, Red West

A na závěr špetka romantiky. Film Bezpečný přístav (Safe Haven) vypráví příběh Katie (Julianne Hough – Varieté, Rock of Ages), která prchá před svou minulostí. A když se objeví v městečku Southport, je pevně rozhodnuta nezapouštět kořeny, aby své tajemství zachovala a mohla konečně přestat utíkat.

Není to tak jednoduché, když se jí do cesty připlete sympatický vdovec  Alex (Josh Duhamel – Obraz Doriana Graye, Transformers) a jeho dvě děti. A kromě nich také tvrdohlavá sousedka Jo (Cobie Smulders – Jak jsem poznal vaši matku, Avengers), která je odhodlaná Katie pomoci – i přes její námitky.

Švédský režisér Lasse Hallström má na kontě několik velmi úspěšných filmů, od Pravidel moštárny podle předlohy Johna Irvinga přes Čokoládu s Johnnym Deppem až k Milý Johne s dvojicí Tatum a Seyfriedová. Bezpečný přístav by tak měl přinést scény plné napětí a tajemné atmosféry, ale i promyšlený romantický příběh. A ještě aby ne, je totiž natočen podle novely úspěšného Nicholase Sparkse, autora slavného Zápisníku jedné lásky.


Myslím, že z dubnové nabídky si musí skutečně vybrat každý. O zábavu na deštivé a chladné dny tedy máme postaráno.

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář