Nevíte, co dělat po maturitě? Lukáš Kerhart radí: Cestujte!

Cestování Osobní rozvoj / 14.2.2018

Autor, cestovatel a kariérní poradce Lukáš Kerhart radí mladým, jak naložit se svým životem a jak najít své pravé já.

Poprvé žil Lukáš Kerhart v zahraničí ve Velké Británii, kde se živil umýváním nádobí. Postupně se vypracoval až na kariérního poradce v Kanadě. Studoval vysokou školu v Dánsku, procestoval přes třicet zemí na světě a dnes v České republice podporuje mladé lidi, aby se nebáli vycestovat, získat zkušenosti, a nabádá je, aby se pak vraceli zpět do Česka. Rád se setkává s lidmi a poslouchá jejich příběhy.

Lukáš Kerhart byl typickým teenagerem. V sedmnácti letech si nějaký čas pobyl v nemocnici, kde se také zrodily jeho první plány, čeho by v životě chtěl vlastně dosáhnout. Od té doby je jeho život jedno velké dobrodružství. Po více než pěti letech v cizině se vrátil do České republiky a radí všem mladým, jak vstoupit do života co nejlépe, jak poznat sebe sama a jak spojit příjemné s užitečným. Jeho knížka se opravdu vydařila.

První opravdový kariérní poradce pro mladého člověka

Ačkoliv autor už na začátku knihy tvrdí, že je spíše extrovert a raději než psaní má rád přímou komunikaci s lidmi (a že se sešel už s pěknou spoustou zajímavých lidí!), odvážil se napsat knihu, která má inspirovat mladé k tomu, aby se nebáli vycestovat, ať už před sebou v životě mají jasný cíl, nebo ne. Nakonec se ale Lukáš strachoval nedostatku literárního talentu zbytečně – knížka je velmi čtivá a také obsáhlá. Najdete v ní spoustu užitečných informací, odkazů, životních příběhů mladých, rad, co dělat a čeho se naopak vyvarovat.

Kniha je rozdělena do deseti kapitol, ve kterých autor dává mladým lidem tipy, jak se sbalit a odjet, na základě čeho se při cestování rozhodovat, jak si určovat priority, překonávat překážky a přežívat neúspěchy. Radí například, že si máme vytvořit bucket list – seznam věcí, které chceme stihnout, než zemřeme. Tuto myšlenku podporuje řada lidí nejen z cestovatelské sféry, ale v podstatě z jakékoli. Mít v životě nějaké cíle je totiž důležité. I kdyby mělo jít „jen“ o to, že se podíváte do Krkonoš nebo se naučíte řídit motorku.

Kniha je plná motivačních citátů, rad zkušenějších a příběhů zajímavých lidí.

Velkým pozitivem je doplnění o desítky životních příběhů lidí, s nimiž se Lukáš na svých cestách nebo v Česku při přednáškách setkal. Každou svou radu, každý tip, každý „netip“ doplňuje příběhem, který se opravdu stal. Na těchto životních osudech ukazuje, že každý z nás touží po něčem jiném a také každá cesta k úspěchu je jiná. Společné je ale jedno – když se budete hodně snažit, dříve nebo později se úspěch dostaví. Jistě, někdo má více štěstí, někdo je třeba průbojnější, ale pokud se alespoň nepokusíte splnit si své sny, ony samy se splnit nemohou.

Knížka plná lidskosti

Kromě životních příběhů zmiňovaných v průběhu knihy, jak se to zrovna autorovi hodilo ke zdůraznění nějakého jevu, nějaké rady, najdeme na konci knihy řadu medailonků lidí, kteří v knize figurují. Poslední stránky také patří fotografické příloze, v níž si můžeme přiblížit autora Lukáše jako člověka, který začínal od nuly stejně jako my, ale který to dotáhl hodně daleko.

 

Kniha je zkrátka velmi inspirativní a určitě stojí za přečtení. Kromě celé řady rad, tipů a povzbuzení zde najdete několik stránek, na nichž je plno odkazů na zajímavé blogery, na stránky, kde seženete levnější ubytování nebo jízdenky atd.

Cestování – nejlepší životní investice

Autor: Lukáš Kerhart

Nakladatelství: Grada

Rok vydání: 2016

Počet stran: 176

Více informací a ukázky na stránkách nakladatelství Grada.

Zdroj fotky v medailonku: Oficiální stránky Lukáše Kerharta

Zdroj obálky knihy: Nakladatelství Grada

0 97 100 1
97%
Average Rating

Hodnocení knihy Cestování - nejlepší životní investice

  • Hodnocení knihy Cestování - nejlepší životní investice
    97%
Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář