Pět důvodů, proč vyměnit mapu za Mapy.cz

Cestování Technologie / 10.3.2018

Přesnost, dostupnost, aktuálnost. Že mít mapu v mobilu je už dneska téměř samozřejmé? Divili byste se!

Spousta lidí, zvlášť těch ze starší generace, se brání využívání svého chytrého telefonu naplno. Odmítají například používat aplikace, jako jsou Mapy.cz nebo Google Maps, které usnadňují orientaci a jsou neocenitelným pomocníkem na výletech.

1. Mapy.cz jsou vždycky aktuální

Zatímco klasická tištěná mapa může být už půl roku po vydání neaktuální, v aplikaci Mapy.cz vás změny nezastihnou nečekaně. Nestane se tedy, že byste se vydali na výlet po cestě, která neexistuje nebo která změnila svůj směr, případně je jinak označená.

2. Mapy.cz jsou přesné

Jistě, na mapě se můžete orientovat pomocí kompasu nebo buzoly, případně si ji prostě nastavit k severu, pokud to poznáte. I tak jsou ale cesty často zkreslené a občas nemáte podle čeho určit, kde přesně se nacházíte, jak dlouhá cesta vás ještě čeká, a nemáte jistotu, že se ve složitějším terénu neztratíte.

Mapy.cz vás díky GPS přesně zaměří, nové telefony jsou schopné udat polohu na metry přesně. S hledáním severu už se trápit nemusíte, stačí se párkrát otočit s telefonem v ruce a máte jasno. Přesné měření vzdáleností a vyznačování nejrychlejších nebo turisticky nejoblíbenějších tras také není problém.

3D mapy vám poskytnou přesnější představu o tom, jak vypadá cesta v terénu.

3. Mapy.cz nabízejí mnohem víc

Vývojáři ze Seznam.cz se snaží aplikaci neustále vylepšovat. Můžete využít funkci „tipy na výlet“ a své požadavky následně specializovat. Nebo si změňte turistickou mapu na satelitní nebo rovnou na 3D, pokud chcete místo vidět ještě předtím, než se na něj vydáte fyzicky. Některá místa jsou také zmapována pohledem 19. století, ale to už je spíš pro fanoušky než pro běžného turistu.

4. Mapy.cz můžete využívat za jízdy

Jedna z testových otázek, pokud si děláte zkoušky na řidičský průkaz, se ptá, jestli smí řidič za jízdy číst z map a vyhledávat v nich. Správná odpověď je samozřejmě, že nesmí. Ovšem Mapy.cz se dají využít jako efektivní navigace, která vám na cestách v mnohém pomůže.

Telefon si jednoduše upevníte třeba držákem na čelní sklo, pokud se bojíte, že nevydrží takovou aktivitu, můžete ho přes USB zapojit a nabíjet z autobaterie. Můžete si nastavit funkci, kdy vás hlas telefonu přímo naviguje, někdy ale postačí jen sem tam se na trasu podívat.

Další výhody aplikace Mapy.cz

  • jsou zadarmo, a to jak na internetu, tak pro Android nebo iOS
  • můžete si je stáhnout offline, takže k hledání tras nepotřebujete ani připojení k wifi, ani mobilní data
  • u zastávek a stanic si můžete prohlédnout také jízdní řády
  • Mapy.cz vám vyhledají trasu nejvhodnější pro výlet pěšky, autem, na kole nebo třeba na lyžích
  • kromě toho všeho si můžete vyhledávat nejbližší zajímavé body, zjišťovat otevírací dobu a zobrazit si hodnocení a názory ostatních uživatelů, třeba pokud váháte, kterou restauraci navštívit

5. Mapy.cz můžete tvořit také vy!

Zatímco do tištěné mapy si leda tak můžete zapisovat vlastní poznámky pro osobní účely, na tvorbě a vylepšování aplikace Mapy.cz se můžete podílet aktivně. Například tím, že budete hodnotit místa, která jste navštívili, nebo přidáte fotografie, aby si ostatní uživatelé mohli udělat o místě lepší představu.

Máte v telefonu aplikaci Mapy.cz? Využíváte ji?

Zdroj všech fotografií: Pixabay

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář