Vrcholy Českého středohoří, které stojí za zdolání – 1. část

Cestování / 26.2.2018

V Podkrušnohoří se nachází Chráněná krajinná oblast České středohoří, nejmladší pohoří České republiky.

Českým středohořím protéká převážně řeka Labe, která také tvoří jeho nejnižší bod (u Děčína). Rozděluje nejmladší geomorfologický celek na území České republiky na VerneřickéMilešovské středohoří. Tyto celky se dále dělí na osm částí, které jsou pojmenované podle jednotlivých kopců.

Co se geologie týká, převažují zde čedičové a znělcové horniny, z usazenin opuky a pískovce. Českým středohořím se podél Labe táhne údolí Porta Bohemica, které má jedinečný charakter a dodává krajině majestátní ráz.

Milešovka

Vrchol: 836,5 m n.m.

Cesta: rychlík Praha–Lovosice, osobák Lovosice–Velemín, pěšky k úpatí Milešovky 5 km

Nejvyšším vrcholem Českého středohoří je Milešovka, která své jméno získala podle obce Milešov, která leží asi dva kilometry od kopce a současně Národní přírododní rezervace. Protože vrchol výrazně převyšuje ostatní kopce Českého středohoří, patří Milešovka k místům s nejdrsnějším podnebím u nás. Je považována za největrnější horu Česka a na jejím vrcholu byla zřízena meteorologická observatoř.

Nejvyšší hora Českého středohoří s restaurací a meteorologickou observatoří.

Sedlo

Vrchol: 726 m n.m.

Cesta: rychlík Praha–Lovosice, osobák Lovosice–Liběšice, pěšky k úpatí Sedla 4 km

Sedlo, Jelečská hora nebo Levínské sedlo je čtvrtou nejvyšší horou Českého středohoří. Hora má dva výrazné vrcholy, které z dálky připomínají sedlo – odtud pochází její název. Tyto vrcholy se jmenují příhodně Velké a Malé sedlo (534 m n.m.). Díky původnímu listnatému porostu a bohaté květeně se hora a její okolí staly Národní přírodní rezervací.

Vrchol Sedla opravdu může připomínat jezdecké sedlo.

Lovoš

Vrchol: 570 m n.m.

Cesta: rychlík Praha–Lovosice, pěšky k úpatí Lovoše necelé 4 km

Roku 1892 byla na vrcholu hory Lovoš slavnostně otevřena turistická chata, ze které je výhled do všech stran Českého středohoří. Může ale sloužit i jako telekomunikační objekt. Lovoš vešel ve známost v roce 1756, kdy se zde v bitvě u Lovosic na jižních svazích hory střetla vojska pruské a rakouské armády. I na tomto kopci byla vyhlášena Národní přírodní rezervace.

Na úpatí Lovoše se konala bitva u Lovosic v rámci tzv. Sedmileté války mezi Rakouskem a Pruskem.

Raná

Vrchol: 457 m n.m.

Cesta: například rychlík Praha–Most, osobák Most–Břvany, pěšky k úpatí Rané cca 7 km

Trojvrcholová hora Raná je nejen přírodní rezervace, ale také centrum paraglidingu a sportovního létání v severních Čechách. Od roku 1933 využívají nezalesněné vrcholy rogalisté a paraglidisté. Pořádají se také přehlídky historických kluzáků a „maškarní“ létání.

Raná – centrum sportovního létání severních Čech.

Už jste některý z těchto vrcholů navštívili? Pokud ne, můžete si zkrátit čekání na jaro výletem na některý z nich. Příště si představíme další zajímavá místa Českého středohoří.

Zdroj všech fotografií: archiv Josefa Řenče 

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář