Už jste někdy slyšeli o kebuláči?

Sport / 8.1.2018

Vězte, že kebuláč je hráč Woodkopfu. Že nevíte, co je to Woodkopf? Pak právě pro vás je určený tento článek.  

Počátky Woodkopfu se datují do druhé poloviny 90. let, kdy dva herci a kamarádi Ivan Trojan a Ivan Řezáč během výletu na vodu našli dřevěné fošny. Fošny měly původně sloužit jako dřevo na oheň. Během cesty do základny vodácké výpravy si však Trojan s Řezáčem dali fošny na hlavu, a to je přivedlo na nápad udělat z toho hru.

Pomineme-li všechna pravidla, rozměry hřiště, na kterém se hráči pohybují, i přítomnost rozhodčích, tak v zásadě jde o to, shodit prknem umístěným na hlavě prkno z hlavy soupeře – samozřejmě v rámci povolených možností shazování. Nutno říct, že ačkoliv hovoříme o soupeři a používáme mužský rod, Woodkopf není genderově omezený – hrát mohou jak muži, tak i ženy a potažmo i děti.

I v centru hlavního města se hraje Woodkopf. Tady na fotografii z festivalu Zlomvaz v roce 2013. Zdroj fotografie: www.zlomvaz.cz

Jediným parametrem, který je na hráče kladen, je nutná schopnost udržet na hlavě dřevěné prkno alias fošnu, která je hracím nástrojem. Koordinace s ní není úplně jednoduchá a vyžaduje trénink. Jak by také ne, když měří dva metry, má šířku 16 centimetrů, tloušťku 2 centimetry a k tomu váží mezi 3 až 4 kilogramy.

Jakkoli neuvěřitelně a v určitých momentech snad i trochu komicky může tato hra působit, přesto se jedná o seriózní společenskou hru. Dokonce má od roku 2000 svoji Unii, která usiluje o popularizaci Woodkopfu a šíření jeho dobrého jména.

Pokud stále nevěříte, že se někdo může něčeho takového dobrovolně a s nadšením účastnit, přijďte se podívat na jedno z klání mistrů ve Woodkopfu (pro bližší informace navštivte stránky Unie Woodkopfu www.unie-woodkopf.cz) a neuvěřitelné se stane realitou.

 

Zdroj ikony: www.tyden.cz

Zdroj úvodní fotografie: www.zlomvaz.cz

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář