5 tipů, jak si užít výlet do Telče

Cestování / 14.1.2018

Na Vysočině nedaleko Jihlavy leží městečko Telč. Až budete projíždět okolo, využijte jedinečnou šanci podívat se sem.

V Telči žije přibližně pět a půl tisíce obyvatel, přesto má každoročně vysokou návštěvnost. Jeho historické jádro je totiž zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (stejně jako třeba Lednicko-valtický areál, Praha, morový sloup v Olomouci nebo vila Tugendhat v Brně).

Starobylá Telč

Podle pověstí bylo město založeno už na přelomu jedenáctého a dvanáctého století. První zmínky se dochovaly až z počátku čtrnáctého století, přičemž v pramenech nejvíce vyniká jméno Oldřicha III. z Hradce. Vítkovci – rod, kam Oldřich patřil – se o následný rozvoj města po všech stránkách postarali a díky tomu dnes můžeme obdivovat Staré Město, zámek a další památky.

Mariánský sloup na náměstí Zachariáše z Hradce.

Historie města je dlouhá a pestrá, za zmínku však stojí jen to nejzákladnější – za třicetileté války město strádalo, poté změnilo majitele, v osmnáctém a devatenáctém století se dařilo měšťanstvu a díky industrializaci a zavedení železnice se město začalo modernizovat a přestalo se izolovat.

Tip číslo 1: Turistický okruh

Chcete si obejít město, na nic nezapomenout a užít si odpoledne/den/víkend? Začněte na náměstí Zachariáše z Hradce, tam také najdete Informační středisko. Projděte kolem domu s číslem 71, u něhož si můžete prohlédnout turistickou mapu a případně si znovu ujasnit, kudy chcete směřovat. Pak projděte Dolní bránou, ulicí Na Baště, na křižovatce se dejte vlevo po hlavní silnici, kolem parkoviště, přes Lipky a po červené stezce dojdete k Hadímu jezírku a barokní kapli svatého Karla Boromejského.

Odbočte do lesa, hledejte zelenou značku. Po té se pak vydejte vlevo, dokud se nenapojíte na červenou a opět nedojdete k parku Lipky. Na hlavní silnici zabočte vpravo, ocitnete se v areálu školy. Na Hradecké ulici zabočte vlevo, přejděte hráz Ulického rybníka, ulicí Na Dlážkách se dostanete ke kostelu Matky Boží. Od něj kolem Staroměstského rybníka (můžete si všimnout parního mlýna), sochy svatého Jana Nepomuckého, přes železniční přejezd a židovský hřbitov. Stromovou alejí se dostanete k rozhledně na Oslednicích.

Výhled z věže. Město je plné vody, historie a příjemné, neuspěchané atmosféry.

Návrat uskutečněte po žluté značce na silnici vpravo, zabočte do ulice Maškova, Na Korábě, Tobiáškova a Furchova. Čeká vás sousoší svaté rodiny z roku 1727, průchod Horní bránou, kostel svatého Ducha s překrásnou věží a ocitnete se znovu na náměstí Zachariáše z Hradce. Ujdete asi jedenáct kilometrů.

Tip číslo 2: Ty nejlepší restaurace

Jelikož je Telč tolik navštěvovaná, zdejší gastronomie funguje neustále a velmi dobře. V centru města i na okrajích, velké i menší restaurace nabízejí tradiční česká i moravská jídla a nápoje, samozřejmě. Doporučit můžeme například restauraci Černý orel, Lihovar, Na Kopečku, Na Podolí, Na Žabinci a nebo šenk Pod Věží. Po těch jedenácti kilometrech kolem města si dobrý oběd určitě zasloužíte.

Tip číslo 3: Památková rezervace

Turistická sezóna na Státním zámku Telč bude zahájena 29. 3. 2018
O Telči by se dalo říct mnohé – třeba že zde na relativně malé ploše stojí řada objektů, které rozhodně stojí za návštěvu. My můžeme doporučit například Státní zámek Telč, kde můžete vyrazit na prohlídku renesančních sálů, obytných místností posledních majitelů zámku (Podstatzky-Lichtenstein), zámeckého podzemí, galerie nebo nádvoří a zahrady…

V Telči ale najdete celou řadu dalších památek, ke kterým můžete zavítat. Klášter premonstrátů v Nové Říši, Mariánské poutní místo v Kostelním Vydří, parní mlýn, Mariánský sloup, Muzeum techniky a další a další.

Tip číslo 4: Podívejte se, kde se natáčely vaše oblíbené filmy

Pohádky jako Jak se budí princezny, Z pekla štěstí nebo Až přijde kocour se natáčely mimo jiné právě v Telči. Díky historickému jádru a nádherné okolní přírodě není divu, že si čeští i zahraniční filmaři vybírají právě tuto lokaci. Dále se tu natáčely filmy Bathory, Borgia, Svatby pana VokaPyšná princezna.

Nádherná barokní kaple stojí za vidění.

Zajímavostí může být nejstarší známé vystoupení Telče na filmovém plátně z roku 1928. Filmaři tehdy zaznamenali atmosféru náměstí při příjezdu Tomáše Garrigua Masaryka, tehdy již po třetí zvoleného prezidenta Československé republiky.

Tip číslo 5: V létě na kole, v zimě vlakem

Město leží na železniční trati vedoucí z Kostelce do Slavonic, dopravu zajišťují České dráhy. Autobusoví dopravci jsou například ICOM transport, ČSAD Jihotrans, Student Agency a další. Pravidelné spoje jezdí ve směrech Praha, Jihlava, Třebíč, Slavonice, Jemnice, České Budějovice, Znojmo, Jindřichův Hradec, Brno, Dačice, Pelhřimov a další. Všechna tato města stojí rovněž za návštěvu.

V létě se vyplatí vzít si s sebou kolo a výletovat v okolí Telče právě jako cyklista. Prochází tudy několik cyklostezek – Mysliboře, Dyjice, Třešť, Kostelní Myslová, Horní Myslová, Mrákotín, Řásná… Pro pěší turisty slouží například červené a zelené turistické trasy a naučné stezky Otokara Březiny.

Poslední pohled na náměstí Zachariáše z Hradce. Nalákal vás článek k návštěvě Telče?

Přejeme vám příjemné cestování, ať je leden nebo jakékoliv jiné období!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář