5+ aplikací, které ocení nejen cestovatelé

Cestování Technologie / 5.1.2018

Proč při cestování nevyužít technologie? Těchto pět aplikací by vám mohlo usnadnit a zpříjemnit cestování.

Určitě znáte a nejspíš i máte v telefonu nainstalovanou řadu aplikací, které využíváte při všednodenních přesunech i cestování do neznáma. My vám dnes servírujeme pět a více aplikací, díky nimž se vám bude cestovat pohodlněji.

S offline mapami už nezabloudíte

Kde jsou ty časy, kdy jsme se na cestách museli orientovat pomocí buzoly a turistické mapy. Pokud jste nechodili do skauta, něco takového jste nejspíš nezažili a nebudete muset zažívat. Díky mobilním telefonům si můžeme zobrazit mapy třeba celého světa, snadno lokalizovat svou polohu a vyhledat si trasu pro cestu autem, pěšky, na kole nebo třeba na běžkách.

Pokud jste se báli tyto aplikace využívat, protože načítání map čerpá příliš mnoho dat a k WiFi připojení nemáte přístup, pak vězte, že si můžete stáhnout offline mapy. Tuhle funkci umí jak Google Maps, tak Mapy.cz a osvědčila se jako nepostradatelná, zvlášť když cestujete v zahraničí, kde se bez mapy zkrátka neobejdete.

Mapy.cz i Google Mapy jsou velmi užitečným pomocníkem na cestách.

Stáhnout si můžete mapu celých okresů, krajů, států nebo jednoduše vámi zvolené oblasti – čím širší rozsah zmapovaného území zvolíte, tím větší bude mít stažený soubor velikost. Ale nebojte se, do telefonu se vám například mapa Jihomoravského kraje vejde bez problémů, i když nemáte paměťovou kartu.

Ubytujte se pohodlně

Aplikace, které pomáhají vyhledat výhodná a dostupná ubytování, jsou velmi užitečné, pokud hledáte na poslední chvíli nocleh. Taková situace může nastat třeba ve chvíli, kdy vyrazíte pod stan a celý týden prší.

Aplikace, jako je Trivago nebo Kiwi, vám na základě vašich požadavků vyhledají ten nejvhodnější hotel, motel nebo hostel. Kritéria mohou být různá – pro kolik osob je pokoj určený a na jak dlouhou dobu, vzdálenost od centra města, maximální cena, kterou jste ochotni zaplatit, případně kvalita hotelu, ubytování se snídaní nebo možnost připojit se k WiFi.

Další aplikací, kterou ocení především lowcost cestovatelé (a kdo z nás, studentů, se nesnaží cestovat co nejvýhodněji, že ano), je Airbnb. Tento projekt si zakládá na tom, že nebydlíte v hotelech, ale ve volných bytech či pokojích dobrovolníků po celém světě. Díky Airbnb se tak můžete vydat i na místa, která by pro vás byla cenově nedosažitelná, případně můžete peníze ušetřené na ubytování věnovat na cestu, dobré jídlo nebo suvenýry z navštíveného místa.

Aplikace, aby vám nic neujelo

V aplikaci Můj vlak (České dráhy) například nemusíte při každé platbě zadávat číslo své inkarty (slevový průkaz).

Idos.cz je téměř nutností, pokud využíváte jakoukoliv hromadnou dopravu na cestách do školy, práce i za poznáním. Tahle šikovná aplikace nežere skoro žádná data a najde vám všechny výhodné spoje městské hromadné dopravy, vlaků, autobusů i letadel. Většinou informuje i o cenách jízdenek a stanovištích.

Aplikace dopravních společností fungují hodně podobně a usnadní vám například nakupování a uchovávání jízdenek.

Pokud ale častěji využíváte například vlaky, autobusy Student Agency/vlaky RegioJetu nebo FlixBus, vyplatí se stáhnout si jejich vlastní aplikace. Díky nim nemusíte nosit po kapsách tištěné jízdenky a o svém spoji víte úplně všechno od zakoupení jízdenky (což jde přes aplikace velmi pohodlně) až po příjezd do cílové destinace.

Kde najdu WiFi?

Podobných aplikací existuje celá řada, například Swift WiFi nebo Wifič.
Bez internetu jako bychom nebyli, a pokud vám dochází data, nemáte signál nebo se chcete dívat na videa a projíždět facebook a instagram, určitě se vyplatí stáhnout si aplikaci WiFi Map – volná hesla a hotspoty.

Funguje na jednoduchém principu – když se ocitnete na místě, kde existuje nějaké připojení k WiFi, můžete si vyhledat, je-li na seznamu v aplikaci a jejím prostřednictvím se připojit.

Pro milovníky Česka

Aplikace Klíč k památkám je skvělým doplňkem na cesty každého milovníka českých památek – hradů, zámků, měst. Přináší komplexní a přehledné informace o stovkách míst, která byste měli navštívit.

Skvěle se hodí, pokud nevíte, kam vyrazit – databáze památek je nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Můžete se také zapojit do celonárodní soutěže a díky aplikaci sbírat „klíče“ – během roku navštívíte pět prohlídek a šestou máte zadarmo.

Hluboká zámek cestování Česko podzim

Poznejte české památky díky aplikaci Klíč k památkám. Víte, jaký zámek je na této fotce?

Které další aplikace užitečné na cestách byste doporučili?

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentářVaše názory

  • Honza

    Parádní článek. Před časem jsem psal něco podobného k nám na Cestolet. Mrkli jsme se na aplikace k dopravě, financím, ubytování a k mapám. Jsou to všechno vysloveně aplikace do mobilu, která já na cestách používám. Myslím, že se budou hodit. https://www.cestolet.cz/clanek/20-aplikaci-na-cesty/