Plzeň relaxovala, přijeli Republic of Two

Hudba Kultura / 4.4.2013

Jak to dopadá, když na koncert dojde jen pár hudebních nadšenců?

Ve čtvrteční večer do plzeňského klubu zavítala skupina Republic of Two v rámci jejího celorepublikového turné. O této kapele jsem slyšela už dříve, ale nikdy jsem neměla možnost je vidět naživo, takže když jsem se dozvěděla, že se mají objevit v Plzni, bylo jasné, že mi nesmí ujít.

Republic of Two už koncertují nějakou dobu. Přesněji vznikli v roce 2009 při cestě do Portugalska. Jádro kapely tvoří dva členi (proto tedy Republic of Two), a to Jiří BurianMikoláš Růžička. Jejich hudba se nese v akustickém stylu, který je místy doprovázen houslemi nebo čelem.

Republic of Two v Plzni.

Republic of Two v Plzni.

Na kontě mají tři alba s tím, že první album s názvem Raising the Flag bylo dokonce oceněno Akademií populární hudby cenou Anděl za objev roku, a to v roce 2010.

V roce 2011 vydala kapela dvě nová alba. Jedním z nich jsou remixy a remaky desky Raising the Flag, na kterých spolupracovaly kapely, jako jsou  Ecstasy of St. Theresa, Charlie Straight, Dva, Luno, Photolab, Kubátko, Tvyks, Enemy, Juanita Juarez, Cartonnage a jiné.

Druhé album tohoto roku nese název The End of War a vzniklo za podpory t-music.

Koncert s komorní atmosférou

Kapelu doprovázela houslistka.

Kapelu doprovázela houslistka.

Koncert byl naplánovaný na devátou hodinu, ale hrát se začalo až v půl desáté. Kapela byla v tradičním složením jen s tím rozdílem, že doprovodem jim tentokrát byla skvělá houslistka, která opravdu perfektně podtrhla akustické znění, ve kterém se celý večer nesl.

Zaskočilo mě, že vcelku kulturní plzeňské publikum nedokázalo tyto skvělé muzikanty ocenit. Celý koncert se tedy nesl v dosti komorní atmosféře, což tentokrát nebylo vůbec na škodu. Vzhledem k žánru kapely to bylo naopak přínosné.

Alba kapely jsem už znala, takže jsem dobře věděla, do čeho jdu. Živý koncert je vždy takovým malým důkazem toho, zda muzikanti opravdu umí předvést to, co posluchači znají z alba. Tady u této kapely to nebyl žádný problém, ba naopak! Skvělý zvuk akustické kytary a o zpěvu ani nemluvě.

Například má oblíbená píseň Home, která byla od studiové nahrávky trochu pozměněna, zněla naprosto skvěle, dokonce bych si dovolila tvrdit, že se mi zalíbila snad ještě víc než původní verze. Samozřejmě nechyběly hity jako Sun, Shadows nebo skladba Directions, kterou můžete znát z populárního miniseriálu Hořící keř od Agnieszky Holland.

Opravdu si nedokážu vysvětlit, proč byla účast na této kulturní akci tak chabá. Zda za to mohlo nešťastně zvolené datum nebo jednoduše tato skupina nemá v Plzni dav fanoušků.

Turné této pražské kapely končí 28. 6. v Karlových Varech na Mezinárodním Filmovém Festivalu.

Kam ještě kapela Republic of Two zamíří?

 

20. dubna – Brno, Bar Plznička

25. dubna – Český Krumlov

26. dubna –  Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

27. dubna – České Budějovice, Horká vana

28. června – Karlovy Vary, Grandhotel Pup

 

Zdroj fotografií: Alice Muziková, Generace 21

 

 

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentář