Praktický průvodce Prahou vás zavede i na neobvyklá místa

Cestování Literatura / 26.3.2018

Malá knížka, kterou si můžete strčit do kapsy a objevit s ní Prahu na vlastní pěst, vám může přijít vhod. Co v ní najdete?

Nakladatelství Levné knihy pokračuje ve své tradici jako vydavatel a distributor levných kapesních průvodců. Tentokrát se zaměřilo na Prahu, která má rozhodně co nabídnout a nelze ji neprozkoumat, ať už jste sem přijeli na týden, den nebo zde žijete celý život.

Autor knihy, Slavomír Ravik, je studentem architektury a absolventem historie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Má letité zážitky, o které se prostřednictvím tohoto průvodce dělí se čtenáři, turisty a cestovateli.
Praha – Praktický průvodce vás nebude vodit po klasických táhlých ulicích od domu k domu, jak tomu bývá u běžných průvodců. Autor se snažil popsat stověžaté město specificky – kniha je tedy určena především těm turistům, kteří mají zájem o paláce a historické budovy, o nichž se prostřednictvím průvodce můžete stručně dozvědět vše podstatné i něco navíc.

Vyprávění o domech a palácích

Autor nám představí způsob, jakým se od středověku až po současnost číslovaly domy v pražských městech, jaká se těmto domům dávala znamení do štítu, kdo v domech vlastně žil a jak to domovní podobu ovlivnilo. Vypráví o tom, jak se vyvíjely jednotlivé umělecké směry, a udává příklady, jak se tyto směry podepsaly na stavbách. V neposlední řadě nevynechává povídání o náměstích a radnicích.

S tímhle průvodcem už se v Praze nikdy neztratíte.

Další kapitolu tvoří vyprávění o palácích, zvlášť o těch z období baroka.

Vyprávění o chrámech, klášterech, věžích a zvonech

Poutavá kapitola o rotundách, kostelech, chrámech, klášterech, synagogách, věžích, zvonech a dalších náboženských památkách, které stojí za to vést v patrnosti a případně navštívit.

Cesta na Hradčany

Autor si samozřejmě nemohl odpustit kapitolu o Pražském hradu, dominantě našeho hlavního města, sídla králů a prezidentů. Soustředí se ale i (nejen písemně, nýbrž i graficky) na panorama Hradčan a Pražského hradu.

Do pražské zeleně

Co určitě v takovém praktickém průvodci nesmí chybět, jsou zahrady a parky, palácové zahrady ve Valdštejnské ulici, kašny a fontány, ale také hřbitovy a plastiky města. Píše zkrátka o všech těch leckdy trochu zapadlých a opomíjených místech, kde však můžeme často hledat útočiště před rušným velkoměstem, i když jsme v jeho středu.

Přehledné členění i obrázky vám pomůžou v orientaci. Teď už pro vás body na mapě nebudou jen vytučněným pojmem.

Poslední kapitoly tvoří vyprávění o pražských mostech a jejich historii, o pražských ostrovech a samozřejmě se na závěr dozvíme všemožné informace z oblasti kultury – o divadlech, galeriích a muzeích, která stojí za to navštívit a podobně. Také restaurace a kavárny nám budou doporučeny.

Kniha je přehledně členěna, obsahuje podstatné i zajímavé informace, je doplněna graficky jak obrázky a ilustracemi, tak mapami pro lepší orientaci. S tímto průvodcem se už nejen neztratíte, ale také budete vždycky vědět něco víc o budovách, kolem kterých procházíte!

Zdroj fotografií v článku: Vlasta Řenčová, Generace21

Zdroj fotografie autora: ČBDB

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář