Jak, čím a kam vyrážet na cesty v roce 2018

Cestování / 2.1.2018

Jak se nejlevněji dostat  třeba do Budapešti? Vyplatí se létat po Evropě letadlem? Nejen o tom se v článku dočtete.

Nový rok přináší nové možnosti. Dali jste si nějaké novoroční cestovatelské předsevzetí a chystáte se na cesty? Zvažujete, jak a čím se do cílové destinace dopravit? Záleží na ceně, rychlosti, pohodlí, dostupnosti, zkrátka na všem. Nabízíme vám přehled tipů, jak ušetřit na cestách a kam vyrazit v roce 2018.

Student Agency je v Česku dostupnější

Když se podíváte na mapu linek Student Agency (respektive RegioJetu), zjistíte, že jsou rozšíření po mnoha místech České republiky. Pražákům na tomhle detailu nezáleží, těm ostatním už by ale mohlo. Přeci jen je mnohem pohodlnější mít jako výchozí bod cesty místo ne tak vzdálené bydlišti, takže cestu ještě víc zbytečně neprodlužujeme a nepřiplácíme si za dopravu do velkých měst.

RegioJet staví například v Lounech, Jaroměři, Pelhřimově nebo v Klatovech. Samozřejmě má zastávku či pobočku i ve všech velkých městech Čech, Moravy a také Slovenska. RegioJet zajišťuje především autobusové a vlakové spoje.

FlixBus má jméno v zahraničí

Pokud se vydáváte za hranice republiky a míříte například do Německa, můžete si kromě žlutých autobusů vybrat ty zelené od FlixBusu. Pohodlím se zhruba rovnají (pravda, nenabízejí sluchátka a horkou čokoládu), rozdíl je ale v množství zastávek mimo Českou republiku.

FlixBus je asi nejlepší řešení, když chcete vyrazit do Německa.

Síť spojů FlixBusu je velmi hustá a autobusy vybavené Wifi připojením a toaletami vás odvezou na oblíbené turistické lokality po Německu, Rakousku, Maďarsku, Itálii, zemích Beneluxu, Dánsku, Francii, Švýcarsku a Španělsku. Dostanete se ale i do Británie, Polska nebo Skandinávie.

Nasedněte na vlak, kdykoliv chcete

České dráhy mají také své výhody. Předně to, že železnice je téměř všude a i z odlehlých koutů republiky se po kolejích můžete dostat do centra dění. Koneckonců Česká republika má nejhustší síť železnic na světě.

Kromě toho je velkou výhodou cestování vlakem míra flexibility, kterou si můžete dovolit. Jízdenka, kterou si zakoupíte, platí většinou do druhého dne do šesti hodin ráno, takže pokud nestihnete jeden spoj, nasednete za hodinu či dvě na druhý. Vybírat si můžete mezi osobními vlaky a rychlíky, zdarma si zarezervovat místenku a využít například skupinových slev.

Vyplatí se letadlo?

Z Prahy do Budapešti se letadlem dostanete za 1 hodinu 10 minut za cenu 1384 korun. Student Agency vás tam dopraví autobusem během 7 hodin 15 minut za 545 korun. Českým drahám bude cesta trvat 6 hodin 28 minut a dáte za ni 763 korun. FlixBus si za cestu trvající 6 hodin 46 minut účtuje 899 korun.

Letadlo je velmi rychlý způsob dopravy a bezesporu je to jediné možné řešení, pokud se v rozumném čase chceme přesunout na vzdálenější místo na planetě. Vyplatí se ale cestovat letadlem po Evropě?

Z hlediska časového je letadlo nejrychlejší a zároveň nejdražší. Musíme si ale uvědomit, že délka cesty, kterou uvádí internet, nezahrnuje délku čekání na letišti, nutnou dobu strávenou zde před odletem a proces s odbavováním zavazadel a kontrolou pasu i člověka samotného. Připočtěme si zanechanou uhlíkovou stopu a dost možná můžeme letadlo v našem případě vyškrtnout, pokud tedy necestujeme do Asie nebo Ameriky.

Jak je na tom servis

RegioJet nabízí řadu atraktivních způsobů, jak ukrátit cestujícím dlouhou chvíli – můžete hrát hry, poslouchat hudbu nebo sledovat filmy a seriály, číst si noviny, využít připojení k Wifi a dát si horký nápoj a něco k snědku za symbolickou cenu. Zajímavá je garance včasného příjezdu, kdy při zpoždění spoje dostanete část ceny jízdenky zpět.

České dráhy se snaží své služby neustále modernizovat. Nebojte se tedy rozpadajících se smradlavých vozů, které skáčou po kolejích a vyklepou z vás duši.

FlixBus se může chlubit podobnými vymoženostmi, jako je dostatek prostoru pro nohy, možnost vzít si více zavazadel nebo se připojit k rychlému internetu. Nápoje a občerstvení si můžete zakoupit u řidičů, žádný palubní personál je neroznáší. (Což ale znamená klidnější cestu.)

U Českých drah se taky najíte, napijete a připojíte k Wifi, ale pouze v novějších typech vlaků na nejdůležitějších trasách. Pozitivní je, že můžete bez komplikací cestovat například s kolem nebo psem, dokonce i s autem. Jednotlivé spoje, pokud přestupujete, na sebe čekají, přes noc můžete cestovat lůžkovými vozy.

Už víte, kam se příště vypravíte na cesty? Jaký dopravní prostředek použijete? Co je pro vás při cestování nejdůležitější – cena, rychlost, pohodlí? Na všechny tyhle otázky je dobré mít připravenou odpověď.

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář