NP Krka uchvátí každého návštěvníka

Cestování / 12.4.2013

Malebná krajina, krásné vodopády a mnoho jezer i jezírek. Přesně na to se můžete těšit v NP Krka.

Národní park Krka se nachází na stejnojmenné řece o délce 73 kilometrů, která při své cestě vytváří neuvěřitelné množství peřejí a jezer. Vyhlášen byl v roce 1985 a jedná se o jeden z nejmladších parků, které lze v turisticky oblíbeném Chorvatsku vidět.

Naučné stezky, vyhlídky a mnoho dalšího

Pohádkovou krajinou národního parku vás provází nespočet naučných stezek, cestiček a vyhlídek, ze kterých jsou všechny vodopády jako na dlani. Naleznout zde můžete celkem sedm velkých vodopádu a opravdu mnoho průzračných jezírek. Za nejkrásnější vodopád je považován Skradinski buk, který je na některých svých místech široký až čtyři sta metrů a jeho výška dosahuje skoro padesáti metrů.

NP Krka

Vyhlídky vám nabídnou ten nejlepší pohled na vodopády! Zdroj: Martina Baierová, Generace21.cz

Dalším velice zajímavým přírodním útvarem jsou travertinové kaskády vzniklé z vápencových usazenin rozpuštěného uhličitanu vápenatého. Těchto kaskád naleznete na toku řeky celkem sedm.

NP Krka je útočištěm také mnoha druhů zvířat!

Nejen krásná a čistá příroda vás v tomto národním parku okouzlí! Příjemné prostředí je jako dělané pro mnoho druhů drobných živočichů, kteří vás budou celou cestu provázet.  Ve zdejší vodě můžete spatřit přibližně osmnáct druhů ryb a z toho deset druhů je trvale vyskytujících se na jednom místě. Mezi další místní „obyvatele“ patří několik druhů obojživelníků, plazů a ptactva. Pakliže vydržíte chvilku stát naprosto bez hnutí, potěší vás svou přítomností i nádherní motýli.

NP Krka

U některých vodopádů je možné se i osvěžit. Zdroj: Martina Baierová, Generace21.cz

Za povšimnutí a případnou návštěvu stojí kostel svaté Nikole či největší zachovaný komplex domů, který se skládá z kuchyně, místností pro mlynáře a stájí. Nechybí obnovená mlýnská kola, dříve fungující na principu drtiče.

A co vy, které chorvatské národní parky plánujete navštívit?

Partnerem článku je CK Mundo.

Zdroj perexové fotografie: Martina Baierová, Generace21.cz

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář