Velkolepé století ála životní příběh Sultána Sulejmana | zdroj: fanpop.com

Nahlédněte pod pokličku turecké historie

Film Kultura / 13.4.2013

Seriál Velkolepé století nás zavede do 15. století, kdy mladý Sulejman přebírá vládu po svém otci Selimovi.

Muhteşem Yüzyıl/Velkolepé století

historický/drama/životopisný

Turecko, 2011

Režie: Darul Taylan, Yağmur Taylan

Hrají: Mehmet Günsür, Halit Ergenç, Meryem Uzerli,..

Sulejmanovi je teprve 26 let a už před ním stojí nelehký úkol – musí převzít vládu po svém zesnulém otci. Mladý sultán má mimo jiné harém plný sličných otrokyň, které jsou mu téměř vždy k dispozici. Ze všech otrokyň se ovšem vyjímá Alexandra (Meryem Uzerli). Ta se především chce pomstít za smrt svých rodičů, a proto vstupuje do Sulejmanova života. Stává se tak jeho nejoblíbenější milenkou a později i manželkou. V seriálu můžeme vidět, kromě vývoje Osmanské říše, i válku dvou žen – Alexandry a Mahidevran. Obě jsou odjakživa velké rivalky a obě usilují o Sulejmanovo srdce. Jejich rivalství podstatně změní budoucnost Osmanské říše.

Sulejman se svou nejoblíbenější, Alexandrou | zdroj: haber.rotahaber.com

Sulejman se svou nejoblíbenější, Alexandrou | zdroj: haber.rotahaber.com

SULTÁN SULEJMAN

Sultán Sulejman byl panovník Osmanské říše (1520-1566). Měl celkem 15 dětí, z toho přežil jeden jediný: Selim II. Nejvíce potomků měl s Alexandrou.

Onur ze Šeherezády změnil povolání, stal se sultánem

Hlavního představitele sultána Sulejmana, Halita Ergençe, můžete znát z turecké telenovely Tisíc a jedna noc, ve které si zahrál úspěšného podnikatele Onura Aksala. Zde exceloval se svojí ženou Bergüzar Korel. Slavný pár má syna Aliho a mimo jiné se podívali i na Slovensko. Halit se po skončení natáčení Tisíce a jedné noci upsal právě Velkolepému století, kvůli kterému si musel nechat narůst vousy, aby byl aspoň trochu podobný Sulejmanovi.

Co se týče hereckého obsazení, kostýmů, prostředí a scén ve filmu, je to všelijaké. Někteří herci působí velmi škrobeně, ale těžko říct, jestli škrobenost charakterizuje jejich postavy, nebo mají problémy s hraním. Kostýmy jsou úžasné, bohaté a každý kostým symbolizuje určitou postavu. Prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je přímo pohádkové. Palác mi přijde jako honosná stavba, kde bych si bez problémů představila svoje žití. Je víc věcí, které bych seriálu vytkla, ale tou hlavní jsou války. Na první dojem jsou dokonale umělé. Bojovníci kolem sebe sekají rukama, ve kterých drží zbraně, objevují se zpomalené záběry a podobně.

Jak si můžete přečíst níže, seriál má na ČSFD přímo příšerné hodnocení, což svědčí i o tom, že seriál není pro každého. Ale i tak bych jej hned nezatracovala. Velkolepé století má sice nějaké ty mouchy, ale upřímně, který seriál či film je nemá? Myslím, že každý, kdo má rád historii, si seriál, nebo alespoň něco z něj, oblíbí.

Hodnocení ČSFD: 15%, 134. nejhorší seriál

Zdroj perexové fotografie: fanpop.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

18tiletá studující slečna na gastronomické škole Adolpha Kolpinga se svými zájmy řadí mezi nadšeného sledovatele filmů, nenapravitelnou čtenářku a věčně píšící dívku, jejíž hlavní zaměření zde na webu je rubrika "Film".

Zanechte komentář